Podľa špecializovaného portálu eliteprospects.com si v sezóne 2022/2023 zahrá KHL 12 Američanov a až 41 Kanaďanov. „Pre hráčov zo zámoria je téma vojny na Ukrajine trochu vzdialená. Príliš nerozlišujú, či boje prebiehajú na Ukrajine, alebo v Afganistane,“ pripomína portál idnes.cz slová jedného z Čechov z NHL, ktorý chcel zostať v anonymite.

V podobnom duchu sa vyjadril aj kanadský obranca Joe Morrow, ktorý oblieka dres Soči. „KHL je druhá najsilnejšia liga na svete. Ak chcete hrať na vysokej úrovni, musíte ísť sem. Veľa Kanaďanov chce len hrať hokej a na ničom inom nezáleží. Hráte, potom idete domov, relaxujete a pozeráte televíziu. Takto žijete v každej krajine. V Kanade sa nediskutuje o tom, čo sa deje v Európe,“ vysvetlil Morrow v rozhovore pre championat.com a dodal, že rozhodnutie pokračovať v KHL bolo pre neho jednoduché. V tejto súťaži hral prvýkrát v sezóne 2019/2020.

Aj obranca Ryan Murphy bude pokračovať v KHL. Do Ruska prišiel, rovnako ako Morrow, v sezóne 2019/2020. Tvrdí, že NHL ho sklamala. „Pamätám si jednu vetu, ktorú mi povedali počas pôsobenia v AHL: víťazstvá sú dôležité, ale nie na úkor rozvoja hráčov. To znamená, že chcú vyhrať, ale ak to zasahuje do rozvoja mládeže, je im to jedno. To ma prinútilo urobiť zmenu. Ak nehráme na víťazstvo, tak prečo hráme?“ pýta sa Murphy.

Hoci v KHL pôsobia desiatky Kanaďanov, obranca tvrdí, že mnoho z nich uprednostní tuhý boj o NHL. „Ako deťom nám vymývali mozgy, že NHL je jediná možnosť. Na svete je však toľko líg, kde môžete hrať a zarábať si na živobytie a KHL je po NHL najlepšia. Presviedčam mnohých kamarátov, aby prišli sem a hrali v Rusku. Oni však nechcú pustiť z rúk sen o NHL. V živote však nie je miesto len pre hokej v Severnej Amerike,“ tvrdí.

Joe Morrow hovorí, že rodina jeho rozhodnutie hrať v KHL rešpektuje, no opačný prípad je Daniel Audette. Ten hral v minulej sezóne v KHL za Viťaz Podolsk, no pred tou nasledujúcou ho rodičia donútili, aby zmluvu zrušil.

„Stále je závislý na rodičoch, rovnako ako iní mladí chlapci z Európy a Severnej Ameriky, ktorí dospievajú neskôr. Rodinná rada rozhodla, že do Ruska sa nevráti. Hráč spolu s agentom zaplatili pokutu vo výške dvoch tretín sumy, keďže ide o rozhodnutie z iniciatívy hráča, a vykúpili sa zo zmluvy,“ vyhlásil generálny manažér klubu Igor Varickij.