Z novej vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) vyplýva, že s účinnosťou od piatka 20.00 hod bude môcť na štadióny prísť 50% ľudí z celkovej kapacity. Zmena sa teda týka aj otváracieho duelu nového ročníka najvyššej futbalovej súťaže AS Trenčín – FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble.

Diváci, ktorí sa chcú dostať na tribúny, sa musia preukázať dokladom o zaočkovaní, prekonaní ochorenia COVID-19, alebo negatívnym PCR alebo LAMP testom, nie starším ako 24 hodín. "Už nie je teda možné preukazovať sa antigénovým testom," uviedla hovorkyňa ÚVZ Daša Račková.

Objasnila, že podmienky platné pre tieto športové podujatia budú platiť aj pre medzinárodné súťaže organizované medzinárodnou športovou federáciou na základe účasti klubov najvyšších súťaží. "V prípade, že sa okres dostane z fázy monitoringu do stupňa ostražitosti a horších fáz šírenia vírusu, platí, že na štadióne môže byť najviac 2000 divákov v exteriéri a najviac 1000 v interiéri,“ dodala hovorkyňa. Priestory pre divákov sa rozdelia do sektorov, ktoré majú kapacitu najviac 1000 divákov.

Na toto rozhodnutie dlho čakali majitelia klubov i funkcionári. Výťažok zo vstupného výrazne pomôže klubom po finančnej stránke. „Tešíme sa, že nastal aspoň takýto posun. Mrzí ma však, že to neprišlo o niečo skôr. Taktiež si myslíme, že kľudne mohli uvoľniť aj 100% kapacity. Nevidíme totiž veľký rozdiel medzi polovičnou a plnou kapacitou vzhľadom na opatrenia, ktoré z toho vyplývajú. Vidím v tom aj jednu komplikáciu, nakoľko preukázať sa 24 hodinovým PCR testom môže byť pre fanúšikov veľký problém,“ prezradil pre Šport24.sk Ivan Kmotrík mladší.