Reklama

Osobnosti FC Nitra o situácii v klube. Kóňa: Klub má potenciál, ale futbal sa tam nerobí dobre

Zľava Tomáš Kóňa, Igor Demo, Milan Lešický.

Zdroj: TASR/fcnitra.com

Reklama
Reklama

NITRA - Situácia v nitrianskom futbale sa zrejme inak ako Kocúrkovom nazvať nedá. Od príchodu ukrajinských investorov sa toho v klube udialo viac než dosť a ani po siedmich mesiacoch nie je známe, kam sa bude uberať.

To, čo sa v Nitre udialo od januára 2020, zďaleka nepripomína fungovanie klubu z najvyššej súťaže. V apríli sa z funkcionárskej stoličky porúčala klubová legenda Ľubomír Moravčík, v júni skončila dvojica opôr Pavol Farkaš a Martin Kuciak a svoj koniec vtedy oznámil aj predseda predstavenstva Milan Červeň. Ako bonus bola v polovici mesiaca na štadión privolaná polícia, údajne malo prísť k napadnutiu medzi slovenskou a ukrajinskou časťou vedenia klubu.

To však bol stále len zlomok všetkého. Ako uviedli noví investori, do klubu od januárového príchodu vložili viac ako 600-tisíc eur, ktorými pomohli splatiť viacero dlhov ešte z roku 2019. Napriek tomu generálny manažér klubu Jozef Chudý vyhlásil, že Nitra rokuje s novým investorom a vylučuje spoluprácu s Ukrajincami. Tí sa však podľa vlastných slov nikam nechystajú a pokračujú v klube.

Na názor o situácii v klube sme sa opýtali osobností nitrianskeho futbalu, ktoré v klube pôsobili či už na hráčskej, alebo trénerskej pozícii.

Igor Demo

Klub dohral sezónu, zachránil sa, naozaj to však vyzeralo ako Kocúrkovo. Čo sa týka ukrajinských investorov, čo najrýchlejšie by sa mali v Nitre vyriešiť vlastnícke vzťahy. Kto sa okolo futbalu v Nitre pohybuje, vie, že nebyť Ukrajincov, možno by klub ani nedostal licenciu, keďže pri jej udelení hlavne musí spĺňať finančné kritériá. Ukrajinskí investori do klubu vložili nemalé peniaze, takže o klub určite majú stále záujem.

Určite existujú nejaké dohody medzi doterajšími akcionármi klubu a ukrajinskými záujemcami o klub. Toto sa musí v prvom rade vyriešiť. V akom štádiu to momentálne je, neviem povedať. Ku koncu roka som v klube na vlastnú žiadosť skončil, trénoval som mládežnícku kategóriu U14, odvtedy som na štadióne nebol.

V najbližšom čase sa rozhodne, ako to dopadne. Aj ja som zachytil šumy okolo nových záujemcov zo Slovenska a Nemecka. Čo sa týka Nemcov, viem, o koho ide, ale, samozrejme, nemám s tým spoločné nič. V prvom rade si za jeden stôl musia sadnúť slovenskí akcionári a ukrajinskí investori a ja neviem, aké dohody medzi nimi boli, resp. sú. Peniaze do klubu však naliali práve Ukrajinci.

Tomáš Kóňa

Sám seba sa pýtam, čo sa to vlastne v Nitre deje. Ukrajinských investorov nepoznám, v Nitre som ich nezažil. Skôr by som sa však spýtal a pátral, kto a prečo ich do Nitry doviedol, to je dobrá otázka. Tak narýchlo niekomu predať klub, to sa mi nezdá.

Nitra bola v týchto veciach vždy špecifický klub. Teraz je tam veľká divočina, ale podobne divoké to tam bolo aj predtým. Čo si ja pamätám za posledných desať rokov, počas ktorých som sa do Nitry párkrát vrátil, vždy to bolo o tom, že rok bolo dobre, dva roky zle, potom zase rok dobre a takto to išlo. Chýbala mi tam rodinná atmosféra, teraz to všetko vrcholí s Ukrajincami.

Informácií z klubu veľa nemám. Ešte počas jarnej časti som volal s Pavlom Farkašom, ten potom v klube z nejakých divných dôvodov skončil. Keď bol ešte hráčom Nitry, hovoril mi, že je tam ešte väčšia divočina, ako keď som bol v klube ja. Ani si to teda neviem predstaviť.

Momentálna situácia v Nitre ma vôbec neteší. K nitrianskemu futbalu mám obrovský vzťah. To, čo sa tam deje už posledných desať rokov a teraz to s ukrajinskými investormi vrcholí, ma mrzí a je to obrovská škoda. V Nitre vždy vyrastali dobrí futbalisti, je tam veľmi dobrý potenciál na rozvoj klubu, ale futbal sa tam nerobí dobre.

Milan Lešický

Zdroj: TASR

Milan Lešický

"Nitra milá Nitra, boli časy boli, kedy si Ty kvitla“. Do tohto historického veršu sa dá zhrnúť aktuálne dianie v nitrianskom futbale. Tento stav je výsledkom vplyvu množstva negatívnych faktorov. Spomeniem aspoň niektoré z nich. Pre Nitru boli typické  4-5-ročné výkonnostné vlny. Postup, úspech a vypadnutie z ligy s tým istým kádrom. Hlavne preto, že úspech sa v Nitre neodpúšťal, zákopové výbory, keď sa darilo, vždy pracovali. Asi najväčším problémom pre futbal v Nitre, okrem krátkeho obdobia po predaji Moravčíka, bolo, že finančne patril vždy medzi futbalovú ligovú chudobu. V regióne chýbal priemysel.

V minulosti ho nad vodou držali dve vysoké školy a futbalové talenty z celého Slovenska v nich, potom systematická výroba profesionálnych futbalistov pre seba a na predaj. V tom sa Nitra v minulosti vyrovnala európskej špičke. Prestalo sa systematicky vyrábať. Tam, pred 8-10 rokmi, sa začal plazivý zostup až do dnešnej situácie. Za toto obdobie sa v A-mužstve vymenilo viac ako 20 trénerov, množstvo hráčov. Vyhodili, resp. pokúsili sa vymazať legendy klubu, len akcionári zostali tí istí. Oni sú zodpovední za stratégiu klubu. Takže ľahko nájsť vinníka.

V minulom ligovom ročníku klub po ekonomickej stránke dýchal už len cez slamku a kričal o pomoc. Záchranné koleso hodili tzv. Ukrajinci, lebo asi málokto vie, kto stojí za ich kapitálom. A ani ja nevidím za kulisy. Isté je len to, že vo futbale sa nikto teraz ani historicky nebude pýtať, ako to bolo, ale koľko to bolo. Výsledok práce. Vinník je jasný, ale, našťastie, futbalová Nitra ešte žije a možno príde tradičná nitrianska výkonnostná vlna smerom hore.

Pozrite si radosť Nitranov po záchrane:

Výber pre vás