Podľa agentúry AP trojici klubov hrozia vysoké pokuty, ako i vylúčenie z budúcosezónnych edícií Ligy majstrov či Európskej ligy. Projekt Európskej Superligy s pôvodne 12 zakladujúcimi členmi skrachoval po 48 hodinách. Deväť tímov minulý týždeň uzavrelo s UEFA dohodu o finančnom postihu za to, že sa chceli podieľať na založení elitnej nezávislej súťaže. Šesť anglických klubov, milánske tímy AC a Inter a Atletico Madrid súhlasili, že sa vzdajú sumy v hodnote päť percent z príjmu z jednej sezóny v európskych súťažiach.

Trest sa vzťahuje až na ročník 2023/2024, prípadne neskôr. Dotknuté kluby bez odkladu zaplatia strešnej organizácii európskeho futbalu v rámci takzvaného gesta dobrej vôle súhrnnú sumu 15 miliónov eur pre detský a mládežnícky futbal. Anglické kluby môžu čeliť separátnemu disciplinárnemu postihu zo strany Premier League.

Real, Barcelona a Juventus sa však plánov na vznik Superligy nevzdali. "Inšpektori budú preverovať potenciálne porušenie právneho systému UEFA v súvislosti s projektom takzvanej Superligy," uviedla vo svojom vyhlásení UEFA. Tá má vo svojich stanovách aj paragraf, ktorý zakazuje zoskupovanie tímov do líg bez súhlasu UEFA.

Únia neuviedla, dokedy má trvať vyšetrovanie, výsledky disciplinárnych konaní však zvykne oznamovať minimálne tri týždne po vymenovaní inšpektorov. Kluby sa budú môcť proti prípadnému trestu odvolať na Športový arbitrážny súd (CAS).