V novembri tohto roka si slovenský futbalový brankár Patrik Le Giang prevzal v Paríži ocenenie Merit Award za charitatívnu činnosť jeho nadácie Step by Step. V rozhovore pre Šport24.sk nehovoril len o tomto projekte, ale aj o svojom životnom štýle, ktorý je v dnešnom stereotypnom pohľade na profesionálnych futbalistov netradičný.

V rozhovore s Patrikom Le Giangom sa dočítate:

Ako reagoval na ocenenie Merit Awards a čo hovorí na prezývku „slovenský Rashford“
Prečo po ňom pomenovali školský turnaj
Že nadácia Step by step je o jeho živote a že sám padol „na hubu“
Ako bojuje proti zaškatuľkovanému pohľadu na profesionálnych futbalistov a čo si o tom myslí
Ako vyzerá jeho život a životný štýl a prečo sedem rokov nemal televízor
Aké rituály ráno dodržiava a prečo je ráno najdôležitejšia časť dňa
Čo si myslí o sociálnych sieťach
Ako spomína na detstvo a rasizmus, ktorý zažil
Prečo odmietol rozprávkové podmienky od Vietnamského futbalového zväzu

Čo pre vás znamená ocenenie Merit Awards, ktoré ste dostali?

Určite je to obrovský míľnik nielen pre mňa, ale pre celý projekt Step by step Foundation. Ako som uviedol aj v samotnom Paríži pri odovzdávaní ceny, vycestoval som tam ako posol celej myšlienky a nebolo to o mne. Tento projekt je niečo, čo presahuje mňa a moju osobu.

Zrejme vás ocenenie prekvapilo. Aká bola vaša prvá reakcia?

Česká asociácia futbalových hráčov poslala náš projekt do FIFpro, vtedy len ako námet na nomináciu. Boli presvedčení o tom, že náš projekt má na víťazstvo, ja som ani netušil, že existuje niečo ako Merit awards. Boli sme však nadšení už len z možnosti dostať sa do nominácie na ocenenie, to znamenalo obrovský úspech. Dva týždne po prvom kroku som mal hovor, kde mi oznámili, že sme vyhrali. Musel som ich požiadať, nech mi to zopakujú, lebo som asi zle rozumel. Po víťazstve som sa rozplakal, bol to moment, ktorý neviem opísať slovami.

Zachytil som pri vašom mene v niektorých médiách slovné spojenie „slovenský Rashford“, keďže anglický futbalista toto ocenenie so svojím projektom získal minulý rok. Čo vravíte na takúto prezývku?

Zachytil som to aj ja. Je to, samozrejme, pre mňa obrovská pocta. Marcus Rashford je futbalová hviezda svetových rozmerov, ja si ho však veľmi vážim preto, aký je človek a že sa snaží niečo po sebe zanechať, čo je aj môj cieľ a cieľ nadácie STEP BY STEP Foundation. Ak ma niekto porovnáva s takýmto bombardérom, je to veľká česť. Na druhej strane chcem apelovať na to, že každý z nás je originál, každý z nás má v sebe unikátnosť a je len na nás, či si ju dovolíme odkryť.

Ako vznikla myšlienka a nápad založiť tento projekt?

Vzniklo to presne tak, ako sa projekt volá: krok po kroku. Kto ma pozná, vie, že si svoje ciele píšem už od mladého veku na papier. Jedným z nich bolo raz darovať sadu dresov základnej škole vo Fiľakove, v ktorej som vyrastal. Ďalším cieľom z môjho papiera bolo prispievať spoločnosti a vrátiť niečo svetu. Vtedy som však netušil, že budem mať vlastnú nadáciu. Po mojej futbalovej premiére v prvej českej lige proti Slavii Praha som bol vyhlásený za hráča zápasu, nevedel som po tomto zápase zaspať. Vtedy som si uvedomil, že moju cestu som začínal ako malý chlapec vo Fiľakove. Po čase som sa tam vrátil, zobral som do mojej bývalej školy sadu značkových dresov a priniesol ju pani riaditeľke, mimochodom tej istej, ktorá tam bola, keď som ja študoval.

Čo je Step by Step Foundation?

Step by Step je nadácia, ktorá inšpiruje, vzdeláva a finančne podporuje deti a mládež. Vedie mladú generáciu k zdravému životnému štýlu a pomáha deťom s ťažkým zdravotným alebo sociálnym príbehom. Nadácia spolupracuje s projektom „Enjoy life“ a pomáha aj v zahraničí, rekonštruuje školy a stavia ihriská pre deti v Indonézii.

Ak sa chcete zapojiť a prispieť do projektu Step by Step Foundation, môžete prispieť ľubovoľnou čiastkou na transparentný účet: CZ16 0300 0000 0003 0020 8786

Viac informácií o nadácii nájdete na stepbystep.foundation. Pozrite si a podporte aktuálnu zbierku TU.

Čo je Merit Award?

Ide o ocenenie za charitatívny prínos, ktoré profesionálnym futbalistom udeľuje od roku 2008 medzinárodná hráčska asociácia FIFpro.

S akými reakciami a odozvami ste sa stretli po vašich gestách a pomoci?

Jeden rok sme v škole rozdávali náramky s heslom Step by step, na ďalší sme ich predávali za dobrovoľný príspevok a výťažok z náramkov aj z vydraženého dresu Patrika Hrošovského išiel na detskú onkológiu v Banskej Bystrici. Keď som na onkológii rozdával náramky rodičom a deťom, pýtali sa ma, o čo ide v našom projekte, tak som im to vyrozprával a rozplakali sa so slovami, že takto sa vyliečili aj oni: krôčik po krôčiku. Keď som ešte pred založením projektu do školy priniesol sadu dresov, pani riaditeľka sa rozplakala a pomenovala školský turnaj po mne, čo je obrovská česť. Tento futbalový turnaj som hrával kedysi aj ja, boli to pre mňa vtedy majstrovstvá sveta.

Pokračovanie rozhovoru na ďalšej strane