Šampionát je naplánovaný od 21. mája do 6. júna v Rige a Minsku. Lenže čoraz častejšie sa hovorí o tom, že metropole Bieloruska by organizáciu MS mali odobrať pre napätú politickú situáciu po prezidentských voľbách, keď pri moci naďalej ostáva autokrat Alexandr Lukašenko. S ním sa chce v januári stretnúť aj prezident IIHF René Fasel.

„Prídem do Bieloruska po 7. januári. Návšteva je naplánovaná a uskutoční sa, tým som si stopercentne istý. Stretnem sa s Alexandrom Lukašenkom a prediskutujeme súčasnú situáciu. Urobíme všetko pre to, aby sa svetový šampionát konal v Minsku,“ citoval Fasela portál ria.ru. Švajčiarsky portál watson.ch však len pred pár dňami prišiel s informáciou, podľa ktorej IIHF plánuje usporiadať šampionát za každú cenu, keďže hokejový sviatok vo Švajčiarsku v tomto roku zrušila pandémia koronavírusu. Majstrovstvá by však nemal hostiť Minsk a preto sa vo vedení svetového hokeja hľadá vhodná alternatíva.

Jednou z možností je aj to, že by sa šampionát mohol presunúť do Bratislavy. Lotyšská Riga by totiž sama organizáciu nezvládla, keďže má len jeden štadión s kapacitou nad 10 000 divákov. Do úvahy pripadá aj spoločná organizácia MS Bratislavy s Prahou, lenže v Česku sa má šampionát konať v roku 2024. IIHF počíta s tým, že majstrovstvá sa pre neutíchajúcu pandémiu môžu uskutočniť bez divákov či s obmedzenou kapacitou.

Slovenský zväz ľadového hokeja o spomínaných špekuláciach zatiaľ viac nevie. „Nedisponujeme takouto informáciou, ani s nami v tejto veci IIHF neviedla rokovania. Máme za to, že všetko ide zatiaľ podľa pôvodného plánu,“ povedal pre Šport4.sk hovorca SZĽH Peter Jánošík. Či sa šampionát uskutoční tak, ako je plánované, by sa malo definitívne potvrdiť v januári. Nateraz platí, že posledné majstrovstvá sveta sa konali v roku 2019 na Slovensku a nie je vylúčené, že hokejový sviatok k nám zavíta znova už po dvoch rokoch.