Na nové opatrenia ako prvý zareagoval bratislavský Slovan. Ten vo štvrtok v zápase Európskej konferenčnej ligy privíta doma PAOK Solún. Belasí verili, že ich z tribún poženie niekoľko tisíc fanúšikov, no klub po nových pravidlách zastavil predaj vstupeniek. „Sme šokovaní, znechutení a sklamaní. Po dlhom a náročnom období, keď sme bojovali s obrovskými stratami, dostávame ďalšiu obrovskú ranu. Doslova ranu pod pás. Kapacitu 200 divákov považujeme za výsmech. Nech si na to urobí názor každý sám, no dnes sme dostali nie ďalšiu facku, ale doslova smrteľný úder,“ povedal generálny riaditeľ klubu Ivan Kmotrík ml. Za súčasných podmienok mohlo prísť na Tehelné pole 25 percent kapacity v režime OTP (ak by sa duel konal v režime Kompletne zaočkovaní, mohlo byť aj vypredané - pozn. red.), no po novom to bude maximálne 200 fanúšikov, čo Slovan považuje za výsmech.

Spokojný nie je ani majiteľ DAC Dunajská Streda Oszkár Világi. „Tieto kroky nemajú logiku. Zaočkovaných nepustíme na čerstvý vzduch, ale do obchodných centier áno! Stačí si pozrieť zápasy v iných krajinách, ktoré majú rovnako problémy s treťou či štvrtou vlnou ochorenia Covid-19. Všade sú diváci na zápasoch, len my ideme trestať ľudí za to, že štát nie je schopný riešiť slabú zaočkovanosť obyvateľstva a nedokázal sa pripraviť na tretiu vlnu. Nevieme ani prečo musíme zatvárať štadióny, lebo autority to nevedia odkomunikovať. Len nás postavili pred hotovú vec. Pred prvými obmedzeniami sme mali návštevnosť na zápasoch 8-tisíc divákov, po uvoľnení opatrení je to zhruba polovica. Tú sa nám podarilo prilákať len vďaka rôznym akciám a hrozím sa toho, čo bude potom, keď pominú aj tieto nezmyselné zákazy,“ poznamenal Világi pre Šport24.sk.

Aké budú nové opatrenia pre šport?
Od pondelka sa na športové zápasy dostanú len zaočkovaní alebo tí, čo chorobu prekonali (najneskôr pred 180 dňami). V červených okresoch bude maximálna kapacita 200 ľudí, v bordových 100 a v čiernych iba 50. V oranžových a zelených okresoch by kapacitné obmedzenia pre očkovaných a prekonaných neplatili, momentálne však na Slovensku takéto okresy nemáme.

Opačná situácia je napríklad na Liptove, kde je pandémia vypuklejšia. „Situácia je vážna a preto chápeme tieto opatrenia, hoci sú na škodu športu i Fortuna ligy,“ podotkol Ľubomír Golis, generálny riaditeľ MFK Ružomberok. „Treba si ale uvedomiť, že to postihne len štyri jesenné kolá a na jar môže byť situácia lepšia. Horšie by to bolo, ak by tieto opatrenia prišli v auguste, poznačilo by to kluby viac. Chápeme Slovan, že príde o peniaze zo vstupného, náš rozpočet však nie je až tak závislý od príjmov zo vstupného, hoci pokles návštevnosti o 20 až 30 percent pociťujeme tiež.“

V Česku môže byť plná kapacita

Pravdou je, že situácia s pandémiou sa zhoršuje po celej Európe a opatrenia zavádzajú aj ostatné štáty. Zmeny sa dotknú športu aj u našich českých susedov, no naďalej môžu zápasy sledovať zaplnené tribúny. Stretnutia najvyššej futbalovej súťaže si ale po novom pozrú buď iba kompletne zaočkovaní priaznivci alebo tí, ktorí ochorenie prekonali najneskôr pred 180 dňami. Výnimku majú ešte deti od 12 do 18 rokov (na deti do 12 rokov sa opatrenia nevzťahujú), ľudia s prvou dávkou alebo tí, čo sa očkovať nemôžu zo zdravotných dôvodov. Musia však mať PCR test nie starší ako 72 hodín. Neočkovaní majú jednoducho smolu, no pointou je, že zápasy môžu byť vypredané aj za nových podmienok. „Je pochopiteľné, že musí prísť k reštrikciám zo strany vlády, no aj tak ľudia môžu prísť na štadión. A to je niečo, na čo sme v predminulej a minulej sezóne dlho čakali,“ uviedol hovorca pražskej Sparty Ondřej Kasík. Takže zatiaľ čo od nového týždňa v Česku možno uvidíte na tribúnach pokojne aj 10 000 ľudí, na Slovensku to bude maximálne dvesto.