Za výmenu názorov medzi MŠK Žilina a futbalovým zväzom môže nová smernica o infraštruktúre štadiónov. Od sezóny 2022/2023 sa budú môcť hrať zápasy Fortuna ligy a Druhej ligy iba na prírodnom, prípadne hybridnom trávniku.

S touto zmenou stále nesúhlasí šéf MŠK Jozef Antošík, ktorý ju považuje za účelovo namierenú proti jeho klubu. V jeho poslednom vyhlásení, ktoré uverjnila webová stránka MŠK Žilina pripúšťa Antošík aj krajné riešenie. “Alternatívou je pracovať len s mládežou. V takomto prípade by sme nemohli pôsobiť v najvyšších dorasteneckých súťažiach, lebo v týchto môžu pôsobiť len dorastenecké družstvá klubov z prvej a druhej ligy dospelých,” pripustil zrušenie seniorov v MŠK Žilina majiteľ klubu. Okrem tejto možnosti pripúšťa majiteľ MŠK aj ďalšie riešenia, ktoré prichádzajú do úvahy. Ich znenie uvádzame bez redakčnej úpravy.

Alternatívy podľa Jozefa Antošíka:
  • Zrušenie B mužstva a s ešte mladšími hráčmi ako doteraz hrať (iba) druhú ligu dospelých a takto ich pripravovať na ďalšiu profesionálnu kariéru pre iné kluby. Pre istotu zákaz platí aj pre druhú ligu.
  • Použitie hybridného povrchu. Na trhu sú dostupné hybridné povrchy, ktoré sú zmesou prírodnej trávy (v rozsahu 30-90%) a umelého vlákna (v rozsahu 10-70%). Investične sú výrazne drahšie a ich únosné časové vyťaženie je výrazne nižšie ako pri umelom povrchu. Pre istotu nová smernica obmedzuje využitie hybridného povrchu na maximálne 10% podielu umelého vlákna (toto kritérium nespĺňa ani nedávno inštalovaná plocha na štadióne Spartaka Trnava). V takejto štruktúre je jeho použitie v našich podmienkach technický aj ekonomický nezmysel.
  • Vybudovanie ďalšej umelej hracej plochy v areáli hlavného štadióna. Aby sme neprišli o parkovacie miesta, alternatívnym riešením by bolo uloženie umelej hracej plochy na streche polyfunkčného objektu. Čas potrebný na zmenu územného plánu, vybavenie stavebného povolenia a získanie spoluinvestorov. Dobu výstavby odhadujem na 4-5 rokov. Zákazom umelej plochy pre 2. ligu aj táto alternatíva stratila zmysel.
  • Pracovať len s mládežou. V takomto prípade by sme nemohli pôsobiť v najvyšších dorasteneckých súťažiach, lebo v týchto môžu pôsobiť len dorastenecké družstvá klubov z prvej a druhej ligy dospelých.

Faktom zostáva, že žilinský futbalový štadión spĺňa aj napriek umelej hracej ploche tie najprísnejšie európske kritériá. Okrem finále Ligy majstrov a Európskej ligy sa môžu v Žiline odohrať všetky zápasy európskych klubových súťaží, ako napríklad skupinová fáza Ligy majstrov.

V Žiline by mohla svoje kvalifikačné zápasy stále hrávať aj seniorská reprezentácia. "Myslím si, že v slovenskom futbale je viacero pálčivejších problémov, ktoré by bolo potrebné riešiť s rovnakou razanciou ako umelý trávnik v Žiline. Ľahko sa môže stať, že sa ligový futbal po Košiciach, Banskej Bystrici a Prešove nebude postupne hrať ani v ďalších krajských mestách Slovenska," píše sa vo vyhlásení Jozefa Antošíka na webe futbalového klubu MŠK Žilina.