Najskôr sa zviditeľnil ako futbalista, neskôr ako profesionálny tréner. V roku 2015 sa Renard stal prvým koučom v histórii, ktorý získal titul na Africkom pohári národov s dvoma rôznymi krajinami. V roku 2012 senzačne triumfoval so Zambiou, druhú trofej získal s Pobrežím Slonoviny. Dnes trénuje Maroko a verí, že na Africkom pohári národov 2019 získa víťazný hetrik.

Avšak pre svoj sen musel veľmi tvrdo pracovať a žiadna prechádzka ružovou záhradou to rozhodne nebola. „Hral som francúzsku ligu aj pohár. No tým sa moja kariéra skončila. Boli to skvelé roky, no finančne som nebol pripravený na futbalový dôchodok. Musel som porozmýšľať nad niečím iným," spomína Renard v  rozhovore pre BBC.

Práca upratovača mi otvorila oči.
Práca upratovača mi otvorila oči.
Zdroj: BBC

 

Bez vzdelania nemal francúzsky futbalista žiadne pracovné možnosti. Z biedy ho však vytiahol majiteľ čistiacej firmy na juhu Francúzska. „Vstával som ráno o pol tretej. Umýval som okná, čistil koberce, vynášal koše… No nehanbím sa za to. Bolo to veľmi náročné,“ priznáva Renard.

Neskôr si Renard otvoril vlastnú upratovaciu firmu a zamestnal aj niekoľko amatérskych hráčov. „Živil som sa fyzickou prácou. Dnes som na seba hrdý, že som toto náročné obdobie zvládol. Ako futbalista  máte privilegovaný život, na to nesmieme zabúdať. Práca upratovača bola pre mňa najlepšou školou. Musíte prekonať ťažké obdobia a aj prehry, aby ste sa stali silnejší,“ odkazuje na záver Renard.

Dnes je Renard vďačný za svoju neľahkú cestu, ktorou musel prejsť.
Dnes je Renard vďačný za svoju neľahkú cestu, ktorou musel prejsť.
Zdroj: BBC