FOTO trosiek lietadla a Timofejeva nájdete TU!

Lietadlo Jak-42 spadlo do rieky Volga približne minútu po štarte. Za tragédiu mohol sled niekoľkých chýb pilotov, ktorí podľa záverov vyšetrovania v lietadle ani nemali sedieť. Pri vzlietnutí začali bezdôvodne brzdiť, kvôli čomu starší stroj už nenabral potrebnú rýchlosť a zrútil sa. 

Za celú tragédiu obvinili jediného človeka, ktorého dokonca odsúdili na päťročný pobyt za mrežami, no do väzenia sa nikdy nedostal. Dôvod? Pomerne bizarný. Vadim Timofejev bol námestník riaditeľa spoločnosti Jak-Servis a zodpovedal za prípravu pilotov. Tí vraj neboli dostatočne školení na to, aby mohli so strojom Jak-42 letieť a tak to aj dopadlo.

Timofejev sa postavil pred súd na konci roku 2014 a o niekoľko mesiacov ho poslal nepodmienečne na päť rokov za mreže. Lenže do väzenia sa nikdy nedostal, pretože ho zachránila amnestia z predošlého roka. „Trest sa odpúšťa vzhľadom na amnestiu, ktorá bola vyhlásená v súvislosti k 70. výročiu víťazstva v II. svetovej vojne, takže záznam o treste sa vymaže,“ povedal sudca.

Jeho slová fanúšikov nielen zarmútili, ale aj nahnevali. Samotný Timofejev na pojednávaniach vyhlásil, že by radšej zahynul spolu s posádkou, ako by mal byť odsúdený.