Víťazstvo španielskej futbalovej reprezentácie nad hráčmi Malty v stretnutí kvalifikácie o postup na ME 1984 vo Francúzsku je dodnes jedna z najpamätnejších chvíľ "La Furie Roja". Hralo sa 21. decembra 1983 a bol to posledný zápas v 7. eliminačnej skupine. Španieli pred ním zaostávali za vedúcimi Holanďanmi o dva body a mali výrazne horšie skóre ako "Oranjes". Právo účasti na šampionáte mal iba víťaz skupiny. V tom čase sa za víťazstvo udeľovali dva body a keďže pri rovnosti bodov rozhodoval ako druhé kritérium gólový rozdiel, Španieli vedeli, že na účasť medzi európskou elitou musia triumfovať o jedenásť gólov.

MÓDNA POLÍCIA z Futbalistu roka: Populárna stylistka sfúkla outfity našich reprezentantov

Na Štadióne Benita Villamarína v Seville to napokon dokázali, vyhrali 12:1 a na záverečnom turnaji vo Francúzsku dokráčali až k zisku strieborných medailí. Späť však k súboju proti Malťanom. Tím trénera Miguela Muňoza po prvom polčase viedol iba 3:1, navyše raz inkasoval, a tak musel po zmene strán pridať ďalších deväť gólov. Podarilo sa.

Reprezentácia Malty.
Reprezentácia Malty.
Zdroj: Archív

Malťania však po rokoch vytiahli na svetlo zaujímavé tvrdenie. Údajne počas polčasovej prestávky nevedomky užili drogy, čo sa odrazilo na ich malátnom výkone v druhom polčase. Neznámy muž oblečený v bielom im do šatne priniesol citróny, ktoré spôsobili, že mnohí hráči dostali závraty a to ovplyvnilo ich hru v druhej polovici stretnutia.

Odhalenie po rokoch: Takto vyzerali orgie futbalových reprezentantov v hoteli v Senci!

"Toto bolo jediné, čo nám priniesli. Hráči to zjedli a potom sa cítili zle. Spýtal som lekára, či mohli byť nadrogovaní, pretože úplne stratili hlavu. Dúfam, že sa k tomu Španielsko neuchýlilo, lebo ak by sa tak stalo, bol by to totálny koniec futbalu," povedal po rokoch vtedajší tréner Malťanov Victor Scerri pre denník Marca.

Slovenský futbalista Pekarík mal na zraze povolený doping: Zažil veľké prekvapenie!

Vtedajší elitný strelec Malty Ernest Spiteri Gonzi v utorok obvinil Španielov z nekalých praktík a prikláňa sa k tejto teórii. "Bolo zlé, že Maltská futbalová federácia začala vtedy vyšetrovať našich hráčov, ale mali sa pozerať inde. Som presvedčený o tom, že Španieli podnikli všetky kroky k tomu, aby dosiahli želaný výsledok. Bohužiaľ už je veľmi neskoro, aby sa to vyšetrilo," povedal Spiteri Gonzi pre denník Times of Malta.

ŠOK! Dúbravka spoluhráčom Ronalda? Boxer Mayweather chce kúpiť Newcastle United

Bývalý slávny španielsky obranca Jose Antonio Camacho, ktorý v tom zápase nastúpil, považuje historku o citrónoch za absolútnu hlúposť. "Znie to úplne bláznivo. Keď by vstúpil do šatne muž v bielom a začal by vám núkať citróny, tak ho pošlete preč a nezačnete ich jesť," povedal Camacho v televíznej šou.