Hlavným koordinátorom zavádzania systému VAR na Slovensku je bývalý rozhodca Tomáš Mókoš. "V súčasnosti komunikujeme so zástupcami IFAB a FIFA, s ktorými pripravujeme pracovné stretnutie tzv. kick-off time pre oficiálne zavedenie VAR projektu na Slovensku," Zástupcovia IFAB, čiže Medzinárodného výboru pre pravidlá, by na Slovensko mali zavítať ešte tento mesiac. 

Očakáva sa, že postupné spúšťanie VAR na Slovensku dostane definitívne zelenú. „Systém VAR má veľmi podrobné pravidlá zavádzania a využitia. Cieľom stretnutia bude dôkladné vysvetlenie procesov pre dodržiavanie týchto pravidiel, ktoré sú známe ako VAR – protokol,“ uviedol Tomáš Mókoš. Pracovná skupina, ktorá sa so zástupcami IFAB stretne je tvorená aj zástupcami z najvyššej futbalovej súťaže. 

"Profesionálna súťaž má záujem na tom, aby zavedenie systému VAR prebehlo a aktívne o tejto téme komunikujeme so zväzom. Sme súčasťou pracovnej skupiny, ktorá sa tejto problematike venuje," hovorí Michal Mertinyák z Únie ligových klubov. Na pamäti treba mať, že zavedenie systému VAR je behom na dlhšiu trať. Implementovanie systému v rámci ligovej súťaže má presnú postupnosť. Kroky musia byť dodržané po technickej stránke, ale aj po stránke školenia rozhodcov. 

Kto to zaplatí?

Celý proces zavedenia a používania VAR na Slovensku je iba v začiatkoch. Isté je ale jedno, táto novinka v slovenskom futbale nebude lacnou záležitosťou. „Momentálne pripravujeme výberové konanie pre VAR technické zabezpečenie. Všetko bude prebiehať v etapách. Existuje viacero variánt financovania, momentálne je ale predčasné viesť diskusiu na túto tému, kým sa neuskutočnilo výberové konanie na technické dodanie VAR,“ prizvukuje Mókoš.

Systém VAR pomáha futbalovým rozhodcom.
Systém VAR pomáha futbalovým rozhodcom.
Zdroj: Gettyimages

Ligové kluby sú modernizácii naklonené

„Všetko čo má prospieť čistote športu vítame. VAR je nepochybne dobrá vec, ktorá môže pri sporných momentoch pomôcť a je jedno či v prospech nás, alebo súpera. Čím skôr by to bolo, tým lepšie,“hovorí riaditeľ Spartaka Trnava Marek Ondrejka. Pozitívne naklonení sú aj v ďalších ligových kluboch.„Určite to do futbalu patrí. Samozrejme musí to ísť ruka v ruke s tým, aby všetko dobre fungovalo. Netreba sa naháňať za čo najskorším termínom. Treba to pripraviť poriadne, aby to bolo najmä spoľahlivé,“ reagujú na systém VAR v ligovej Nitre.

"Pokiaľ sú tu technológie, treba ich využívať. Treba to však robiť tak, aby netrpela hra. Keď je tu takáto možnosť, treba ju určite využiť," uvádza Martin Galajda z trenčianskeho AS. Trenčania aktuálne nehrávajú zápasy na svojom domovskom štadióne. Podobne je na tom aj nováčik zo Serede. "Určite by sme sa nebránili systému VAR. Musí sa to všetko pripraviť tak, aby to bolo dobré. Kluby, ktoré majú nové štadióny s tým až taký problém mať nebudú. Samozrejme to vnímame pozitívne, ak sa všetko rozumne navrhne, budeme to podporovať," reaguje Roman Čavojský z ŠKF Sereď. 

Môže Vás zaujímať: 

FOTO Slovenská cyklistická bohyňa dráždi aj za hranicami: Jej nahé akty rozpálili Poľsko!

FOTO Vlhová prekvapila fanúšikov aj po odchode z dejiska MS: Rázny krok pred vrcholom šampionátu

Napätie pred veľkým súbojom stúpa. Shiffrinovej nečakaný krok: Mikaela, nepreháňaš to?