Bývalý brankár Rastislav Staňa hovorí, že v Rusku je všetko možné. „Sledoval som aj prípad brankára CSKA Ivana Fedotova (za údajné vyhýbanie sa vojenskej službe ho zatkli a odvelili odslúžiť rok v armáde - pozn. red.). V danej situácii je možné, že hociktorý hráč môže byť povolaný a nemusí byť v bezpečí. Vôbec by ma to neprekvapilo. Na začiatku celej situácie s Ukrajinou som komunikoval s ľuďmi, ktorých som spoznal v Rusku. Sami z toho boli nešťastní, lebo vedeli, že to ovplyvní ich životy. Bežných a inteligentných ľudí to neteší, pretože vedia, že to, čo sa deje, ovplyvní ich životný štandard,“ povedal pre Šport24.sk bývalý hráč CSKA Moskva.

„V posledných rokoch som už mal rodinu a s ňou sme sa spoločne rozhodovali, že čo ako. V danej situácii by som vo veľkej miere zvažoval, či tam ísť a skôr by sa priklonil k nie. Tam sa to môže zvrtnúť zo dňa na deň. Už po minulej sezóne mali hráči problémy odletieť z krajiny. Možno ako slobodný by som to riskol, ale s rodinou by to bolo náročné a asi by som sa necítil bezpečne, keby som tam zobral svoje deti,“ zamyslel sa majster sveta z roku 2002.

A čo odkazuje našim hráčom do Ruska? „Teraz, keď sú tam, je už neskoro radiť. Určite zvažovali za aj proti, keď tam išli. Ja si myslím, že zatiaľ strach necítia. Mobilizácia sa týka Rusov a ak budú pociťovať nejaký strach, tak podľa mňa nemajú problém sa zbaliť a odísť z krajiny čo najskôr. Zatiaľ však toto ešte podľa mňa nehrozí, ale chalani vedeli, do čoho idú a že sa môže stať hocičo,“ dodal Rastislav Staňa.

Dlhoročné skúsenosti z KHL má aj bývalé pravé krídlo Branko Radivojevič. „Neviem, čo na to povedať, krajina je vo vojnovom stave. Zatiaľ žiadny hráč nikam nešiel, no ak je to pravda, tak je to strašné. Ja v Rusku nie som, takže nemám starosť, čo by som teraz robil. Je to otázka skôr na chalanov, ale každý je strojcom svojho šťastia. Rozhodli sa tak, ako sa rozhodli a ja som rád, že nie som v takejto situácii. Nám sa to tu možno ľahko hovorí, ale neviem, čo majú hráči v hlavách a ako rozmýšľajú,“ reagoval skúsený útočník.