Krátku procedúru niektorí znášali bez problémov, iní s obavami, nakoľko odobratie vzoriek nebolo úplne príjemné.

Testovanie hráčov, trénerov a funkcionárov, ktorí budú na zápasoch, je už ukončené.
Testovanie hráčov, trénerov a funkcionárov, ktorí budú na zápasoch, je už ukončené.
Zdroj: spartak.sk

Jediný, ktorý už mal s testovaním skúsenosti, bol Alex Sobczyk. Podobnú procedúru absolvoval pri svojom návrate na Slovensko. „Ja už som skúsený, môžem si vzorky odobrať aj sám,“ poznamenal Rakúšan so smiechom pre klubový web. „Bolo to podobné ako prvýkrát a vedel som, čo môžem očakávať. Bolo to rýchle a bezproblémové. Videl som však na niektorých, že majú veľké obavy, ale verím, že keď pôjdu druhýkrát, tak to bude bez strachu. Verím, že všetky testy budú negatívne, lebo sme poctivo dodržiavali všetky hygienické nariadenia,“ dodal po teste.

Na Spartaku sa hromadne testovalo pred dopoludňajším tréningom.
Na Spartaku sa hromadne testovalo pred dopoludňajším tréningom.
Zdroj: spartak.sk

„Z jednej nosnej dierky to bolo v pohode, ale keď mi odoberali vzorku z druhej, tak mi nebolo všetko jedno a vyhŕkli mi slzy, veľmi to dráždilo,“ povedal zasa Grék Tzandaris. „Ja som takéto niečo absolvoval po prvýkrát. Nervózny som nebol, ale keď som videl ostatných ako hlboko im pichajú do nosa, tak som sa trocha bál. Nakoniec to bolo len trocha nepríjemné, ale dalo sa to zvládnuť. Príznaky nemám, tak som v očakávaní výsledkov pokojný,“ dodal Štefan Molnár.

Zdravotníci zo spoločnosti ANGEL SK v priebehu piatka dokončili prvé testovanie všetkých klubov futbalovej Fortuna ligy. Testovania najspoľahlivejšou metódou PCR sa zúčastnili všetci hráči a vybraní funkcionári, celkovo išlo o vyše 600 osôb.

Testovaniu sa nevyhli ani hráči ostatných klubov.
Testovaniu sa nevyhli ani hráči ostatných klubov.
Zdroj: ANGEL SK

Veľmi dobré podmienky, bezproblémový priebeh a disciplínu všetkých testovaných vyzdvihli aj odberové tímy spoločnosti AGEL SK, ktoré realizovali odbery vzoriek z nosa a ústnej dutiny v extraligových kluboch aj v Dunajskej Strede, Skalici, Nitre a Zlatých Moravciach.

Kompletné výsledky odobratých vzoriek budú známe do 48 hodín od testovania. Akcia sa uskutočnila na základe spolupráce Slovenského futbalového zväzu, Únie ligových klubov a spoločnosti AGEL SK. Negatívne testy na COVID-19 sú totiž podmienkou pokračovania Fortuna ligy.

Všetky vzorky sa analyzujú v laboratóriách AGELLAB v Nemocnici Zvolen. Vyšetrenie na ochorenie COVID-19 prebieha analýzou genetického materiálu vírusu metódou RT- PCR, zisťuje sa teda prítomnosť vírusovej ribonukleovej kyseliny.