Na Tehelnom poli sa po novom nezbierajú iba športové úspechy, ale aj tie ekologické. Domáci stánok Slovana Bratislava sa totiž stal stavbou roka na Slovensku v súkromnom sektore. Na 1. mieste sa umiestnil v súťaži EFEKTIA, ktorá oceňuje projekty energetickej efektívnosti, ktoré šetria energie v budovách a zariadeniach. Štadióny sú totiž kolosy, ktorých údržba ročne vyjde na státisíce eur a aj týmto spôsobom chcel Slovan ušetriť peniaze za energie.

Tepelné čerpadlá na Tehelnom poli dokážu vyrobiť teplo z rôznych zdrojov.
Tepelné čerpadlá na Tehelnom poli dokážu vyrobiť teplo z rôznych zdrojov.
Zdroj: Konstrukce

Nám sa podarilo dostať do útrob Tehelného poľa, kam sa bežný smrteľník nepozrie. Nachádzajú sa tu tepelné čerpadlá a plynové kotly. Práve tieto zariadenia majú na starosti chod Tehelného poľa. Na ňom sa naplno snažia využívať obnoviteľné zdroje a šetriť tak nielen našu planétu, ale aj kasu budúceho prevádzkovateľa. Takmer až 50 percent vyrobeného tepla a chladu pochádza z obnoviteľných zdrojov. Na štadióne používajú systém tepelných čerpadiel voda/voda, ktoré dokážu využívať teplo z množstva rôznych zdrojov.

Plynové kotly slúžia na výrobu tepla
Plynové kotly slúžia na výrobu tepla
Zdroj: ŠPORT24.sk

Poukázať sa to dá na príklade letných mesiacov, keď sa naplno využíva klimatizácia a chladenie. Odbúrané teplo sa použije na výrobu teplej úžitkovej vody a práve táto výroba je úplne zadarmo. Na iných štadiónoch sa „vyrobené“ teplo musí odbúrať v plnom rozsahu, no na štadióne Slovana ho dokážu zužitkovať, vďaka čomu šetria nielen životné prostredie, ale aj financie.

Ďalšou vychytávkou je tiež využitie dažďovej vody, ktorá slúži na splachovanie a zavlažovanie trávnika. Podľa organizátorov súťaže nie je vo svete iný štadión, ktorý by na svoj chod využíval také veľké percento obnoviteľných zdrojov.

Objekt tepelného čerpadla.
Objekt tepelného čerpadla.
Zdroj: Šport24.sk

Napríklad v stretnutí s PAOK-om Solún 22. augusta ušetril Slovan vďaka moderným technológiám až 600 kilowatthodín (kWh) energie. To predstavuje približne mesačnú spotrebu elektriny 3 bytov v Bratislave. Na vykurovanie a chladenie s gréckym tímom bol použitý len spomínaný systém tepelných čerpadiel voda/voda.

V galérii si môžete pozrieť ďalšie vychytávky najzelenších štadiónov na svete

Morro da Mineira v Riu -  Ihrisko má 20 kinetických panelov a tak pohyb hráčov určuje, akou silou svietia svetlá.
Morro da Mineira v Riu - Ihrisko má 20 kinetických panelov a tak pohyb hráčov určuje, akou silou svietia svetlá.
Zdroj: Christopher Pillitz