Začiatkom mesiaca chcel Slovan Bratislava dostať na svoj štadión 10-tisíc fanúšikov, všetci by museli byť zaočkovaní. Úrad verejného zdravotníctva však vystavil tejto iniciatíve stopku. Generálny riaditeľ Slovana Ivan Kmotrík ml. označil toto rozhodnutie za nepochopiteľné. Na absurdnosť opatrení teraz upozornil aj Spartak Trnava.

„Takmer bez obmedzení môže dnes ísť človek na kúpalisko, na bohoslužbu, do reštaurácie… Ako je na tom šport? Nuž, rovnako ako po celý čas pandémie (a nielen počas nej) – na samom chvoste záujmu,“ napísal vo svojej reakcii na klubovej stránke generálny manažér Spartaka Milan Cuninka.

Fanúšikovia na futbalovom Euro:

Následne pripomína, že podľa aktuálne platných usmernení môže byť na štadiónoch maximálne 1000 divákov bez ohľadu na veľkosť štadióna. „Ak by tá istá skupina ľudí, ktorá sa môže s pohárom piva ísť zabaviť na koncert, tancovať a spievať pod pódium natlačená hlava na hlave, chcela ísť na futbalový zápas, tak musí byť zaočkovaná alebo otestovaná, sedieť oddelene a nemôže si dať ani pohár vody.  Skutočne máme pred zápasom usporiadať bohoslužbu alebo cez polčas koncert, aby sme ukázali, že šport je v našej spoločnosti diskriminovaný?!“

Cuninka dopĺňa, že klub požaduje rovnaké podmienky ako ostatné oblasti spoločenskej sféry. „Kompetentní, ktorí sa skrývajú za konzílium odborníkov však nielenže nedokážu koncepčne pomôcť, ale nie sú schopní ani vytvoriť podmienky na to, aby si šport v rámci obmedzených možností pomohol sám. Nechceme, aby sa zničili niekoľkoročné väzby a pretrhli návyky len kvôli tomu, že medzi tými, ktorí o tom rozhodujú, sú zlenivení populisti,“ píše manažér Spartaka.

Aká je situácia v okolitých krajinách?

Opatrenia na štadiónoch sú u našich susedov miernejšie. V Maďarsku boli počas futbalového Eura vypredané tribúny, v Česku od novej sezóny zvýšia povolený počet divákov. Na štadióny s kapacitou do 10-tisíc miest bude môcť prísť 5-tisíc divákov, štadióny s kapacitou od 10-tisíc vyššie budú môcť byť zaplnené do polovice. V utorok hral Rapid Viedeň zápas Ligy majstrov proti Sparte Praha. Na štadióne Rapidu s kapacitou takmer 29-tisíc miest sledovalo zápas proti Sparte 19 500 divákov.

Chystajú protest

Spartaku chcú pomôcť aj fanúšikovia, ktorí organizujú takzvaný Pochod za slobodu. Konať sa bude vo štvrtok od 17:00 na Trojičnom námestí v Trnave, teda dve hodiny pred výkopom zápasu. Organizátorom udalosti sú ultras Spartaka, týmto protestom chcú vyjadriť nespokojnosť s prísnymi kapacitnými obmedzeniami na štadiónoch.