Zápas o záchranu rozuzlili až nájazdy: Taliani po prvej výhre šokujúco poslali do B-kategórie MS Rakúsko

BRATISLAVA - Rakúski hokejisti prehrali v pondelok na 83. MS s Talianskom 3:4 po nájazdovom rozstrele a opúšťajú A-kategóriu šampionátov. V tabuľke B-skupiny skončili s jediným bodom poslední tesne za svojím priamym rivalom o záchranu. Do nižšej úrovne spadli spolu s Francúzmi, ktorí neuspeli v košickej A-skupine.

Rakúsko - Taliansko 3:4 po predĺžení a nájazdovom rozstrele (2:1, 0:2, 1:0 - 0:0, 0:1)​

Góly: 12. Ganahl (Unterweger), 17. M. Raffl (Hofer, Unterweger), 42. M. Raffl (Hofer) - 10. Bardaro (Trivellato), 35. S. Kostner (Miceli), 39. Rosa (Ramoser), rozhodujúci nájazd McMonagle. 

Zostavy:
Rakúsko: Herzog - Pallestrang, Heinrich, Unterweger, Schumnig, Strong, Schlacher, Peter – T. Raffl, Herburger, Schneider - Hofer, Komarek, M. Raffl - Haudum, Rauchenwald, Zwerger - Ganahl, Hundertpfund, Obrist
Taliansko: Bernard - Hofer, Trivellato, McMonagle, Helfer, Zanatta, Tauferer, Marchetti, Pavlů – Traversa, Andergassen, Gander - Bardaro, Miceli, S. Kostner - Insam, Rosa, Ramoser - Hochkofler, Lambacher, Deluca.

Priamy súboj o záchranu v podaní dvoch jasne najslabších tímov mal v prvej časti dobré tempo. Talianom sa podarilo otvoriť skóre iba druhým gólom na turnaji a prvým hokejkou. Aj za stavu 1:1 mohli ísť do vedenia, Ramoser však sólo nevyužil a Michael Raffl v kontre dostal do vedenia Rakúšanov. Najvýraznejší hráč Rakúska potom na začiatku tretej časti vyrovnal na 3:3 po tom, ako Taliani v druhej tretine vyťažili z piatich striel dva góly. Blížiacim sa záverom zápasu pôsobili živšie ako Rakúšania, ktorých zväzoval herný kŕč a nervozita. Zbytočný faul Pallestranga v útočnom pásme dožičil presilovku súperovi, ale zápas išiel do predĺženia. V ňom mali oba mužstvá šancu rozhodnúť, Rakúšania viac, lebo v hre troch na troch jasne korčuliarski dominovali. V rozhodujúcich nájazdoch padlo 5 gólov zo 14 možných, rozhodol obranca Sean McMonagle. 

Začiatok online prenosu:
20. 05. 2019, 20:15

AUT 3 : 4 ITA

2:1, 0:2, 1:0 - 0:0
Zimný štadión Ondreja Nepelu, Bratislava, Slovensko

Štatistiky:

Góly a asistencie: 12. Ganahl (Unterweger), 17. M. Raffl (Hofer, Unterweger), 42. M. Raffl (Hofer) – 10. Bardaro (Trivellato), 35. S. Kostner (Miceli), 39. Rosa, rozh. náj. McMonagle. Rozhodca: Hribik (ČR), Tufts (USA) – Lazarev (Rus.), Ondráček (ČR).

Súpiska AUT:

Kickert (Starkbaum) – Pallestrang, Heinrich, Schumnig, Unterweger, Strong, Schlacher, Peter – Schneider, T. Raffl (C), Herburger – M. Raffl, Hofer, Komarek – Rauchenwald, Zwerger, Haudum – Ganahl (A), Hundertpfund (A), Cijan – Obrist.

Súpiska ITA:

Andreas Bernard (De Filippo Roia) – Trivellato (C), Hofer, McMonagle, Helfer (A), Tauferer, L. Zanatta, Pavlu, Marchetti – Gander, Andergassen, Traversa – S. Kostner, Bardaro, Miceli – Insam (A), Ramoser, Rosa – Hochkofler, de Luca, Lambacher.

Obnoviť

To je odo mňa z tohto dramatického zápasu všetko. Ďakujem vám za pozornosť a prajem pekný zvyšok večera.

Rakúsko nezvládlo kľúčový zápas MS a po prehre po nájazdoch s Talianskom zostupuje do nižšej divízie. Rakúšania boli strelecky aktívnejší, v druhej a vo väčšine tretej tretiny ale predviedli veľmi pasívny a nezáživný výkon, ktorým dostali do hry svojho súpera a ten svoju šancu nepustil. Taliani prežili i rakúske šance v predĺžení a v 7. sérii nájazdov rozhodol Sean McMonagle o ich záchrane. Tím z Apeninského polostrova sa tak dokázal zachrániť napriek tomu, že v predošlých šiestich zápasoch strelil jediný gól a ako nováčik sa po vzore Veľkej Británie dokázal zachrániť v najvyššej divízii. Rakúšania nedokázali zopakovať svoj vlaňajší úspech a o rok na MS vo Švajčiarsku ich neuvidíme.

Keďže tento zápas bol posledný pre oba tímy, tak sú z nich vyhlásení i ich najlepší hráči na MS.

Za Rakúsko sú ocenení Dominique Heinrich, Michael Raffl a Alexander Rauchenwald. Na talianskej strane sú ako najlepší hráči vybraní Simon Kostner, Armin Helfer a Marco Rosa.

Najlepší hráči zápasu:

Rakúsko – Michael Raffl
Taliansko – Anthony Bardaro

Koniec zápasu.

V samostatných nájazdoch zvíťazilo Taliansko.
Rozhodujúci nájazd premenil učebnicovým bekhendovým blafákom SEAN MCMONAGLE.

Sean McMonagle predviedol dokonalý bekhendový blafák a puk poslal ponad lapačku rakúskeho brankára Kickerta do bránky. Taliansko vyhráva a zachraňuje sa v najvyššej divízii MS!

Peter Schneider sa pokúsil o kľučku do bekhendu, tú ale Bernard vystihol a vyrážačkou vyrazil puk.

Angelo Miceli si potiahol puk od ľavého mantinelu a urobil výborný forhendový blafák, Kickert ale pri svojej pravej tyčke nechal betón. Miceli pukom doslova narazil o tyčku.

Konstantin Komarek skúsil taktiež priamu strelu medzi betóny, Bernard však už bol tentokrát pripravený.

Alexander Rauchenwald namieril bez nejakého blafáku priamo medzi Bernardove betóny. Je znovu vyrovnané! Rakúšania budú teraz začínať a pokračovať sa už bude rýchlou smrťou.

Marco Rosa najprv naznačil strelu a potom skvelým bekhendovým blafákom poslal puk medzi Kickertove betóny. 2:1 pre Taliansko!

Dominique Heinrich sa snažil o strelu nad Bernardovu lapačku, taliansky brankár však dokázal puk jej okrajom vytečovať do hornej žŕdky svojej brány!

Armin Hofer bez veľkého premýšľania vystrelil nad ľavý betón, pripravený Kickert však túto strelu zastavil.

Michael Raffl urobil dobrý forhendový blafák, v rozhodujúcom momente pri snahe zasunúť puk okolo pravého Bernardovho betónu do bránky mu však puk ušiel.

Angelo Miceli si prehodil puk na forhend a rýchlou strelou pomedzi betóny brankára Kickerta vyrovnáva na 1:1!

Konstantin Komarek predviedol učebnicový forhendový blafák, ktorým poslal Bernarda na opačnú stranu a puk zasunul okolo jeho pravého betónu do bránky. 1:0 pre Rakúsko!

Anthony Bardaro naznačil strelu a potom strhol puk rýchlo doprava, ten sa mu však len zviezol po hokejke, a tak trafil Kickertov betón.

Manuel Ganahl skvelým blafákom do bekhendovej strany natiahol Bernarda, nedokázal však zdvihnúť puk nad jeho ľavý betón.

Sean McMonagle rýchlym forhendovým blafákom do ľavej strany tesne minul rakúsku bránku.

Samostatné nájazdy začínajú.

Začínať budú Taliani.

Momentálne prebieha úprava ľadu pred samostatnými nájazdmi.

Rakúšania boli v predĺžení výrazne lepší, ani jednu zo svojich šancí ale nedokázali využiť. Skvelé zákroky predviedol brankár Andreas Bernard, ktorý udržal taliansku šancu na záchranu. Jedno prečíslenie mali i Taliani, ani oni ale neboli úspešní. Čakájú nás tak nájazdy, ktoré rozhodnú o zostupujúcom tíme a o tíme, ktorý sa zachráni.

65:00 min

Predĺženie sa skončilo.

64:41 min

Schneider nahodil puk na Thomasa Raffla, ten ale nemá komu prihrať. Predĺženie sa chýli ku koncu.

64:08 min

Taliani sa po prepadnutí dvojice Rakúšanov pri striedaní dostali do prečíslenia 2 proti 1. Ramoser sa rozhodol z pravej strany zakončovať sám, strelu k bližšej tyči však Kickert skvelým zákrokom vyrazil.

63:45 min

Podarilo sa to práve včas. Komarekova kľučka proti Ramoserovi nebola úspešná a Heinrich musel zastaviť kolmú prihrávku na Rosu.

63:17 min

Taliani na chvíľu zaútočili, potom ale o puk v útočnej tretine prišli. Rýchlo sa musia vrátiť dozadu.

62:38 min

Taliani sa väčšinu predĺženia len bránia. Zwerger obkrúžil s pukom celú taliansku tretinu, nedokázal však prihrať nikomu a puk mu nakoniec pri oblúku za bránkou Bernarda ušiel.

62:23 min

Heinrich sa natlačil opäť z ľavej strany do koncovky, ktorú vyrazil Bernard pred seba do výšky. Haudum ešte z výšky sklepával puk na taliansku bránku, Bernard bol ale znovu na svojom mieste a puk chytil.

62:13 min

Ďalší útok červených končí ofsajdom.

62:08 min

Obrovská šanca Rakúšanov! Komarek sa z ľavej strany dostal pred bránku okolo kompletnej trojice Talianov, bekhendom ale puk dobre netrafil a poslal ho len k brankárovi Bernardovi.

61:48 min

Zwerger skúsil zaskočiť strelou spoza obrancu z osi ihriska talianskeho gólmana, Bernard bol pripravený a puk chytil do lapačky.

61:29 min

Herburgerovi puk preskočil na útočnej modrej hokejku, Taliani už ale odilli striedať.

61:19 min

Thomas Raffl obišiel talianskeho obrancu a strieľal z ľavého kruhu, Bernardovu bránku však minul.

60:56 min

Rakúšania znovu vyhrali buly a znovu začínajú akciu z vlastnej tretiny.

60:38 min

Michael Raffl zaviezol puk do talianskej tretiny, Ramoser ho ale o puk obral a okamžite vyštartoval dopredu. Kickert jeho strelu zápästím z ľavého kruhu chytil.

60:13 min

Rakúšania vyhrali vhadzovanie a začínajú svoj útok z vlastného pásma.

60:01 min

Začalo sa predĺženie.

Predĺženie sa začne približne o 22:24.

Podobne ako v Košiciach, i v Bratislave, rozhodne o zachránenom a zostupujúcom tíme predĺženie. Rakúšania vstúpili do tretej tretiny veľmi aktívne a dočkali sa vyrovnania, potom sa ale vrátili k svojej pasívnej hre a Taliani mali niekoľko možností rozhodnúť. Avšak nepodarilo sa im to a my sa môžeme tešiť na drámu pri hre 3 proti 3.

Strely na bránku v 3. tretine (celkovo): 13:6 (41:22)

60:00 min

Tretia tretina sa skončila.

59:37 min

Heinrichovo nahodenie tesne minulo taliansku bránku a Michael Raffl bol vytlačený do rohu talianskej tretiny.

59:06 min

Posledná minúta riadnej hracej doby. Rakúšania sa snažia rozhodnúť ešte v 60 minútach a tlačia sa do útočného pásma.

58:35 min

Komarek strieľal hneď po vyhranom vhadzovaní, Bernardovu bránku ale minul. Bernard potom zlikvidoval i tvrdú strelu Schumniga od modrej.

58:28 min

Taliani vyhadzujú puk na zakázané uvoľnenie. Zbytočné nedorozumenie pri prechode stredného pásma.

58:00 min

Rakúsko v plnom počte.

57:53 min

Rakúšania pred koncom oslabenia získavajú puk a nahadzujú puk na zadný mantinel.

57:30 min

Rakúšania už nepúšťajú Talianov znovu do svojho pásma a znovu vyhadzujú puk za taliansku svätyňu.

57:16 min

Simon Kostner dostal puk presne medzi kruhy a jeho tvrdú ranu musel vyraziť skvelým zákrokom rakúsky brankár David Kickert.

56:20 min

Taliani sú nasťahovaní v útočnej tretine a kombinujú popri mantineloch.

56:00 min

Vylúčenie v tíme Rakúsko (Alexander Pallestrang – 2 min., sekanie).

56:00 min

Hofer peknou zadovkou na pravej strane našiel voľného Pallestranga, ktorého strelu na dvakrát zlikvidoval Bernard. Pallestrang potom sekol Bernarda po lapačke, dostane tak menší trest.

55:13 min

Taliani veľmi výrazne napádajú a Rakúšania majú veľký problém založiť útok.

54:41 min

Hra je teraz naozaj vyrovnaná. Zanatta zastavil pas na Herburgera, potom ale len nahodil puk na zadný mantinel rakúskej tretiny a odišiel vystriedať.

53:50 min

Bernard neodhadoval odskok puku a za bránkou nedokázal spracovať puk. K nemu sa dostal Herburger, ktorý chcel zakončovať do prázdne bránky, jeden z talianskych obrancov mu ale na poslednú chvíľu puk vypichol.

53:26 min

Oba tímy si teraz veľmi rýchlo pri neúspešných pokusoch o prechod stredného pásma vymieňajú puk.

52:50 min

Michael Raffl preto potiahol puk sám a dostal sa s ním až za taliansku bránku. Jeho spoluhráči ale prakticky stoja, a tak nemá komu prihrať.

52:16 min

Po dlhšej dobe majú puk na hokejkách Rakúšania, nedokážu sa ale dostať cez prehustené stredné pásmo.

51:52 min

Haudum vyhadzuje puk na zakázané uvoľnenie. Začína to vypadať tak, že jeden gól rozhodne.

51:46 min

McMonagle prešiel s pukom okolo celého pásma a prihrávkou na modrú vyzval k tvrde strele Trivellata. Taliansky kapitán svojou bombou minul Kickertovu bránku.

51:06 min

Taliani vyrovnali hru a teraz sú to oni, kto zatláča svojho súpera do obrany. Rakúšania v tejto chvíli len vyhadzujú puk z vlastného pásma.

50:38 min

Simon Kostner prihrávkou po otočke pri mantineli našiel rozbehnutého Bardara, ktorý bez váhania vystrelil. Kickert zastavil strelu ramenom.

50:33 min

Ganahl si nahodil puk na zadný mantinel a sám si ho i dokorčuľoval, v súboji s dvojicou talianskych obrancov však o hrací predmet prišiel.

50:02 min

Rakúšania pokračujú v tlaku i po skončení presilovky. Taliani sa stále nedokážu dostať k puku.

49:33 min

Taliansko v plnom počte.

49:25 min

Perfektnú bratskú súhru teraz predviedli bratia Rafflovci. Michael od bránkovej čiary prihral Thomasovi priamo pred bránkovisko na strelu z prvej a Bernard musel ďalším skvelým zákrokom vyrážačkou zachraňovať talianske nádeje.

48:44 min

Hofer tečoval Zwergerovo nahodenie pred Bernardom do pravej tyčky, pričom taliansky brankár sa odkĺzal úplne mimo. Pred odkrytou bránkou potom nepochopiteľne minul puk Haudum.

48:12 min

Rakúšania sa rýchlo dostali naspäť do talianskej tretiny. Michael Raffl sa rýchlo vytočil s pukom pred taliansku bránku, trafil však len brankára Bernarda.

47:53 min

Taliani vyhrali úvodné vhadzovanie oslabenia a hneď bez váhania odpálili puk až za Kickertovu bránku.

47:33 min

Vylúčenie v tíme Taliansko (Raphael Andergassen – 2 min., podrazenie).

47:20 min

Na opačnej strane sa uvoľnil cez obrancu Ganahl a Bernard musel jeho strelu vyraziť. Taliani potom vyhodili puk na zakázané uvoľnenie.

46:59 min

Andergassen skúsil zaskočiť Kickerta strelou z bránkovej čiary, bránku Rakúska ale minul. Navyše prudkou ranou svoj tím vyhnal z útočného pásma.

46:23 min

Nahodenie Hochkoflera od modrej tečoval Lambacher, puk ale letel priamo do hrude pripraveného brankára Kickerta.

45:57 min

Taliani konečne aspoň opticky vyrovnali hru. Taufererovo nahodenie skončilo výrazne mimo Kickertovu bránku, puk ale zostáva pod kontrolou tímu z Apeninského polostrova.

45:19 min

Taliani sa trochu z ničoho nič dostali do veľkej šance. Kickert vyrazil pred seba Miceliho nahodenie a Bardarovu dorážku potom musel ľavým betónom zastaviť.

44:39 min

Rakúšania točia naďalej v talianskej tretine svoj kolotoč. Komarek s pukom obišiel celú taliansku tretinu, potom ale nedokázal prihrať presne Hoferovi, ktorý o puk prišiel.

44:08 min

Taliani sa teraz len bránia. Schneiderovo nahodenie zastavil Simon Kostner a ten potom znovu vyhodil puk len na zakázané uvoľnenie.

43:26 min

Po veľmi dlhej dobe majú puk pod kontrolou Taliani, pod tlakom napádajúcich hráčov Rakúska sa ale nedokážu dostať cez stredné pásmo.

43:04 min

Zakázané uvoľnenie Talianska.

42:34 min

Taliani nevedia, kam skôr skočiť. Rakúšania na svojho súpera na začiatku tretej tretiny skutočne vybehli.

41:45 min

Rakúsko dalo gól!
Rakúsko vyrovnáva! Hofer prihral spoza bránku MICHAELOVI RAFFLOVI, ktorý si, aj keď bol zozadu napádaný talianskym obrancom, posunul puk na bekhend a pekným blafákem zasunul puk okolo ľavého Bernardovho betónu do bránky. Asistencia: Fabio Hofer.

41:26 min

Michael Raffl sa dobre natlačil cez obrancu z pravej strany a snažil sa zakončiť forhendovým blafákem, Bernard jeho strelu vyrazil pravým betónom.

40:42 min

V rakúskej kabíne musel byť poriadny uragán, Rakúšania totiž vyleteli na svojho súpera s veľmi agresívnym presingom a Taliani sa vôbec nedokážu dostať k puku.

40:19 min

Rakúšania vyhrali úvodné vhadzovanie a okamžite sa natlačili do talianskej tretiny.

40:01 min

Začala sa tretia tretina.

Ďalšia tretina sa začne približne o 21:51.

Taliani predviedli jednoznačne najlepšiu tretinu na turnaji a zaslúžene otočili vývoj zápasu. Rakúšania boli potrestaní za svoju obrovskú pasivitu a len veľmi ťažko sa budú dostávať naspäť do zápasu. Rozdielovým je zatiaľ gól Marca Rosu zo záveru druhej tretiny, ktorý by v tejto chvíli znamenal taliansku záchranu v najvyššej divízii MS. Rakúšania tak budú musieť v poslednej tretine poriadne pridať, ak nechcú v Bratislave zostúpiť do nižšej divízie.

Strely na bránku v 2. tretine (celkovo): 10:5 (22:14)

40:00 min

Druhá tretina sa skončila.

39:51 min

Michael Raffl si narazil puk s Komarekom a sám strieľal z pravého kruhu, bránku Bernarda ale minul.

38:57 min

Taliansko dalo gól!
Taliani otáčajú skóre! Predošlý súboj o puk pri mantineli vyhral MARCO ROSA, ktorý puk okamžite potiahol na stred a presnou strelou do ľavého horného rohu priblížil Talianov k záchrane. Bez asistencie.

38:27 min

Ramoser s Trivellatom držia puk v rohu rakúskej tretiny, kde sa snažia puk vybojovať hneď štyria Rakúšania.

38:10 min

Rakúšania rýchlo otočili hru. Schneiderovo nahodenie Bernardovi vypadlo, Thomas Raffl však nedokázal puk doraziť a taliansky brankár hrací predmet na druhý pokus pokryl.

37:27 min

Miceli mohol ísť do samostatného nájazdu, na útočnej modrej si ale nedokázal spracovať kolmicu z vlastnej tretiny.

37:05 min

Taliani však puk stratili a zbytočne sa sami dostali pod tlak. Postupne pálili Komarek i Thomas Raffl, ani jeden z nich ale Bernardovu bránku netrafil.

36:38 min

Michael Raffl sa pokúsil o individuálny prienik. Simon Kostner ho ale obral o puk.

36:19 min

Bardaro nahodil puk do rakúskej tretiny, avšak ešte z vlastnej polovice. Zakázané uvoľnenie Talianska.

35:54 min

Rakúšania úplne vypadli z tempa a Taliani sú teraz jasne lepší. Ojedinelý útok Rakúšanov viedol Unterweger, ktorého ľahké nahodenie chytil bez väčších problémov brankár Bernard.

35:34 min

Trivellato nechal puk zadovkou Traversovi, ktorému puk odpálila súčasne hneď dvojica rakúskych obrancov.

35:06 min

Rakúšania akoby boli zaskočení gólom Talianom. Ich pohyb je veľmi statický a sú všade neskoro.

34:35 min

Taliansko dalo gól!
Taliani sú odmenení za svoju aktivitu a vyrovnávajú! Miceli potiahol puk po pravom krídle, zasekol obrancu a presnou prihrávkou do stredu rakúskej tretiny našiel úplne neobsadeného SIMONA KOSTNERA, ktorý vymietol ľavú šibenicu rakúskej bránky. Asistencia: Angelo Miceli.

33:44 min

Ganahlovo nahodenie tečovali nechtiac hneď dvaja Taliani a puk sa len so šťastím odrazil mimo ich vlastnú bránku.

33:35 min

Zwerger tvrdou strelou od modrej minul Bernardovu bránku, Rakúšania však udržali útočné pásmo. Opäť majú iniciatívu na svojich hokejkách.

32:56 min

Druhá tretina zatiaľ plynie s minimálnym množstvom prerušení a veľmi rýchlo ubiehajú Talianom sekundy.

32:37 min

Schneider peknou kľučkou obišiel talianskeho obrancu a vystrelil k pravej tyčke talianskej bránky, Andreas Bernard však jeho strelu vyrazil vyrážačkou.

32:00 min

Po dlhej dobe sa usadili v súperovom pásme i Rakúšania. Ani oni sa ale neodlepili od mantinelov a o puk prišli.

31:29 min

Andergassenovu nepríjemnú strelu z vrcholu pravého kruhu vyrazil Kickert len pred seba, kde sa puku zmocnil McMonagle a z ostrého uhla trafil bekhenom bočnú sieť rakúskej bránky.

31:18 min

Peterovo nahodenie dokorčuľoval Komarek, i on však o puk rýchlo prišiel.

30:56 min

Taliani držia puk v útočnom pásme, posúvajú si ho ale len okolo mantinelu. Vôbec sa im nedarí pretlačiť sa do nebezpečných streleckých priestorov.

30:48 min

Zanatta našiel krížnou prihrávkou na pravú stranu Bardara, ktorému na poslednú chvíľu zablokoval strelu na ochrannú sieť jeden z rakúskych obrancov.

30:16 min

Rosa zadovkou za rakúskou bránkou našiel Ramosera, ktorého ale v súboji v rohu rakúskej tretiny obral o puk Obrist.

29:48 min

Tempo druhej tretiny je výrazne pomalšie v porovnaní s prvou, Taliani sa ale viac tlačia dopredu. Rakúska obrana zatiaľ funguje spoľahlivo a nepúšťa ich do nebezpečných situácií.

29:07 min

Strely na bránku: 3:1
Držanie puku v 2. tretine: 69 % : 31 %

28:40 min

Traversovu strelu zablokoval jeden z obrancov Rakúska ku Ganderovi, ktorý ranou z prvej minul Kickertovu bránku.

27:52 min

Schneider zachytil taliansku rozohrávku a v prečíslení 2 na 1 prihral napravo Herburgerovi, ktorého strelu vyrazil pripravený Bernard.

27:03 min

Zanatta zakopol do útočnej modrej a daroval puk Hoferovi, ktorý sa tlačil z pravej strany pred bránku. Na poslednú chvíľu mu puk vypichol vracajúci sa taliansky obranca.

26:19 min

Rakúske zakázané uvoľnenie.

26:12 min

Andergassen potom zastavil ďalší taliansky útok ofsajdom.

25:51 min

Rosa si naviedol puk na stred a cez obrancu vystrelil, Kickert bol pripravený a ľavým betónom strelu vyrazil.

25:30 min

Rakúsko v plnom počte.

24:54 min

Unterweger vypichol puk Micelimu na vlastnej modrej a znovu odpálil puk za taliansku bránku.

24:26 min

Miceli nahodil puk veľmi zle a za Kickertovou bránkou ho Taliani stratili. Rakúšania získavajú cenné sekundy držaním puku za Bernardovou bránkou.

24:06 min

Taliansko v plnom počte a hrá tak prvú presilovku.

23:52 min

Pokračujeme hrou 4 proti 4. Rakúšania naďalej útočia, puk ale na útočnej modrej stratili.

23:30 min

Vylúčenie v tíme Rakúsko (Peter Schneider – 2 min., držanie).

23:26 min

Rakúšanov sa nedarí dostať sa znovu do talianskeho pásma a ich súperi ich zastavujú už v strednom pásme.

23:16 min

Ďalšiu rakúsku akciu potom ukončil ďalším vyhodením puku za rakúsku bránku Trivellato.

22:30 min

Rakúšania sa okamžite usadili v útočnom pásme. Thomas Raffl nahodil puk od modrej, Bernardovi ale puk nevypadol.

22:06 min

Taliani majú s rakúskym pohybom vo svojej tretine obrovské problémy a svojho súpera sú schopní zastavovať len faulom.

22:06 min

Vylúčenie v tíme Taliansko (Sean McMonagle – 2 min., hákovanie).

21:28 min

Taliani trochu prepadli pri napádaní v útočnej tretine, Insam sa ale dokázal vrátiť a obrať o puk Herburgera.

20:58 min

Taliansko v plnom počte.

20:46 min

Až teraz sa im to podarilo. Po Komarekovej prihrávke páli z ľavej strany Schneider, bránku Talianov ale výrazne minul.

20:30 min

Rakúšania vyhrali úvodné buly, pokračovanie presilovky ale Rakúšanom nevychádza. Zatiaľ sa neusadili v talianskej tretine.

20:01 min

Začala sa druhá tretina.

Ďalšia tretina sa začne približne o 21:03.

Rozhodujúci súboj o záchranu v bratislavskej skupine zatiaľ lepšie zvládajú Rakúšania, ktorí idú na prvú prestávku s vedením 2:1. Úvod zápasu bol veľmi opatrný z oboch strán, po talianskom góle sa ale hra otvorila. Rakúšania potom výrazne pridali a v druhej časti prvej tretiny boli výrazne lepším tímom, čo potvrdili dvomi strelenými gólmi. Po prvom dejstve sú tak bližšie k záchrane v elitnej divízii MS. Druhú tretinu začnú Rakúšania zhrubou minútou presilovky prenášanej z prvej tretiny.

Strely na bránku v 1. tretine: 12:9

20:00 min

Prvá tretina sa skončila.

19:59 min

Tak predsa ešte prišla jedna rakúska šanca. Po prihrávke z ľavej strany mohol z prvej strieľať na prázdnu bránku Herburger, puk ale v dobrej pozícii minul.

19:53 min

Rakúšanom sa nedarí dostať sa do talianskeho pásma a presilovku v tejto tretine tak nevyužijú.

19:39 min

Michaela Raffla zrazil tvrdo k zemi Helfer a okamžite ho šiel pomstiť jeho brat Thomas. Máme tu tak prvú šarvátku, ktorú musia riešiť rozhodcovia.

19:20 min

Heinrichovo nahodenie nedokázal tečovať ani jeden z jeho spoluhráčov pred talianskou bránkou a Taliani potom puk vyhodili.

18:58 min

Vylúčenie v tíme Taliansko (Luca Zanatta – 2 min., podrazenie).

18:50 min

Je signalizovaný trest jedného z talianskych hráčov. Schumnig sa tlačil individuálne cez stred talianskeho pásma, Zanatta mu ale puk v rozhodujúcej chvíli vypichol.

18:21 min

Rakúšania poriane zatlačili Talianov aobrana bielych začína byť preťažená a vyčerpaná.

17:53 min

Ganahl sa dobre natlačil cez obrancu z ľavej strany, puk ale nedokázal na bližšej tyči pretlačiť cez brankára Bernarda.

17:26 min

Rakúsko výrazne pridalo a je teraz jasne lepším tímom. Heinrichovo nahodenie zablokoval jeho vlastný spoluhráč Kofler.

16:35 min

Rauchenwald si nakorčuľoval na útočnú modrú na kolmú prihrávku a krásnou kľučkou obišiel obrancu. Sťahovačkou potom obišiel i brankára, puk ale bekhendom poslal tesne mimo taliansku bránku.

16:08 min

Rakúsko dalo gól!
Rakúsko krásnym gólom otáča skóre! Hofer vysunul prihrávkou od pravého mantinelu MICHAELA RAFFLA, ktorý i na jednej nohe predviedol fantastický blafák a navedením puku na forhend i v páde prekonal Bernarda v talianskej bránke. Asistencie: Fabio Hofer, Clements Unterweger.

15:25 min

Rosa vysunul oblúčikom do samostatného nájazdu Ramosera, ktorého samostatný nájazd vychytal rakúsky brankár Kickert.

15:14 min

Po Herburgerovej zadovke sa ocitol medzi kruhmi úplne sám Heinrich, tvrdou strelou ale tesne minul Bernardovu bránku.

14:44 min

Rakúšania sa ale sami vyhnali z pásma a ďalší nahodený puk zachytil za svojou bránkou Andreas Bernard.

14:06 min

Ganahl vybojoval v rohu útočnej tretiny puk a Rakúšania sa rozostavili do kvázipresilovkovej formácie. Taliani ich nijak nenapádajú.

13:50 min

Miceli kolmou prihrávkou poslal do samostatného nájazdu Bardara, toho ale zastavuje hvizd rozhodcu a ofsajdový verdikt.

13:17 min

Puk teraz veľmi rýchlo mení svojho majiteľa a po dvoch góloch sa tempo zápasu výrazne zvýšilo. Hrá sa teraz rýchly hokej zo strany na stranu.

12:50 min

Komarek nahodil puk na zadný mantinel a potom si ho i sám dokorčuľoval, nikto mu však nešiel na pomoc a o puk prišiel.

12:16 min

Taliani sa snažia okamžite zareagovať a usadili sa kombináciu v rakúskom pásme, avšak bez úspechu.

11:25 min

Rakúsko dalo gól!
Rakúšania rýchlo vyrovnávajú! Unterwegerovo prudké nahodenie vyrazil taliansky gólman Bernard ľavým betónom len k MANUELOVI GANAHLOVI, ktorý v ťažkej pozícii dokázal puk bekhendom i trochu so šťastím doraziť do odkrytej talianskej svätyne. Asistencia: Clements Unterweger.

10:36 min

Taliani sa svojim vôbec druhým gólom na turnaji približujú záchrane, do konca však máme ešte takmer 50 minút riadneho hracieho času.

09:59 min

Taliansko dalo gól!
Taliani otvárajú skóre! ANTHONY BARDARO nádhernou sťahovačkou obišiel rakúskeho obrancu a nevydarenou strelou k ľavej tyčke prekonáva rakúskeho brankára Kickerta. Ten možno práve kvôli nevydarenosti strely nedokázal na tento pokus zareagovať. Asistencia: Alex Trivellato.

09:50 min

Traversa zadovkou pripravil strelu svojmu spoluhráčovi Ganderovi, ten ale bránku Rakúšanov minul.

09:16 min

Strely na bránku: 6:4
Držanie puku v 3. tretine: 55 % : 45 %

08:30 min

Unterweger pri oblúku zakopol a Taliani sa usadili v útočnej tretine.

08:05 min

Hra sa odohráva predovšetkým v strednom pásme. Oba tímy čakajú na chybu súpera a snažia sa hrať čisto, aby nedali súperom možnosť hrať presilovku.

07:57 min

Miceli sa prekľučkoval pomedzi rakúskych obrancov, sám sa ale dostal do ostrého uhla a bekhenom Kickerta neprestrelil.

07:12 min

Schlacher znovu predviedol technický priestupok, tentokrát ofsajd.

07:04 min

Schlacher si neporozumel s Hoferom a namiesto prihrávky poslal prudkým nastrelením na zakázané uvoľnenie.

06:54 min

Obristovo nahodenie Bernard vyrazil len pred seba, jeho spoluhráči však puk odpálili z nebezpečného predbránkového priestoru.

06:42 min

Thomas Raffl sa prekľučkoval pomedzi Talianov a našiel krížnou prihrávkou Schlachera. Ten sa však dostal do rohu útočnej tretiny.

06:06 min

Bardaro odovzdal puk pri rozohrávke Rakúšanom, tí ale odišli striedať a tak Ganahl puk len nahodil za Bernardovu bránku.

05:33 min

Miceli obišiel s pukom Kickertovu bránku, Obrist ho ale následne obral o puk. Rakúšania okamžite otáčajú hru.

05:04 min

Nehrá sa zatiaľ v žiadnom vysokom tempe, čo sa vzhľadom k dôležitosti zápasu i čakalo. Rakúšania sú v úvode zápasu výrazne aktívnejší.

04:33 min

Ramoser prihrávkou za rakúsku obranu našiel neobsadeného Rosu, ktorému ale v skvelej pozícii odskočil puk. Taliansky útočník tak nemohol zakončiť.

03:56 min

Peter obišiel s pukom celé talianske pásmo, prihrávka dozadu na Komareka ale nebola presná. Rakúsky forčeking ale nedáva Talianom veľa priestoru na rozohrávku.

03:24 min

Červení pokračujú v tlaku. Bernard zasahoval proti nahodeniu Schneidera a potom Trivellato vyhodil puk.

02:56 min

Rakúšania prvýkrát v zápase zatlačili Talianov do ich pásma a donútili súpera po zisku puku k vyhodeniu puku na zakázané uvoľnenie.

02:28 min

Heinrichovo nahodenie od modrej po vyhranom vhadzovaní chytil do lapačky gólman Andreas Bernard.

02:19 min

Prvá väčšia šanca Rakúšanov! Zwerger sa dostal veľmi ľahko medzi kruhy a strelou k ľavej tyčke donútil Bernarda k výbornému zákroku.

02:06 min

Simon Kostner bojuje o puk za mantinelom a posunul ho McMonaglemu, ktorý puk nahodil na rakúsku bránku. Kickert bol pripravený.

01:26 min

Michael Raffl zaviezol puk do talianskeho pásma, Tauferer ho ale o puk pripravil. Talianom sa prechod do útoku opäť nevydaril.

00:53 min

Zanattova prihrávka bola nepresná a Taliani musia začínať svoj útok z vlastného pásma. Napokon sa usadili v rakúskej tretine.

00:22 min

Úvodné vhadzovanie vyhrali Rakúšania a Thomas Raffl okamžite nahodil puk do talianskej tretiny. Za Bernardovou bránkou sa ho zmocnili Taliani.

00:01 min

Stretnutie sa práve začalo.

Oba tímy práve nastupujú k svojmu kľúčovému zápasu na turnaji. Rakúšania budú hrať v červených dresoch, Taliani v bielych.

Úvodné zostavy:

Rakúsko: Kickert (Starkbaum) – Pallestrang, Heinrich, Schumnig, Unterweger, Strong, Schlacher, Peter – Schneider, T. Raffl (C), Herburger – M. Raffl, Hofer, Komarek – Rauchenwald, Zwerger, Haudum – Ganahl (A), Hundertpfund (A), Cijan – Obrist.

Taliansko: Andreas Bernard (De Filippo Roia) – Trivellato (C), Hofer, McMonagle, Helfer (A), Tauferer, L. Zanatta, Pavlu, Marchetti – Gander, Andergassen, Traversa – S. Kostner, Bardaro, Miceli – Insam (A), Ramoser, Rosa – Hochkofler, de Luca, Lambacher.

Rozhodca: Hribik (ČR), Tufts (USA) – Lazarev (Rus.), Ondráček (ČR).

Vzájomné zápasy

Oba tímy sa pri svojich predošlých postupoch do najvyššej divízie a následných zostupoch navzájom takmer vždy minuli. Naposledy sa Rakúšania a Taliani na MS najvyššej divízie stretli na MS 2000 v Petrohrade, kedy v základnej skupine B (v ktorej bolo i Slovensko) vyhralo Taliansko nad Rakúskom 3:0. Na MS 1A divízie sa stretli od tej doby len v roku 2016 a hoci Rakúsko vtedy vyhralo 4:2, tak z postupu sa napokon radovalo Taliansko.

TALIANSKO

Taliansko je pri pohľade na bodové zisky a skóre všetkých účastníkov najhorším tímom na tohtoročných MS. Jeho skóre 1:45 hovorí jasnou rečou, pritom talianski brankári robia, čo môžu a niekoľkokrát sa v priebehu turnaja zaskveli. Zažiaril predovšetkým Andreas Bernard, ktorý v zápase s Lotyšmi predviedol neuveriteľných 62 úspešných zákrokov. Taliani ale nedokázali streliť gól postupne Švajčiarom, Švédom, Lotyšom, Rusom a Čechov. Strelili ho až vo svojej 18. tretine na turnaji, keď v sobotu prekonali nórskeho brankára, aj tak ale utrpeli debakel 1:7. Napriek týmto výsledkom však má tím z Apeninského polostrova šancu na záchranu, stačí ak dnes v priamom súboji o záchranu akýmkoľvek výsledkom porazí svojho alpského suseda. Taliani sú však podľa papierových predpokladov outsiderom tohto duelu.

Doterajšie zápasy na MS 2019:
Švajčiarsko – Taliansko 9:0
Taliansko – Švédsko 0:8
Taliansko – Lotyšsko 0:3
Rusko – Taliansko 10:0
Česko – Taliansko 8:0
Taliansko – Nórsko 1:7

Súpiska Talianska na MS 2019:

Brankári – Andreas Bernard (Ässät Pori, Fín.), Marco de Filippo Roia (SG Cortina), Gianluca Vallini (WSV Sterzing-Vipiteno)

Obrancovia – Alex Trivellato (Krefeld Pinguine, Nem.), Sean McMonagle (Frisk Asker, Nór.), Jan Pavlu (Heilbronner Falken, Nem./2. liga), Armin Hofer, Armin Helfer (obaja HC Pustertal), Ivan Tauferer (Ritten Sport), Stefano Marchetti (HC Bolzano 2000, EBEL), Luca Zanatta (EHC Olten, Švaj./2.liga)

Útočníci – Markus Gander, Raphael Andergassen, Tommaso Traversa (všetci HC Pustertal), Marco Insam, Ivan Deluca, Angelo Miceli (všetci HC Bolzano 2000, EBEL), Peter Hochkofler (Red Bull Salzburg, EBEL), Giovanni Morini (HC Lugano, Švaj.), Diego Kostner (HC Ambri-Piotta, Švaj.), Simon Kostner (Ritten Sport), Joachim Ramoser (ERC Ingolstadt, Nem.), Alex Lambacher (Heilbronner Falken, Nem./2. liga), Anthony Bardaro, Marco Rosa (obaja Asiago Hockey)

RAKÚSKO

Rakúsko bolo už pred turnajom považované za kandidáta na boj o záchranu a tieto predpoklady v priebehu MS potvrdilo. V predošlých šiestich dueloch nedokázali Rakúšania získať ani jeden bod a strelili len 6 gólov, pričom ich inkasovali až 36. Vo včerajšom zápase tieto štatistiky potvrdili naplno, keď navzdory veľkému množstvu presiloviek nedokázali streliť Česku ani jeden gól a utrpeli ďalší debakel 0:8. Dnes ich čaká nováčik v najvyššej divízii z Talianska, ktorý je na tom bodovo úplne rovnako, preto dnes nutne potrebujú zvíťaziť na zachovanie príslušnosti k najvyššej divízii MS. Do kľúčového zápasu celého svojho účinkovania na MS idú Rakúšania ako mierny favorit.

Doterajšie zápasy na MS 2019:
Lotyšsko – Rakúsko 5:2
Rusko – Rakúsko 5:0
Švajčiarsko – Rakúsko 4:0
Švédsko – Rakúsko 9:1
Rakúsko – Nórsko 3:5
Rakúsko – Česko 0:8

Súpiska Rakúska na MS 2019:

Brankári – Bernhard Starkbaum (Vienna Capitals), David Kickert (Black Wings Linz), Lukas Herzog (Red Bull Salzburg)

Obrancovia – Patrick Peter (Vienna Capitals), Steven Strong, Martin Schumnig, Clemens Unterweger (všetci KAC Klagenfurt), Raphael Wolf (Dornbirner EC), Markus Schlacher (VSV Villach), Alexander Pallestrang, Dominique Heinrich (obaja Red Bull Salzburg)

Útočníci – Peter Schneider (Vienna Capitals), Thomas Raffl, Alexander Rauchenwald (Red Bull Salzburg), Michael Raffl (Philadelphia Flyers, NHL), Patrick Obrist (EHC Kloten, Švaj./2. liga), Dominic Zwerger, Fabio Hofer (obaja HC Ambri-Piotta, Švaj.), Michael Ganahl (Lukko Rauma, Fín.), Lukas Haudum (IK Pantern Malmö, Švéd./2. liga), Thomas Hundertpfund (KAC Klagenfurt), Konstantin Komarek (Malmö Redhawks, Švéd.), Raphael Herburger, Alexander Cijan (obaja Red Bull Salzburg), Benjamin Baumgartner (HC Davos, Švaj.)

Vitajte pri on-line prenose z kľúčového záchranárskeho súboja bratislavskej skupiny B medzi Rakúskom a Talianskom. Stretnutie sa začne o 20:15.


Mohlo by vás zaujímať:

Naši hokejisti pred prípravným zápasom s Veľkou Britániou: Na zraz prišli na luxusných tátošoch

FOTO, ktoré vám TV počas derby s Českom neukázala: Pozrite, čo stvárala na hokeji ministerka Matečná!

FOTO Slovenských hokejistov podporujú na šampionáte sexi polovičky: Fúha, to sú ale šupy!

Autor: Šport24.sk
FocusMedia
Video
Diskusia
# Tím Zápasy V R P Skóre Body
1Kanada760136:1118
2Fínsko750122:1116
3Nemecko750218:1815
4USA740227:1514
5Slovensko730328:1911
6Dánsko710418:236
7V.Británia70069:412
8Francúzsko700514:342
# Tím Zápasy V R P Skóre Body
1Rusko770036:721
2Česko760139:1418
3Švédsko750241:2115
4Švajčiarsko740327:1412
5Lotyšsko730421:209
6Nórsko720519:336
7Taliansko70065:482
8Rakúsko70069:401