Tento rok ušetrí na sústredení iba kvarteto tímov. Na Slovensku zostane Nitra, Pohronie, Zlaté Moravce a Senica. Zvyšní ligisti sa v priebehu januára a februára presúvajú do teplejšieho podnebného pásma. Hlavnými dôvodomi sú možnost trénovať na prírodnej tráve a v prípravných zápasoch vyzvať súperov zvučných mien, ktorí taktiež radi využívajú počas zimy sústredenia v prímorských letoviskách. Slovensko počas tejto zimy opustia Slovan, Dunajská Streda, Žilina, Trnava, Trenčín, Sereď, Ružomberok a premiérovo aj Michalovce.

Najviac času v zahraničí strávia Slovan a Trnava. Belasí budú v tureckom Beleku takmer mesiac, andeli pobudnú v tej istej destinácii tri týždne. Pomerne slúšnú porciu času absolvuje pri mori aj Dunajská Streda. Po jeseni tretí tím strávi šesť januárových dní na Malte a sedem februárových zase v Turecku. MŠK Žilina vycestuje spomedzi našich ligistov najďalej. Destináciou šošonov sa stanú na dva týždne Spojené arabské emiráty. Ružomberok, Sereď a Michalovce zamieria v príprave do Turecka. Trenčania absolvujú v januári pobyt na Cypre.

"Tento rok sme spravili výnimku a po šiestich rokoch nepôjdeme do Turecka, ale na Cyprus. Všetko sme začali vybavovať už v závere leta.  Na Cypre strávime dvanásť dní. Klub bude celý pobyt stáť približne 25 000 eur," hovorí mediálny manažér AS Trenčín Martin Galajda.

Takto strávia zimnú prípravu slovenské kluby. Grafiku pripravil web Fortunaliga.sk
Takto strávia zimnú prípravu slovenské kluby. Grafiku pripravil web Fortunaliga.sk
Zdroj: Fortunaliga.sk

Slovenské kluby cestujú na zahraničné sústredenia cez agentúry, ktoré manažérov odbremenia a celý pobyt zorganizujú. "Venujeme sa tejto činnosti od roku 2004. Pracujeme s klubmi od Balkánu až po Nórsko. Prioritou sú však slovenské a české. Klub nás osloví s termínom na konci leta, alebo v priebehu septembra až októbra. Vybavujeme všetko od ubytovania, cez letenky až po súperov. Spojíme sa s inými agentúrami a ponúkneme zoznam tímov s termínmi zápasov. Následne sa kluby rozhodnú či súpera zoberú," vysvetľuje majiteľ jednej z agentúr Ján Gabriel.

Cena sústredenia sa zvyčajne začína na hranici 19 000 eur. Samozrejme všetko záleží od komfortu, aký si mužstvo vyžiada. "Ceny v Turecku sa pohybujú od 40 eur až do 160 eur na osobu za noc. Slovenské kluby idú od najnižších súm až do výšky 70 eur za osobu. Záleží od úrovne hotela, vzdialenosti od mora a vyžiadaných služieb. Základné služby sú all inclusiv, 2x pranie, tréningová plocha 2x denne, vybavenie súperov, sprievodca, pitný režim a transfery. Letenky sú v rozmedzí 200 až 250 eur a hradia sa zvlášť. Pri desať dní trvajúcom sústredení to v priemere vychádza na 600 až 800 eur na osobu. Najčastejšie chodí okolo 30 ľudí," hovorí Gabriel. 

Sústredenia v zahraničí nie sú obľúbené iba medzi ligovými tímami. "Do Turecka chodí napríklad aj devätnástka Spartak Trnava a tento rok ide aj dorast Slovana. V minulosti bol v Turecku napríklad piatovligový Zvončín. Z druhej ligy idú tento rok Poprad, Liptovský Mikuláš a Beluša z tretej ligy. Sústredenie sme organizovali už aj pre ragbistov," dodáva Ján Gabriel.