V rozhovore s Martinom Valjentom sa dočítate:

Ako reagovali fanúšikovia na vypadnutie Mallorcy?
Ako ovplyvnila pandémia koronavírusu fungovanie a výkony tímu?
Proti ktorým útočníkom sa mu hralo najťažšie?
Láka ho iná liga ako španielska?
Aký je život na ostrove a ako sa mu podarilo zvyknúť si na Mallorcu?
Ako reaguje na reprezentáciu, v ktorej toho napriek plnej minutáži v Mallorce veľa neodohral?

Kde hľadať hlavné príčiny vypadnutia z La Ligy?

Sezóna, v ktorej vypadnete, sa nehodnotí ľahko. Príčin je vždy viac, nikdy to nie je o jednej či dvoch. Boli sme mužstvom, ktoré postúpilo z play off, k tomu spadajú aj najmenšie finančné prostriedky v lige. Mali sme mladý káder, ktorý mal s najvyššou súťažou minimálne skúsenosti. Niektorí hráči postupovali ešte z tretej do druhej ligy a následne do prvej, noví hráči, ktorí prišli, boli väčšinou mladí s menšími skúsenosťami. Ako mužstvo sme o záchranu bojovali do samotného záveru. Nepodarilo sa nám to, ale prístup, bojovnosť a nasadenie nám nechýbali. V takejto kvalitnej lige však potrebujete aj niečo viac.

Počas sezóny ste boli až na pár zápasov pevnou súčasťou obrany a základnej zostavy Mallorcy, vyhýbali sa vám vážnejšie zranenia. Čomu vďačíte za pevné zdravie?

Odohral som takmer všetky zápasy, čo si veľmi vážim. Je za tým veľa práce, disciplíny a fyzickej prípravy, ale určite aj kus veľkého šťastia, keďže sa mi vyhýbali vážnejšie zranenia. Niekedy s tým, či sa zraní, človek nespraví nič.

Ako reagovali fanúšikovia na vypadnutie?

Mallorca postupovala z tretej ligy do druhej a hneď aj z druhej do prvej, ten krok bol rýchly. Ľudia si nás veľmi vážia, a to aj napriek opätovnému vypadnutiu. Fanúšikovia nám boli oporou počas celej sezóny, teda, dokedy sme mohli hrať s fanúšikmi na tribúnach. Potom sme pocítili, že s nami na domácich zápasoch nemohli byť, keďže v týchto dueloch sme predtým boli silní. K tomu sa pridalo, že nám chýbali dobré výsledky z vonkajších zápasov. Odozvy od fanúšikov však boli aj napriek vypadnutiu pozitívne.

Vypadnutie ste po poslednom zápase sezóny niesli ťažko. Dokázali ste po ňom zaspať?

Každý futbalista, ktorý hrá alebo hral futbal s vášňou a v dobrom kolektíve, vie, že také niečo veľmi bolí. My sme v záchranu verili až od záveru, hoci sme vedeli, že to bude náročné a ani záverečné rozlosovanie zápasov nebolo jednoduché. Zaspávať sa po vypadnutí veru nezaspáva vôbec ľahko, to je v takom prípade normálne.

Pandémia koronavírusu zrejme menším tímom nepomohla kvôli úzkemu kádru a nahustenému programu. Ako to ovplyvnilo výkony Mallorcy?

Je pravda, že hlavne pre menšie mužstvá a tímy s užším kádrom sú zápasy každé tri dni náročné, po fyzickej aj psychickej stránke. Po zápase nemáte čas na nejakú väčšiu prípravu či rozobratie jednotlivých situácií. Nám ako menšiemu mužstvu táto situácia príliš neprospela. Robili sme, čo sa dalo, režim bol u nás maximálne profesionálny, aj preto sa človek na vypadnutie pozerá inak, keď vie, že odovzdal maximum.

Ako pandémia ovplyvnila váš život mimo futbalu?

Pandémia nebola jednoduchá pre celý svet, takisto to neobišlo ani nás. Nie každý je spokojný, že musí tráviť nejaký čas zavretý doma. Pre celkovú situáciu to bolo veľmi dôležité, treba sa na to pozerať z celkového hľadiska, nie z toho egoistického. Snažili sme sa na vzniknutú situáciu zareagovať tak, ako sme mali, zostať pozitívni počas celého obdobia. Nebolo to jednoduché, každý sa nachádzal v rôznych podmienkach, ja som strávil dva mesiace v podstate sám. O to viac si človek potom váži každý jeden tréning a zápas. Z každej situácie sa treba snažiť zobrať to pozitívne, aby nám to poslúžilo do budúcna.

Počas sezóny ste bránili najlepších útočníkov sveta. Proti ktorým sa vám hralo najťažšie?

Svetových útočníkov v lige je veľké množstvo. Každý jeden z nich má svoje kvality, v Španielsku sú najlepšími hráčmi práve krídelníci. Niektorých netreba vyzdvihovať, keďže sú to celosvetovo uznávaní útočníci ako Suarez či Benzema. Brániť ich je obrovská úloha, predovšetkým to je však úloha celého mužstva, pretože hrajú v tých najlepších tímoch a k tomu sú to vynikajúce individuality. Samozrejme, Messiho ani netreba vyzdvihovať, je to hráč, ktorý už 10 či 15 rokov dokazuje, že je to úplný top vo svetovom futbale.

Preferujete zostať v budúcej sezóne v Mallorce alebo prestúpiť a zahrať si najvyššiu súťaž či už v Španielsku, alebo v inej krajine?

Mám ešte dva roky platný kontrakt s Mallorcou, som tu šťastný. K tomu sa viac zatiaľ nemôžem vyjadrovať. Vždy sa vytvárajú rôzne situácie, keď mužstvo vypadne. Ja sa nad týmto zatiaľ nezamýšľam, uvidíme, čo bude, môže sa stať viacero vecí. Kým nemám konkrétne ponuky, nerozmýšľam sa nad nimi. Musím si teraz aj po mentálnej stránke trochu oddýchnuť, pauza bude kratšia ako zvyčajne. Budem sa preto snažiť prísť do prípravy oddýchnutý a koncentrovaný na svoju prácu.

Martin Valjent vypadnutie z La Ligy niesol ťažko.
Martin Valjent vypadnutie z La Ligy niesol ťažko.
Zdroj: getty images

Láka vás v budúcnosti skúsiť aj inú ligu ako technickú španielsku?

Mal som možnosť hrať v Taliansku, hoci iba druhú ligu. Futbal je tam iný ako v Španielsku. Nikdy som sa nepovažoval za hráča, ktorý by mohol hrať v Španielsku, nakoniec som tu, som tu šťastný a rád by som tu pokračoval. Samozrejme, nevylučuje to, že v budúcnosti neskúsim futbal v inej krajine. Nikdy som sa neškatuľkoval do nejakého futbalového štýlu. Španielsky futbal mám rád, ale nevylučuje to, že by som mohol skúsiť nejakú inú krajinu.

V Mallorce pôsobíte dva roky. Ako ste si zvykli na život na tomto ostrove?

Čo sa týka životného štýlu, Mallorcu asi každý pozná ako dovolenkovú destináciu. Ľudia z ostrovov sú vždy trochu špecifickí. Typický Mallorčan nie je až taký otvorený, je skôr uzavretý. Keď sa vám však podarí dostať sa do ich životov a k ich mentalite, sú to ľudia, ktorí vám dajú všetko a je s nimi radosť spolupracovať aj priateliť sa. Ľudia z Mallorcy mi pomáhali od prvého dňa. Celkovo v Španielsku je nálada a prístup k životu pozitívny, práve preto sa tu cítim dobre.

Počas sezóny ste síce pravidelne hrávali za Mallorcu, ale do základnej zostavy v reprezentácii ste sa nedokázali natrvalo prebojovať. Ako ste to vnímali?

Ja som šťastný a vážim si, keď vôbec som nominovaný na reprezentačný zraz. Je tam vynikajúca skupina ľudí, niektorých chlapcov poznám odmalička. To, či hrám viac alebo menej, je otázka len na trénera. Ja som šťastný z každého jedného tréningu a z toho, že môžem byť toho súčasťou.

Prestávka medzi koncom tejto sezóny a začiatkom novej nebude trvať dlho. Ako využijete voľný čas?

Pauza bude kratšia, podobnú sme mali aj minulý rok. Budem sa snažiť rozdeliť čas, aby som mal aj nejaký relax. Niektoré veci z minulej sezóny si skúsim prebrať aj sám so sebou. Strávim čas na Mallorce, ale prídem aj na Slovensko za rodinou a kamarátmi. Potom sa vrátim späť a začnem sa individuálne pripravovať, aby som do tímovej prípravy na novú sezónu naskočil oddýchnutý, ale aj maximálne pripravený. Chcem prísť s novými silami, s novou motiváciou. Cieľ bude v novej sezóne iný, ako bol v tejto. Teraz sa však snažím nechať futbal tak, vypnúť od neho a užiť si rodinu, ktorú som dlho nevidel.