Michel Platini, Diego Simeone či Edinson Cavani chceli vidieť Zlatú loptu za rok 2018 v rukách Varaneho. Dva roky neskôr sú tieto časy preč. Všetko začalo v lete pred odvetou osemfinále Ligy majstrov Realu Madrid proti Manchestru City (1:2). Francúz vyhlásil, že si je istý svojimi schopnosťami a o tri dni na to daroval dva góly Angličanom. Vinu zobral na seba a ospravedlnil sa spoluhráčom aj fanúšikom. Počas mesačnej pauzy pred štartom novej sezóny La ligy tieto okamihy nehodil za hlavu a pravdepodobne začal nad sebou pochybovať. Prenieslo sa to do ďalšej sezóny.

V piatich zápasoch si Varane dal dva vlastné góly. Rovnaký počet ako v predchádzajúcich 324. Stane sa. Lenže Varane je aj na ihrisku hlavou mimo. Občas sa zabudne v offsideovej pasci, nestráži si svoju pozíciu a vymyká sa z taktiky. Aj preto má Real Madrid v tejto sezóne také biedne štatistiky. V troch zápasoch dostal až sedem gólov. Paradoxom je, že vo francúzskej reprezentácii odohral výborný zapas proti Portugalsku (1:0).

Ak neberieme do úvahy faktor nahusteného programu, tak logickým vysvetlením by moholo byť, že v Reale Madrid je zvyknutý oprieť sa o Sergia Ramosa. Je výhodou mať po boku kapitána, ktorý drží celú obranu, zaisťuje spoluhráčov a dokonca strieľa aj góly. Varnaova úloha je celom primitívna – držať sa taktiky a nič nepokaziť. Španiel tak pre varana vytvára komfortnú zónu. Lenže akonáhle je Ramos na lavičke alebo na tribúne, tak prichádza chaos a trápenie s nezohratým Militaom.

„Nesamostatnosť“ by sme mohli odpustiť Varanovi, ak by mal 20 rokov a nie 27. Stále sa trasie, keď si predstaví, že Ramos bude chýbať v zápase. Priznal to aj samotný Varane. Prečo to tak je? Francúz sa dostal do „bieleho baletu“ ako veľmi mladý a zvykol si, že ho kompetentní a spoluhráči na ihrisku „vodia za ručičku“. Lenže rokovania Realu s Ramosom o predĺžení zmluvy stroskotávajú a Sergio dostal neodolateľnú ponuku od PSG. Varane má dostatok skúsenosti, autority a aj schopností, aby ho nahradil ako pilier Madridu. Musí však už dostať z hlavy zápas proti Manchestru City a ako dospel pre národné mužstvo musí aj pre klub.