TAKTO VIDEL INCIDENT MEDZINÁRODNÝ ROZHODCA

Za nešportové správanie uvidel žltú kartu, no mnohí si myslia, že ho mal rozhodca hneď vylúčiť a ukončiť zápas. Na sociálnych sieťach sa pod videom, ktoré incident zaznamenalo, ihneď rozvírila búrlivá diskusia.

Situáciu pre náš web zhodnotil skúsený medzinárodný rozhodca, ktorý nás však požiadal o anonymitu. „Rozhodca pred pokutovým územím stál na mieste priestupku. Očakáva sa od neho, že sa trestný kop rozohrá až na jeho povel, keď si odmeria vzdialenosť múru, a podobne. To, že Martin Škrtel doňho strčil, nie je inzultácia. Pravidlá v tomto smere hovoria jasno, inzultácia je iba vtedy, ak by rozhodca nemohol pokračovať v hre. A to aj v prípade, ak by po strčení spadol na zem. To by mu musel Škrtel napríklad zlomiť nohu,“ objasňuje pravidlá medzinárodný rozhodca.

Ako poznamenal, je na rozhodcovi, akú kartu mu dá za takéto nešportové správanie. „Neviem, čo sa presne dialo pred tým incidentom, takže sám netuším, či by som mu dal červenú. Ak bolo v tom zápase dusno a hrozila by po vylúčení rozhodcovi zo strany divákov nejaká ujma, nečudoval by som sa, že mu dal iba žltú kartu. V takýchto súťažiach totiž rozhodca nie je nijako chránený. Skôr by sa však všetci mali zaoberať tým, aký zlý príklad ukázal ostatným,“ dodal skúsený fortunaligový rozhodca.

„Nechápem, čo všetci rozoberajú. Ani doňho nesotil, iba ho potlačil. Len to vyzeralo ako sotenie, zbytočne sa to zveličuje,“ hovorí slovenská brankárska legenda Ladislav Molnár, ktorý počas kariéry patril medzi najznámejších búrlivákov na trávniku.

„Martin bol asi dosť nervózny. Zrejme sa mu v tom zápase nedarilo a nebol ani v pohode, lebo sa to dodatočne úsmevom nesnažil zahrať do autu. Vieme, aký Martin je, že zápasy prežíva a je mu jedno, či hrá o fazuľky alebo za veľké peniaze. Je to proste v hráčovi a futbal je hra emócií,“ konštatoval bývalý reprezentačný gólman.

Zároveň uznal, že zo strany Škrtela to bolo nešportové správanie a kartu s zaslúžil. „Či aj červenú, to je na rozhodcovi. Nemyslím si však, že by týmto incidentom mohol urobiť zlý príklad pre mladších hráčov. Je to na tréneroch, ako im dokážu vysvetliť, že frustrácia či krivda sa musia riešiť inak, hoci sa možno do takejto situácie ako hráči nikdy nedostali,“ dodal Ladislav Molnár.

Čo sa dialo na ihrisku aj z pohľadu rozhodcu, si môžete pozrieť VO FOTOGALÉRII.