"Musíme podniknúť okamžité kroky na monitorovanie a zníženie frekvencie hlavičkovania na tréningoch. Ide o obrovský problém a futbal takto nemôže pokračovať," povedal výkonný riaditeľ PFA Gordon Taylor pre BBC. Vedenie organizácie už údajne oslovilo aj kluby a anglickú Futbalovú asociáciu (FA), aby spolu vypracovali stratégiu implementácie do tréningového procesu. "Plánujeme zapojiť bývalých i súčasných hráčov a ich rodiny. Výsledkom našej spolupráce budú odporúčania založené na vedeckom a empirickom základe," povedal prezident PFA Ben Purkiss.
      
Spolupráci je podľa výkonného riaditeľa Marka Bullinghama otvorená aj FA: "V tejto oblasti sa angažujeme už dlhšiu dobu. Financovali sme dokonca výskum, ktorý zistil, že demencia vskutku ohrozuje profesionálnych futbalistov. Napriek tomu, že sa nám zatiaľ nepotvrdilo, že práve hlavičkovanie je ten rizikový faktor, podnikli sme kroky na jeho obmedzenie v nižších vekových kategóriách."
      
PFA sa problematikou začala zaoberať po tom, ako v októbri vo veku 78 rokov zomrel majster sveta 1966 Nobby Stiles. Demenciu navyše v minulosti diagnostikovali aj ďalším štyrom jeho spoluhráčom z majstrovského tímu. PFA vytvorila pracovnú skupinu, ktorá sa zaoberá výskumom ochorení spôsobených zraneniami hlavy. V minulosti ju za nečinnosť v tejto oblasti kritizovali rodiny bývalých hráčov, ktorí demencii podľahli.