O osude fornunaligového ročníka sa bude zajtra rozhodovať na Prezídiu Únie ligových klubov. Čo od tejto konferencie očakávate?

Dlhodobo hovoríme, že nevidíme reálny dôvod diskutovať o predčasnom ukončení ligy. Súťaž bola prerušená pre vládne opatrenia, a keď sa tie začiatkom júna uvoľnia, tak hrajme opäť ligu. Nech vezme ÚLK na seba zodpovednosť a ohlási reštart. Nevidíme dôvod, prečo by sa malo hlasovať o obnovení ligy, či dokonca o jej zrušení alebo skrátenom formáte. Jednoducho oznámme, že po uvoľnení opatrení pokračujeme v súťaži a pripravme sa na to. 

Viackrát ste sa vyjadrili, že ste za to, aby sa sezóna dohrala. No podľa našich informácii až polovica tímov z Fortuna ligy je proti. Aké argumenty budete prezentovať na zajtrajšej konferencii, ktorými budete chcieť presvedčiť ostatných, aby sa sezóna pokračovala?

Argumentov je veľa – športové i ekonomické hľadisko, fanúšikovia, partneri, UEFA. Potrebujeme hrať a pripraviť sa aj na budúcu sezónu v európskych pohároch, ďalej môžeme aspoň čiastočne vykryť straty tým, že sa nielen naši partneri, ale partneri všetkých klubov (!) budú môcť prezentovať na zápasoch a v televíznych prenosoch. Fanúšikovia potrebujú zažiť aj inú emóciu, nielen negatívne správy o koronavíruse. Tú im vieme futbalom ponúknuť. Sme jediná súťaž na Slovensku, ktorá sa ešte predčasne neukončila a môžeme byť jediní na slovenskom športovom trhu, ktorí budú ponúkať ľuďom produkt! Je to aj záväzok voči partnerom a UEFA. Tá jasne povedala, že ligy treba dohrať, ak to zdravotná situácia v danej krajine umožní. Ani neviem ako by sa na nás pozerali, keby krajina s najnižšími počtami nakazených v Európe zrušila svoju súťaž.

Ste pripravený aj na to, že padne rozhodnutie, aby sa súťaž nedohrala. Čo by to znamenalo pre váš klub?

Nepripúšťame si tento scenár a verím, že aj ostatné kluby a ÚLK napokon prispejú k tomu, že padne rozhodnutie v prospech ligového futbalu, a súťaž sa opäť obnoví. Ak by nastal najhorší scenár, čo by to znamenalo pre celú ligu? Kto a čo by ušetril, ak by sme o mesiac-dva začali novú sezónu? Pýtajme sa radšej na to, čo by kto získal ukončením ligy. Vidím tu len osobné záujmy klubov, ktorým sa zištne hodí ligu ukončiť ligu. Pomôžu týmto klubom dva mesiace? Budú na tom v lete lepšie? Tak sa potom bavme o zúžení súťaže pre novú sezónu, ale nekazme futbal tým klubom, ktoré ho chcú robiť čo najlepšie a majú nejaké ambície.

Už ste deklarovali, že prípadným zrušením ligy by to malo aj ekonomický dopad. Rátali ste o koľko peňazí ste prišli a koľko by ste mohli prísť, prípadným zrušením súťažného ročníka?

O presných číslach by som zatiaľ nehovoril, no samozrejme, analyzujeme si rôzne scenáre. Položme si iné otázky. Koľko by kluby mohli pri momentálnom nastavení ušetriť? Koľko by nás stála organizácia zápasov? Bavíme sa o minimálnych číslach, ak sa rozprávame o formáte bez divákov, tak náklady na organizáciu takéhoto zápasu sú minimálne. Ak toto kluby nevedia pokryť, neviem ako sa môžu hlásiť do nasledujúceho ročníka. Tento postoj považujem za nezodpovedný voči fanúšikom, partnerom či UEFA. Krátkozraké zmýšľanie niektorých klubov nesmie prekryť racionálne uvažovanie a pozitíva v podobe ligového reštartu.

Po reštarte sezóny by mohla za Slovan nastúpiť aj nová akvizícia Vladimír Weiss ml
Po reštarte sezóny by mohla za Slovan nastúpiť aj nová akvizícia Vladimír Weiss ml
Zdroj: MICHAL SMRČOK

Spomínali ste tiež, že v prípade ukončenia súťaže by ste mohli prísť o sponzorov. Aká je situácia v Slovane a ako sa vaši partneri postavili k tejto situácii.

Aj naši sponzori netrpezlivo očakávajú reštart, ich reklamy sú totiž viditeľné len na zápasoch, len tam môžu ľuďom komunikovať, že sú tu pre nich aj počas krízy. Ak si ich chceme nielen my, ale aj ako liga udržať, tak ich potrebujeme prezentovať a preto potrebujeme hrať. Vážime si všetkých našich sponzorov a partnerov, sme v tejto situácii všetci spolu.

Taktiež ste tvrdili, že je pre všetkých výhodnejšie, aby súťaž dohrala. Máte to však aj niečím podložené, napríklad dátami či číslami? Ak áno, sem s nimi.

Drvivá väčšina platieb od partnerov sa viaže na zápasy. V praxi to znamená, že naše príjmy sa od marca doteraz výrazne blížili k nule, no nemohli sme a nechceli sme klub len tak zavrieť, takže výdavky na réžiu klubu či štadióna nám zostali. Ak sa liga dohrá, automaticky to znamená priestor pre partnerov a aspoň čiastočný návrat príjmov. Rovnako hovorme o financiách za televízne práva a taktiež výhľad do novej sezóny. Ďalej sa pozrime do okolitých krajín, kde hrajú naši priami konkurenti v európskych pohároch. Ak oni budú hrať a my nie, vstúpia slovenské tímy do Európy po polročnej pauze, kým napríklad v Česku budú plne rozohraní. A to má opäť športový i ekonomický aspekt, pretože ako vieme, v Európe si kluby v prípade dobrých výsledkov tiež vedia zarobiť slušnú sumu peňazí.

Slovan je bratislavský klub a v hlavnom meste je ekonomická sila oveľa väčšia, ako vo zvyšku Slovenska. Niektoré kluby (príklad Žilina) nemajú peniaze na výplaty a ani na chod klubu. Prípadné hygienické a bezpečnostné opatrenia pred či počas zápasov budú stáť tisíce eur. Čo ak to jednoducho neutiahnu a súťaž sa nedohrá, pretože skrachujú tri štyri kluby?

V počiatočnej fáze sa zápasy budú určite hrať bez divákov, čím automaticky klesajú náklady na usporiadateľskú službu, réžiu štadióna a podobne. Máme k dispozícii manuál ÚLK a tie opatrenia nie sú tak nákladné ako napríklad v Nemecku. Všetky sa dajú zabezpečiť bez extra investícií. Ako som už povedal, v takomto prípade radšej čo najskôr otvorme tému zúženia ligy, aby sme nemuseli riešiť takéto otázky. Prečo keď to zvládnu kluby v okolitých krajinách, tak na Slovensku by mal byť opäť problém? Podľa mňa je to skôr v zmýšľaní a v nastavení ľudí než v reálnych číslach.

Spomínané opatrenia stoja finančné prostriedky. V Bundeslige musia hráči spávať na hotelom po jednom. Testy, ktoré robia hráčom platia kluby. Naozaj si myslíte, že to všetky kluby utiahnu?

Manuál k organizácii zápasov je prepracovaný a podrobný, no nie je natoľko nákladný ako v Bundeslige. Rovnako je otvorená diskusia o testovaní a o tom, akým spôsobom bude finančne pokryté. Nevidím dôvod, prečo by to mal byť pre kluby problém. Verím, že v prípade reštartu by boli ÚLK a SFZ aj v tejto téme nápomocní.

Taktiež môže nastať situácia, že kluby súťaž dohrajú, ale tých pár zápasov ich môže ekonomicky položiť. Aj podľa vyjadrenia majiteľov klubov hrozí, že počet tímov, ktoré budú schopné utiahnuť ligu môže v budúcom ročníku rapídne klesnúť. Viete si predstaviť ligu so 6 klubmi?

Treba sa pýtať inak – čo kluby získajú zrušením a začatím novej sezóny povedzme v lete? Aj tak budú musieť byť hráči testovaní, aj tak budú musieť byť prijaté opatrenia. Vírus nezmizne, musíme sa naučiť s touto situáciou žiť. Čo budeme teraz futbal utlmovať ďalší rok alebo dva? Kluby majú naďalej záväzky voči hráčom či zamestnancom a tie nezmiznú ukončením ligy. Neviem teda, prečo by malo dohratie ligy niekoho položiť, keď to pritom prinesie pozitívne efekty napríklad po stránke sponzorských plnení. Uvedomme si, že nehovoríme o 20 hráčoch na ihrisku, na futbal sú naviazané ďalšie stovky ľudí. Ak to teraz utneme, tak na to doplatia aj títo ľudia.

ŠK Slovan Bratislava je lídrom Fortuna ligy.
ŠK Slovan Bratislava je lídrom Fortuna ligy.
Zdroj: MICHAL SMRČOK

Kluby, ktoré chcú predčasné ukončenie súťažného ročníka, očakávajú, že ušetria aj na platoch hráčoch. Ako je na tom Slovan, ktorý je považovaný na Slovensku za klub, ktorý je „najštedrejší“ pri výplatách?

Hráči už vo väčšine klubov urobili ústupky a dohodli sa na znížení platov zväčša na obdobie štyroch mesiacoch. Myslíte si, že hráči budú akceptovať ďalšie znižovanie platov na ďalšie mesiace? Pričom sa budú pozerať do okolitých krajinách, kde v tom čase budú ligy reštartované a futbal sa vracia k normálu? Toto si neviem predstaviť. Čo sa týka Slovana, naše ekonomické záležitosti verejne nekomentujeme, je to interná záležitosť.  

Máte aj pripravený model, ako by ste vedeli zápas v tomto období zorganizovať tak, aby ste splnili všetky opatrenia a nariadenia vlády? Ak áno, ako by taký zápas mohol u nás vyzerať?

Obdržali sme manuál ÚLK, ku ktorému sme absolvovali poradu, všetky otázky sme si zodpovedali, ako klub sme po všetkých stránkach stopercentne pripravení na organizáciu zápasu v požadovanom modeli.

Tak či tak, táto pandémia zasiahla všetkých. Odborníci hovoria, že sa veľa vecí zmení. Ako sa podľa vás zmení futbal na Slovensku?

Kríza ukáže zrkadlo. Myslím si, že k slovu príde zúženie súťaže a jej ozdravenie, aby sme sa nemuseli každého polroka baviť o tom, kto si nedokáže plniť záväzky alebo nevie utiahnuť súťaž. Futbal je však spoločenská záležitosť a som presvedčený,  že aj túto krízu dokážeme prekonať. Potrebujeme však myslieť dlhodobo a nie krátkozrako. A hlavne by sme mali odhodiť negatívne nastavenie a myslieť konštruktívne.