Maryam Shojaeiová je členkou ženskej skupiny ,,OpenStadiums'', ktorá bojuje proti iránskemu dlhodobému zákazu vstupu žien na štadióny v krajine. Jej brat Masoud Shojaei je kapitánom iránskeho národného futbalového mužstva. Shojaeiová si myslí, že FIFA stále urobila málo ohľadne zákazu.

Podľa Amnesty International bola iránska fanúšička Khodayari obvinená zo ,,spáchania hriechu“ tým, že sa objavila na verejnosti bez hidžábu, keď sa pokúsila v marci vstúpiť na štadión „prezlečená za muža“. Minulý týždeň sa objavila na teheránskom súde. Keď bol prípad odročený, naliala na seba benzín a zapálila sa. Zomrela v pondelok 9. septembra.

Jej smrť vyvolala hnev v Iráne aj po celom svete. Aktivistka Shojaeiová povedala CNN, že napísala osem listov prezidentovi FIFA Gianniovi Infantinovi, aby ho informovala o aktuálnych výzvach, ktorým čelia futbalové fanúšikovky v Iráne.

,,Myslím si, že na vine je FIFA, keby si vynútili svoje vlastné pravidlá v oblasti ľudských práv a rodovej diskriminácie, Sahar by dnes bola nažive," uviedla Shojaeiová.

,,Povedali, že požiadajú Irán, aby zrušili tento zákaz a zaistili bezpečnosť pre ženy, ale vydanie vyhlásenia je jedna vec a jeho presadzovanie ... táto otázka je citlivá na čas. Viete, nemôžeme čakať. Čakali sme 40 rokov a myslím, že je to viac ako dosť. Teraz musí FIFA okamžite konať presadzovaním vlastných pravidiel v oblasti ľudských práv.“ vyjadrila sa sestra kapitána iránskeho národného futbalového mužstva.

FIFA vyhlásila, že odmieta akékoľvek vyjadrenia, že bola neaktívna v boji za práva žien v Iráne: ,,Spolupracujeme s Iránskou futbalovou federáciou v nádeji a očakávaní, že sa ženy budú zúčastňovať budúcich zápasov, začínajúc kvalifikáciou na FIFA majstrovstvá sveta vo futbale v októbri.'' 

Ženské pohlavie malo v Iráne zákaz vstupu na štadióny od roku 1981, teda len dva roky po islamskej revolúcii.