Slovenská reprezentácia prehrala druhý kvalifikačný zápas zo štyroch a v priamom súboji o špicu tabuľky podľahla skvelým Chorvátom až nečakane vysoko. Hapalovci nenadviazali na výborný júnový výkon z Azerbajdžanu, naopak, proti Balkáncom predviedli jeden z najslabších výkonov za posledné roky. „Chorváti podali neskutočný výkon a zaslúžene vyhrali. Mali aj ďalšie šance, skončilo sa to pre nás ešte mierne,“ vyjadril sa reprezentačný kouč Pavel Hapal.

Predzápasové vyjadrenia niektorých jeho zverencov o agresívnom napádaní súpera a držaní lopty v piatok večer vyzneli ako frázy. Veď Slováci nedostali ani jednu žltú kartu, súbojom s Modričom a spol. sa skôr vyhýbali, alebo chodili do nich v rukavičkách. „Chorváti sú silní na lopte a my sme boli málo agresívni v strede poľa. Púšťali sme ich blízko k bráne,“ sypal si popol na hlavu stopér Milan Škriniar.

Pavel Hapal nemohol byť s výkonom svojich hráčov spokojný.
Pavel Hapal nemohol byť s výkonom svojich hráčov spokojný.
Zdroj: Profimedia

Obranca milánskeho Interu sa teda ani nedivil, že vypredaný trnavský štadión napriek prehre zatlieskal súperovi a Slovákov „odmenil“ ohlušujúcim piskotom. „Zaslúžili sme si ho. Oni sa prišli pozrieť aj na nás a my sme nič nepredviedli,“ dodal slovenský reprezentant. V podobnom duchu sa vyjadril aj stredopoliar Stanislav Lobotka.

„Chápem, že ľudia boli nespokojní. Chorváti hrali skvele a my sme ich nepotešili. Piskot nás neteší, ale sme taký národ. Keď sa darí, tak všetci tlieskajú, a keď sa nedarí, všetci pískajú. Zvykol som si na to, ale teraz mali dôvod, pretože sme nehrali dobre,“ povedal hráč španielskej Celty Vigo.

Obrovské chyby v obrane boli hlavnou príčinou prehry aj podľa bývalého reprezentačného trénera Jána Kociana. „Zápas by sa dal charakterizovať jednou vetou, že Chorváti boli jednoducho lepší. Oproti predchádzajúcim stretnutiam sme spravili v defenzíve veľké chyby, keď sme nedôsledne bránili a nechávali takým hráčom, ako je Petkovič či Perišič veľa priestoru, čo sa nemôže stať. Veľa chýb sme urobili aj v medzihre, keď sme už pri zakladaní útokov na našej polovičke postrácali veľa lôpt a tým sme sa nedostávali do šancí. Zápas s Maďarskom však môže byť úplne iný, bude záležať na tom, ako sa chlapci zotavia najmä po psychickej stránke. Maďari budú hrať na víťazstvo a tlačiť sa do útoku. Keď zahráme dobre v obrane, po nejakom protiútoku im môžeme streliť gól,“ vyjadril sa Kocian.

Päť dôvodov vysokej prehry

 1. Slováci predviedli jeden z najhorších výkonov za posledné roky
 2. Naopak, Chorváti odohrali najlepší zápas od minuloročných MS
 3. Absencia bojovnosti, nasadenia a agresivity - nedostali sme ani jednu žltú kartu
 4. Prílišný rešpekt k Chorvátom - z toho vyplývajúci veľký priestor pre ich hráčov a nedôrazné bránenie
 5. Statický futbal - pomalý a kostrbatý prechod do útoku
Martin Dúbravka síce dostal štyri góly, ale vďaka nemu Slovensko neprehralo ešte vyšším rozdielom.
Martin Dúbravka síce dostal štyri góly, ale vďaka nemu Slovensko neprehralo ešte vyšším rozdielom.
Zdroj: Pavel Neubauer

NAJHORŠIE VÝSLEDKY NAŠEJ REPREZENTÁCIE

22. 2. 1995 Brazília - Slovensko 5:0

 • Slováci v brazílskej Fortaleze nemali v prípravnom stretnutí proti dnes už päťnásobným majstrom sveta šancu na úspech. Kanárikom pomohla aj červená karta Zemana, po ktorej dali štyri góly.

21. 8. 2002 Česko - Slovensko 4:1

 • Duely s našimi západnými susedmi patria medzi najsledovanejšie, no Slováci v nich často ťahali za kratší koniec. Najhoršiu prehru doteraz sme na pôde Česka utrpeli v prípravnom stretnutí.

6. 9. 2006 Slovensko - Česko 0:3

 • Najvyššiu domácu prehru s Čechmi sme si pripísali ešte na starom Tehelnom poli, keď nás v kvalifikačnom dueli o postup na európsky šampionát 2008 vycvičili zverenci Karla Brücknera.

12. 9. 2007 Slovensko - Wales 2:5

 • Jednu z najhorších prehier si pripísali naši futbalisti v kvalifikácii o postup na majstrovstvá Európy 2008 v Trnave. Zažiaril najmä Craig Bellamy, ktorý nám dva góly dal a na ďalšie dva prihral.

9. 2. 2011 Luxembursko - Slovensko 2:1

 • Azda najhoršia prehra reprezentácie v ére samostatnosti. Hoci išlo len o prípravný duel, zverenci Vladimíra Weissa st. šokujúco podľahli futbalovému trpaslíkovi napriek tomu, že sme viedli 1:0.

6. 9. 2011 Slovensko - Arménsko 0:4

 • Ďalšiu frašku predviedli slovenskí futbalisti v kvalifikačnom zápase o postup na ME 2012. V Žiline nielenže šokujúco podľahli outsiderovi z Arménska, ale aby toho nebolo málo, dostali sme 4 góly.

19. 11. 2013 Gibraltár - Slovensko 0:0

 • Pre reprezentantov Gibraltáru bol prípravný duel so zverencami trénera Jána Kozáka vôbec prvým oficiálnym po prijatí do rodiny FIFA a hneď sa im podarilo dosiahnuť senzačný výsledok.