Borbély v roku 2018 podal na Kováča trestné oznámenie a teraz sa do neho opäť pustil. „Ja sa čudujem, že potom, čo napáchal v novozámockom futbalovom klube, vyvíja aktivitu na tomto poli. Druhá vec je, že je to toxická osoba, ktorá nemá na tej pozícii čo hľadať. Typ osobnosti ako Peter Kováč nasľubuje hory-doly, potom z toho nesplní nič, alebo splní len mizivé percento,“ tvrdí Borbély a dodáva, že bol mestom poverený zastupovať novozámocký futbalový klub v trestnom oznámení.

Kováč pôsobil v minulosti ako štatutárny zástupca MFK Nové Zámky, Borbély na neho podal trestné oznámenie za spreneverenie klubových financií. „Peniaze, ktoré dostal ako reprezentant klubu, nešli do klubovej pokladne, ale ich usmernil iným smerom. Takisto niekoľko mesiacov neplatil hráčov. Keď chceli odísť, museli mu podpísať prehlásenie, že im klub nič nie je dlžný. Pod tou podmienkou ich uvoľnil. Kreditnú kartu, ktorú Kováč mal ku klubovému účtu, používal na svoje osobné účely. Bežne túto kartu používal v zahraničí, či už v Chorvátsku, Srbsku alebo Anglicku. Je tam potom kopec ďalších vecí, ktoré má vyšetrovateľ inšpekcie ministerstva vnútra k dispozícii,“ pokračuje Borbély, ktorý je poslancom v Nových Zámkoch a tvrdí, že bol poverený správnou radou mesta, aby v tejto veci zastupoval mesto a klub. Dodáva, že posledná vyčíslená suma, ktorú Kováč nevie vykázať, je okolo 150-tisíc eur.

"Je to toxická osoba, ktorá nemá na tej pozícii čo hľadať."
Ladislav Borbély o Petrovi Kováčovi

Oslovili sme aj Petra Kováča, aby sa k trestnému oznámeniu, ale aj k ostrým slovám Borbélyho pred voľbami na predsedu ZsFZ (konajú sa 14.1., pozn. red.) vyjadril. „Som bezúhonný človek, čo deklarujem výpisom z registra trestov. Som človek, ktorý v živote nebol obvinený zo žiadneho trestného činu. Pán Borbély v roku 2018 podal pseudotrestné oznámenie na úrovni absolventa 9. triedy základnej školy. Išlo o obdobie z roku 2017, keď som súčasne pôsobil ako vyšetrovateľ v Bratislave na odbore ekonomickej trestnej činnosti. V celej veci som v roku 2018 vypovedal ako svedok. Mesto Nové Zámky nikdy nepodalo žiadnu civilnú žalobu na moju osobu a nespochybnilo žiadne vzniknuté záväzky,“ tvrdí Kováč a dodáva, že keď vstupoval do novozámockého klubu, bola v ňom „sekera“ na úrovni 40-tisíc eur.

„Hráči vtedy odmietali nastúpiť na zápasy. Niečo sa podarilo vyriešiť, niečo nie. Nikdy však nebola páchaná akákoľvek trestná činnosť v klube,“ tvrdí.

Podľa Kováča majú Borbélyho obvinenia pred voľbami súvis s jeho protikandidátom vo voľbách na predsedu ZsFZ Ladislavom Gádošim. „Čo sa týka pána Borbélyho a jeho obvinení, je to cielená aktivita pána Gádošiho, súčasného predsedu ZsFZ, ktorý už nemá dôveru v oblastných zväzoch. Pán Borbély je bezvýznamný mikrób parazitujúci na slovenskom futbale. Priživuje sa aj na SFZ a rovnako sa priživuje na ZsFZ, keďže si založil pseudoinštitúciu združujúcu trénerov. Pán Gádoši ako ZsFZ financoval rôzne večierky či odovzdávanie medailí absolútne netransparentným spôsobom, čo sme viackrát ako členovia výkonného výboru napadli. Pán Borbély to robí disponujúc informáciou od pána Gádošiho, že idem kandidovať a je mu jasné, že mu končí éra priživovania sa na ZsFZ,“ tvrdí Kováč.

Peter Kováč.
Peter Kováč.
Zdroj: apk

Borbélymu sa v trestnom oznámení z roku 2018 nepozdáva slabá aktivita príslušných orgánov. „Už dávno to mohlo byť vyriešené, pokiaľ by inšpekcia ministerstva vnútra bola aktívnejšia, keby dva a pol roka neťahala ukončenie tohto prípadu a umožnila začať trestné stíhanie, ako to vyplýva z podkladov, ktoré sme im dodali. Ak by to dozorujúci prokurátor nebrzdil spôsobom, akým to brzdí, voči čomu som sa ohradil, už dávno to mohlo byť vyriešené a nemuseli sme riešiť, aby sa toxická osoba hlásila na pozíciu, ktorou by mohla veľmi negatívne ovplyvniť štruktúru slovenského futbalu,“ hovorí Borbély svoj pohľad.

Pokračuje, že k prípadu zobrali právneho zástupcu, ktorý chcel intenzívne komunikovať celú vec, ale tento proces je vraj ťažko ovplyvniteľný. Borbély osobne navštívil aj ministra, inšpekcia však podľa neho reagovala tak, že od neho znova žiadala doklady, ktoré už predtým odovzdal vyšetrovateľom. „Chýba však ochota spravodlivo vyriešiť tento prípad, to je veľmi smutná vizitka tohto inštitútu, teda inšpekcie ministerstva vnútra. Dozorujúci prokurátor vyžaduje aj účet na 2-3 eurá, aby som skontroloval. To považujem za absolútne neadekvátne a je to jasná stratégia zamiesť tento prípad pod koberec,“ myslí si Borbély.

Kováč však má na slová o údajnej snahe polície ututlať celý prípad jasný názor. „Polícia niečo ututláva? Čo som ja, pápežov bratranec? Považujem to za vrchol urážky orgánov činných v trestnom konaní. Je to len obraz mentálnej deformality, ktorou sa prezentuje pán Borbély. Nástupom mojej osoby do funkcie nastupuje transparentnosť a on si je toho vedomý. Keď vás kritizuje duo Gádoši – Borbély, znamená to, že to robíte dobre,“ tvrdí kandidát na predsedu ZsFZ.

"Je to bezvýznamný mikrób parazitujúci na slovenskom futbale."
Peter Kováč o Ladislavovi Borbélym

Borbély si podľa Kováča údajne na trestnom oznámení robil svoju agendu. Futbalový expert bol v minulosti členom správnej rady novozámockého futbalového klubu, podľa Kováča však na klub „kašľal“. „Pán Borbély podal trestné oznámenie na moju osobu, lebo som v tom čase mediálne vystúpil voči nemu, že nepomáha futbalu, nedáva peniaze a stavia sa len do polohy pseudopodporovateľa. Trestné oznámenie dal už pred štyrmi rokmi. Keby som niečo spáchal a my by sme žili hocikde, bol by som dávno minimálne obvinený. Ja som však nikdy nebol obvinený. Preto je to len bohapustá a primitívna škandalizácia a bulvarizácia za účelom ovplyvňovania delegátov, keďže pán Gádoši je zdochýňajúci kôň na odchode a našiel si kamaráta na zneužitie. Ja Borbélyho volám futbalový ujo Laco z Hornej Dolnej, lebo len natára a rozvíri hladinu,“ tvrdí Kováč.

Borbély tvrdí, že je pripravený zverejniť dokumenty a dôkazy poukazujúce na Kováčovu trestnú činnosť v rámci futbalového klubu MFK Nové Zámky. „Pokiaľ sa tieto veci nepohnú, budeme tieto dokumenty postupne medializovať, aby sa o tom ľudia dozvedeli. Doteraz sme to nerobili, pretože sme chceli, aby to riešili orgány činné v trestnom konaní. Veľmi sa však k tomu nemajú. Prečo, to sa treba spýtať ich. Podnet je daný, aktivita zo strany inšpekcie je minimálna. Stále mám pocit, akoby mal niekto záujem tento prípad zamiesť pod koberec. Mestský futbalový klub s tým, samozrejme, nesúhlasí. Predovšetkým nám ide o tú sumu, o ktorej si myslíme, že bola zdefraudovaná. Chceme, aby bola vrátená do pokladnice klubu. Tento klub nie je taký bohatý, aby si niekto mohol dovoliť obohacovať sa na jeho úkor,“ tvrdí Borbély.

Pred voľbami poslal delegátom, ktorí budú hlasovať o budúcom predsedovi ZsFZ, odkaz. „Vyšiel som s tým aj pred voľbami, lebo som bol prekvapený, že takáto osoba si dovolí uchádzať sa o túto pozíciu. Bol by som veľmi nerád, keby ľudia, ktorí o tom budú vo voľbách rozhodovať, potom používali tradičnú zásterku „my sme nevedeli“, resp. „keby sme vedeli“. Preto som s tým pred voľbami vystúpil, lebo pre mňa je to nedokončená vec, aby o tom vedeli. Keď sa napriek tomu rozhodnú pre túto voľbu, budú za to musieť niesť zodpovednosť. Táto voľba by jednoznačne poškodila meno futbalu a narušila by niektoré veci týkajúce sa normálneho procesu vo futbale, ktorý by mal fungovať,“ dodáva futbalový odborník.

Stanovisko polície

Vo veci trestného oznámenia sme oslovili aj políciu, z tlačového odboru ministerstva vnútra sme dostali nasledovné stanovisko: "V danej veci bolo začaté trestné stíhanie pre prečin sprenevery (podľa § 213 ods. 1, ods. 2 písm. a), písm c/ Trestného zákona). V súčasnosti naďalej prebiehajú procesné úkony, ktorých zverejnenie by mohlo zmariť ďalšie vyšetrovanie. Preto nie je možné poskytnúť bližšie informácie."

Jednohlasná voľba na predsedu ObFZ

Kováč je predsedom Oblastného futbalového zväzu Nové Zámky od roku 2014. Minulý rok vyhral voľby dokonca jednohlasne. „Bola to pre mňa dobrá štartovacia pozícia. V roku 2014 som prevzal ObFZ Nové Zámky v stave, že nebol dôstojným partnerom. Podarilo sa nám to naštartovať, rozbehnúť a náš oblastný zväz funguje dnes veľmi dobre. Západoslovenský futbalový zväz je najväčšie futbalové hnutie na Slovensku, ale nedostatočne reflektuje na moderný trend, ktorý nastolil Slovenský futbalový zväz, viac sa nám to darí v niektorých oblastných zväzoch, než v samotnom ZsFZ, ktorý by mal byť nad nami koordinátorom procesov. Dodám, že moja kandidatúra nevznikla z mojej iniciatívy, ale z iniciatívy desiatich predsedov oblastných futbalových zväzov,“ vysvetľuje.

Borbély však na jednohlasné minuloročné voľby na predsedu ObFZ Nové Zámky má svoj názor. „Poviem úprimne, pre mňa vždy jednohlasné voľby smrdia bolševizmom. V tomto prípade to len nasvedčuje tomu, že títo ľudia zrejme nemali dostatok informácií na to, aby vedeli zaujať diferencovanejšiu voľbu na túto pozíciu,“ dodáva.