Pozrite si posledné FOTO Adamca v GALÉRII

Adamca už dlho trápil zdravotný stav, ktorý skúšala aj cievna príhoda zo septembra tohto roka. Neskôr ho prepustili do domáceho liečenia, dlho tam však nevydržal a do nemocnice sa vrátil.

Adamec dlho bojoval s ťažkou chorobou, ktorej napokon podľahol. Zomrel v pokoji na nemocničnom lôžku v Trnavskej nemocnici. „Odišiel mi jeden z najlepších kamarátov,“ reagoval stručne v telefóne odchádzajúci majiteľ Spartaka Vladimír Poór, ktorý si na Adamcovu počesť pripil s Dušanom Keketim.

Slovenský futbal plače, odišla legenda Spartaka Trnava: Jozef Adamec zomrel
Zdroj: Július Dubravay

Nestihla sa s ním ani rozlúčiť. Iba desať minút delilo dlhoročnú priateľku a v poslednom čase aj obetavú opatrovateľku Jozefa Adamca, Katku od okamihu aby sa s ním rozlúčila. „Prišla som za ním, ako vždy do nemocnice, ale Jožko už so mnou nekomunikoval. Išla som za sestričkami a oni mi povedali, že ešte pred desiatimi minútami s ním hovorili. Ja som ho už živého nezastihla. Možno to bolo tých 7 – 8 minút, ktoré som mala od vlakovej stanice do nemocnice pešo. Autom som sa bála v tomto počasí ísť. Bože, možno by som ho ešte zastihla. Pohreb neviem kedy bude, ale volali aj zo SFZ, že ak by sa to dal odložiť, lebo ľudia sú rozcestovaní a chcú sa s ním rozľúčiť všetci. Jožko bol legenda. Je to pre mňa veľmi ťažké a smutné, Jožko bol však však vážne chorý. Mal metastázy na mozgu. V tejto chvíli je to všetko čo vám môžem povedať. Prepáčte. Volajú ma sestričky,“ vyjadrila sa s plačom pre náš portál pani Katka.

"Jožko bol veľký bojovník, čo dokazoval aj posledné týždne. Nevnímal ani situáciu v trnavskom klube, myslel len na jedno. Len aby sa vyzdravel, čo mu však už nebolo súdené. To ma veľmi bolí. Obrovská vďaka patrí Vladimírovi Poórovi. Ten mu neskutočne veľa pomáhal. V mojich očiach je to úžasný chlap. Nebyť jeho pomoci, tak Jožko od nás možno odišiel skôr," dodala.

Profil Jozefa Adamca

Adamec debutoval v najvyššej československej súťaži pod vedením trénera Antona Malatinského ako 17-ročný v marci 1959. Postupne si zoradil do vitríny sedem majstrovských titulov. Dvakrát sa tešil z celkového triumfu počas základnej vojenskej služby v Dukle Praha, päť prvenstiev dosiahol v Spartaku Trnava. Pochváliť sa mohol aj rovnakým počtom ocenení v desiatke najlepších futbalistov ČSSR (3. miesto 1968, 1969). Zisk Čs. pohára si so spoluhráčmi vychutnal v štyroch prípadoch (1961 v Dukle, 1967, 1971, 1975 v Spartaku).

V bývalom federálnom štáte Čechov a Slovákov si prvenstvo v súťaži ligových kanonierov o Pohár denníka Práca vystrieľal štyrikrát (1967, 1968, 1970 a 1971). Celkovo skóroval v lige 170-krát (Spartak 138, Dukla 17, Slovan 15). Brankárov súpera väčšinou prekonával nebezpečnou ľavačkou, ktorú si vytrénoval ešte v detstve, keď s pravou nohou dlhší čas "premaródil". V jednom pamätnom majstrovskom súboji s Třincom strelil v drese bratislavského Slovana dokonca šesť gólov z ôsmich.

Slovenský futbal plače, odišla legenda Spartaka Trnava: Jozef Adamec zomrel
Zdroj: sport24.plus.sk

Nastúpil v 44 medzištátnych stretnutiach (1960 – 1974, 14 gólov), ale o ešte lepšiu osobnú štatistiku ho pripravili občasné disciplinárne priestupky. V pamätnom meraní síl s Brazíliou (23. júna 1968, 3:2) na bratislavskom Tehelnom poli pred beznádejne zaplneným 60-tisícovým hľadiskom dosiahol hetrik do siete brazílskeho brankára Félixa. "Hatrlo" štartoval dvakrát aj na majstrovstvách sveta, z Čile 1962 sa vrátil ako vicemajster sveta, z Mexika 1970 so sklamaním.

Absolvent FTVŠ pokračoval plynule po skončení aktívnej kariéry ako tréner. Druhý najlepší slovenský futbalista storočia po Jánovi Popluhárovi to dotiahol okrem klubovej úrovne do slovenskej reprezentácie, s ktorou však nepostúpil na záverečný turnaj.

Môže vás zaujímať:

EXKLUZÍVNE FOTO z divokej párty v trnavskej šatni: Neuveríte, čo sa dialo po triumfe nad Fenerbahce

EXKLUZÍVNE VIDEO zo šatne Spartaka: Z Jirku sa stal tanečník. Jeho krepčenie vás pošle do kolien

Grendel po víťaznej bodke Trnavy: Ak má Spartak fungovať v krízovom režime, nie je tu pre mňa miesto

Odchádzajúci tréner Trnavy Látal nevidí budúcnosť Spartaka ružovo: Slová, ktoré nepotešia fanúšikov