Fedotov v poslednej sezóne chytal za CSKA Moskva v KHL. Klub z hlavného mesta Ruska sa stal víťazom súťaže a získal Gagarinov pohár. Strieborný medailista z olympiády v Pekingu mal v pláne zamieriť do NHL, kde podpísal zmluvu s Philadelphiou Flyers. Pred odchodom do zámoria však Fedotova zadržali. Dôvod? Vyhýbanie sa vojenskej službe. Brankár totiž chytal za CSKA Moskva, ktorý patrí pod ministerstvo obrany.

Ako uviedol portál sportkp.ru, hokejového brankára hľadali zástupcovia ministerstva v prvý júlový deň po celom Petrohrade, neštítili sa vraj prehľadať hneď niekoľko súkromných bytov. Nakoniec Fedotova našli na zimnom štadióne, kde robil rozhovor pre televíziu Match TV.

„Mali sme s Ivanom plán natočiť časť rozhovoru na štadióne a časť v parku. Keď sme vyšli von, bolo tam asi desať ľudí. Dvaja mali masku a maskáče, to ma zarazilo. Ivana odviedli do dodávky, ktorú doprevádzali tri autá bez akýchkoľvek symbolov,“ opísala situáciu reportérka Anna Andronovová.

Brankárov právnik Alexej Ponomarev vyhlásil, že tento zákrok bol v rozpore so zákonom a prišlo hneď k niekoľkým porušeniam. S tým si však zrejme vplyvní Rusi nerobia ťažkú hlavu. „Podľa paragrafu hrozia Fedotovovi až dva roky väzenia,“ cituje sportkp.ru zdroj, ktorý nechcel byť menovaný.

Fedotov nedávno podpísal kontrakt s Philadelphiou Flyers.
Fedotov nedávno podpísal kontrakt s Philadelphiou Flyers.
Zdroj: twitter Philadelphia Flyers

Zadržaním brankára sa však ťažko pochopiteľný scenár neskončil. Fedotovovi prišlo na vojenskej stanici zle, museli ho previezť sanitkou do nemocnice. „Ivan sa na vojenskej stanici v Petrohrade sťažoval na bolesť žalúdka a možnú otravu,“ informoval jeden z reportérov Match TV.

V nemocnici brankárovi podľa jeho právnika pichli injekciu, ktorej obsah hokejistovi neprezradili. „Keď som ho videl, vyzeral, ako keby bol v polospánku. Zástupcovia nemocnice s nami odmietajú komunikovať. Ivanovi len povedali, že injekciu mu predpísal doktor. Následne sa však sťažoval na bolesti brucha a možnú otravu,“ zneli právnikove slová.

Potom už o Fedotovovi veľa správ na verejnosť nepreniklo. Nemocnica nielenže nekomunikuje s Fedotovovým právnikom, ani s rodinou, ale ich k hokejistovi ani nechcú pustiť. „Z nejakého dôvodu ho ani nemajú na zozname pacientov. Ivanova mama sa k nemu pokúšala dostať, najskôr jej povedali, že v nemocnici nie je žiadny takýto pacient. Po príchode vojenskej polície sme zistili, na ktorom oddelení sa nachádza. Keď sme zavolali na príslušné telefónne číslo, odbili nás, že ľudia, ktorí by nám mohli objasniť situáciu, sú zaneprázdnení,“ pokračuje právnik Ponomarev.

Vyhýbanie sa vojenskej službe je v Rusku vážny zločin. Ponomarev však tvrdí, že hokejista nikdy nedostal povolávací rozkaz.

Nástup na vojenčinu

Fedotov pravdepodobne absolvuje povinnú vojenskú službu na arktickom ostrove Nová Zem. Podľa DPA ho previezli na námornú vojenskú základňu v meste Severomorsk.