„Pár idiotov všetko zničilo a radosť vystriedal strach a obrovské sklamanie. Na ihrisku bojisko, idioti kopali hlava-nehlava do bezvládnych tiel. Namiesto zážitku trauma,“ napísal rozhodca na facebooku.

Po uverejnení statusu sme ho oslovili, aby opísal svoju negatívnu skúsenosť. Bednár mal na tribúne, kde dopadali svetlice, priateľkinho syna Sebastiána, ktorého spoločne vychovávajú. Zápas sledoval so svojím dedom. „Veľmi som rozmýšľal, či Sebastiána vziať na takéto stretnutie. Považoval som to však za správnu reklamu na futbal, obzvlášť v dobe, keď chlapec prejavuje záujem hrávať futbal. Po období, keď sa zápasy hrali pred prázdnymi tribúnami, som si myslel, že to bude ozajstný futbalový zážitok, ktorý by Sebastiána mohol motivovať. Opak sa stal pravdou. Hracia plocha sa zmenila na bojisko. O to viac ma mrzelo, že sa na také niečo musel pozerať malý chlapec, aj množstvo ďalších detí na tribúne. Rodičia by sa nemali báť brávať deti na futbalové štadióny,“ rozpráva Bednár.

Keď sa začali nepokoje na štadióne, nemal informácie o svojich blízkych na tribúne a zažíval krušné chvíle. „Keď sme sa dostali do kabíny rozhodcov, okamžite som začal zisťovať, čo je s nimi, od partnerky som dostal informáciu, že sú v poriadku. Dedo duchaprítomne zabalil Sebastiána do deky a utekali zo štadióna hneď, keď do ich sektoru dopadli prvé svetlice. Chlapcovi, ktorý stál vedľa nich, pristála svetlica v kapucni, mikina mu začala horieť,“ pokračuje asistent rozhodcu.

Po niekoľkominútovom nechutnom divadle priamo na hracej ploche zasiahli policajti, ktorí vytlačili chuligánov z ihriska a celý sektor hosťujúcich fanúšikov zo štadióna. So zadržaním tých, ktorí nepokoje spustili, však mali, zdá sa, problémy. „Mimo areálu štadióna stretli Sebastián s dedom jedného z chuligánov, ktorých na hracej ploche vyzliekli do slipov. Tento „fanúšik“ bol úplne mimo. Zarážajúce je, že človek, ktorý pár sekúnd či minút predtým zapríčinil celé nechutné divadlo, nebol zaistený a pokojne sedel na ceste,“ krúti hlavou Bednár.

Ako medzinárodný rozhodca chodieva spolu s kolegami po celej Európe, no podobné nepokoje zažil prvýkrát na Slovensku. „S niečím podobným som sa nestretol ani v Bosne a Hercegovine, kde by si človek povedal, že v povojnovej krajine to bude poriadne drsné. Naopak, všetko tam bolo zabezpečené. Človek potom vezme svoje dieťa na zápas na Slovensku a musí sa pozerať, ako sa idioti mlátia hlava-nehlava na ihrisku,“ dodáva.

Chlapca už na futbal nevezme

Po predčasne ukončenom zápase sa viacero známych osobností z futbalu aj mimo neho kriticky vyjadrilo, že pre takéto nechutnosti by svoje dieťa nevzali na futbalový štadión. Bednár reaguje podobne. „Po tejto skúsenosti už Sebastiána na futbal minimálne na Slovensku nevezmem. Je obrovská škoda, že po takýchto zápasoch strácame množstvo fanúšikov kvôli pár jedincom, ktorí sa dostanú na štadióny, a potom tam vystrájajú to, čo sme všetci videli. Deň po zápase som sa rozprával s jedným známym, ktorý bol taktiež na tomto zápase osobne, mal so sebou aj dve dcéry a bol zhrozený z toho, čo sa tam stalo. Aj on povedal, že v blízkej dobe sa na štadión nechystá. Nielen s deťmi, ale ani sám. Fanúšikovia z toho, čo videli, boli znechutení, a to nielen tí, ktorí boli priamo na štadióne, ale aj tí, ktorí to sledovali v televízii. Toto je absolútne negatívna reklama futbalu,“ dodáva asistent rozhodcu.