POZRITE SI VIAC ZÁBEROV KRÁSNEJ ROZHODKYNE MIŠKY V GALÉRII TU

Prečo ste sa rozhodli stať rozhodkyňou?

Odmalička som bola športový typ. Hrávala som futbal a rozhodovanie ma zaujalo. Skúsila som a zaujalo ma to natoľko, že sa mu venujem doteraz už zopár rokov.

Cesta rozhodcov za vyššími súťažami býva zdĺhavá a náročná. Nebáli ste sa pred vstupom do rozhodcovského sveta pôsobenia v najnižších súťažiach?

Niekde človek začať musí. A aj najnižšie súťaže majú čo to do seba. Keď sa idem pozerať na futbal, vyššie ligy ma zaujmú skôr spôsobom hry, taktikou a skúsenosťami hráčov. Keď idem pozrieť na „dedinský“ futbal, tam prevažuje obrovská bojovnosť tímov, derby zápasy, na ktoré sa najviac teším, vyúsťujú do nervozity a vedia rozhodcu postaviť do zaujímavých situácií a šikovný rozhodca si vždy poradí. Presne ten boj ma fascinuje. Niektorí hrajú najnižšie súťaže buď preto, že vek alebo kondícia im nedovolia hrať vyššie a sú takí, ktorí to hrajú srdcom a tí preukazujú najviac bojovnosti.

Ako to vyzeralo v úplných začiatkoch vo vašom prípade? Nechceli ste s tým seknúť?

Zhodou okolností by som skôr povedala, že pre ženu sú istým spôsobom jednoduchšie tie zápasy, keďže diváci nie sú príliš zvyknutí na to, že na ihrisko z kabíny vyjde žena. Zo začiatku som sa napočúvala komplimentov, tak to bezpochyby žene lichotí, no neskôr prišlo obdobie, keď ma ľudia poznali a začali si všímať moje rozhodovanie. A ako každý pozná, rozhodca nikdy neulahodí obom stranám, a tak to neskôr začalo byť zaujímavé. Nikdy som však nemala chuť s tým seknúť, správny rozhodca sa vie odosobniť od tých vecí na zápase, či tam máte kamarátov alebo vám nadávajú, no všetko má, samozrejme, vždy hranice, kedy treba zakročiť.

Michaela Göndörová sa rozhodla stať futbalovou rozhodkyňou.
Michaela Göndörová sa rozhodla stať futbalovou rozhodkyňou.
Zdroj: Peter Prna

Ako vyzerá vaša príprava na zápas? Ako vyzerá váš deň zápasu?

Zo začiatku som vždy stresovala a musela som byť deň pred zápasom nachystaná, no časom som si zvykla a môj deň zápasu je úplne bežný ako iný deň počas víkendu. Aj keď nejdem rozhodovať, tak ideme niekam pozrieť na futbal. Jediná zmena je, že už tých pár minút pred zápasom sa musím naozaj sústrediť a vyhodiť z hlavy všetky problémy a starosti, aby som nič na ihrisko neprenášala. Teraz budú tie dni asi zaujímavejšie a miestami hektické, keďže sa nám narodila dcérka, tak bude viac povinností pred zápasom.

Zisťujete si pred zápasom, ako na tom kluby sú v tabuľke, poprípade na koho si máte dať pozor?

Je veľká výhoda mať priateľa hráča a trénera, ktorý pozná každý jeden detail o všetkých kluboch a hráčoch. Vždy pred zápasom si sadneme a rozprávame sa, dáva mi rady, na koho si dať pozor a podobne.

FOTO Slovenskí reprezentanti doma schovávajú sexice: Jeden zbalil sestru druhého hokejistu, ďalší volejbalovú šampiónku

Rozhodcovia sa počas zápasu musia rozhodnúť do niekoľkých sekúnd. Ako zvládate náročné situácie?

Je jednoduché sa v momente rozhodnúť, je už otázne, či sa rozhodnem dobre alebo zle. Hlavné je, aby som mala argumenty a vedela si to dobre odôvodniť. Naučila som sa však, že či je moje rozhodnutie dobré alebo zlé, tak si za ním už musím bezprostredne stáť. Veď ako by to vyzeralo, keby som ukazovala ako policajt na križovatke?

Ako často na ihrisku vyťahujete karty?

Nie som príliš „kartový“ typ. Karty vyťahujem, keď je väčší a závažnejší faul, alebo keď je potrebné upokojiť situáciu. Najčudnejší priestupok bol, keď ma jeden hráč „pleskol“ po zadku a povedal, že to bola iba náhoda.

Ženy-rozhodyne to mávajú ťažké kvôli poznámkam z tribún. Čo ste si už vypočuli vy na svoju adresu?

Najvtipnejšie mi prišlo, keď mi žena na zápase vykrikovala, aby ženy išli pozerať futbal do telky, keď sa do toho nerozumejú, alebo keď sa starčekovia medzi sebou rozprávali, že: „Teraz v nedeľu je žena na ihrisku a pritom by mala v kuchyni čistiť mrkvu do polievky.“ Dokonca aj nadávky ma pobavia, ako napríklad „žirafa“, pričom meriam 156 cm, „krava kravúca“ a podobne, býva to rôzne. A tie najhoršie boli ozaj škaredé, až sa pozastavujem, ako to môže chlap vôbec na ženu povedať, no aj to v týchto ligách k tomu patrí.

Michaela Göndörová sa rozhodla stať futbalovou rozhodkyňou.
Michaela Göndörová sa rozhodla stať futbalovou rozhodkyňou.
Zdroj: Peter Prna

Nespokojní hráči sa na ihrisku často hádajú s rozhodcami, nadávajú im. Ako sa správajú k vám?

Záleží to od hráča, keď má takú povahu, tak si dovoľuje aj ku mne. To sú potom tí večne nespokojní, ktorých my-rozhodcovia nemáme radi. No stane sa aj to, keď niekto vybuchne a nemá to vo zvyku, ale futbal je hra, v ktorej emócie tiež hrajú svoju úlohu. Akceptujem emócie vo futbale, ale všetko do určitej miery. Mne osobne srdcu ulahodí, keď po zápase príde hráč a podá mi férovo ruku a ospravedlní sa.

Vypočuli ste si od hráčov tvrdé slová? Ako ste reagovali?

Áno, boli to hrubé urážky, ktoré sa nedajú skrotiť inak ako červenou kartou.

FOTO Pozrite, ako bývajú Sagan, Hantuchová a Cibulková v daňových rajoch: Luxus za ťažké milióny, ktorý im závidí celé Slovensko!

Zažívate však zrejme aj milšie príhody. Stáva sa vám, že sa vás futbalistu pokúšajú „zbaliť“?

Áno, pred zápasom zakaždým, po zápase to už býva individuálne.

Akú najťažšiu skúsenosť ste zažili v nižších súťažiach?

Ťažších bolo viac a ťažko si vybrať, ktorá bola najťažšia. Bitku divákov som už zažila ako čiarový rozhodca a ako žena by som tam veľa nezmohla, tak tam panoval určitý strach. Keď sme raz schádzali z ihriska, hádzali po nás rôzne nápoje a všeličo iné. A raz pri schádzaní z ihriska sa za mnou rozbehol zo striedačky lekár, našťastie mám úžasných kolegov, ktorí ma stiahli medzi seba.

Aj v nižších súťažiach sú často tlaky a pokusy klubov o ovplyvnenie rozhodcu. Chceli aj vás "kúpiť"?

Je to smutné ,ale korupcia je v podstate všade. Áno, už to skúšali na mňa, ale mám v sebe strach to spraviť a rovnako aj moja výchova mi to nedovolí. Nemám skúsenosti s ničím bláznivým, boli to vždy iba peniaze. V rámci srandy však padli hlášky typu: „Keď zapískaš jedenástku, zoberiem ťa na rande.“

Michaela Göndörová sa rozhodla stať futbalovou rozhodkyňou, na ihrisku spoznala svoju životnú lásku.
Michaela Göndörová sa rozhodla stať futbalovou rozhodkyňou, na ihrisku spoznala svoju životnú lásku.
Zdroj: archív M.G.

Hrávali ste aj futbal za Slovan Duslo Šaľa. Prečo ste s tým skončili a presedlali na rozhodcovskú dráhu?

Hrávala som ako útočník. Tréner ma volal „robomyš“, pretože moja silná stránka bola kondička. Začala som rozhodovať, pretože som nebola taká dobrá hráčka, aby som mohla mať vyššie ambície do budúcna, no chcela som to skúsiť v rozhodovaní a tie ambície sa dostavili. Potom som zarovno aj rozhodovala aj hrala, no po zranení kolena som zostala už iba pri rozhodovaní, ktoré ma doslova pohltilo.

Na ihrisku ste spoznali svoju životnú lásku – futbalistu Patrika. Ako sa to celé začalo?

Spoznali sme sa na zápase Velčice-Obyce. Nepamätám si odtiaľ nikoho, iba viem, že sa mi v ten deň vôbec nedarilo. Ukazovala som presne všetko naopak. Možno to bol osud. (smiech) Časom sme si začali písať.

Keď vám napísal, čakali ste, že z toho môže byť taká láska?

Asi nikto nečaká, že práve zo vzťahu rozhodca-futbalista môže niečo podobné vzniknúť. Keď sme si písali, brala som to normálne, no po prvom stretnutí to medzi nami tak zaiskrilo, že sme sa stretávali skoro každý deň. Dodnes sme spolu a máme krásnu dcérku.

FOTO Po prehre Slovenska s Českom vybuchol internet. Schytali to kotlebovci aj ďalší: Fico prehral hokej!

Ako to vyzerá vo vašej domácnosti? Bavíte sa o futbale? Kritizuje vás Paťo za rozhodcovský výkon a, naopak, vy jeho za ten futbalový?

Téma futbal je u nás najčastejšie. Či je Liga majstrov alebo čokoľvek iné, musí byť v televízori zapnutý futbal. Rozprávame sa často o futbale. A výhoda tohto vzťahu je taká, že ja mu viem poradiť, ako sa má chovať k rozhodcovi a on mne, aké sú kluby a jednotliví hráči. Práve vďaka sebe navzájom sme pochopili, aké to majú kluby ťažké a on chápe, aké to majú rozhodcovia ťažké, tak si myslím, že aj vďaka tomu je jeho znášanlivosť rozhodcov znesiteľnejšia. Pravdaže sa kritizujeme, sme voči sebe otvorení a vieme si povedať svoje názory v každej chvíli. Dávame si vzájomne rady, čo bolo zlé a prečo a ako by to malo byť alebo ako to bude lepšie.

Ako často ste rozhodovali zápas, v ktorom nastúpil práve Paťo?

Keď sme spolu neboli, tak som mu bola raz na čiare a už keď sme sa stretávali, tak asi dvakrát. Nemala som s ním problém, akosi sme si nevšímali jeden druhého. Ani krotiť som ho nemusela, to ho musím teraz, keďže „mikušovská krv“ je horká každých 90 minút cez víkend.

MINIANKETA PRE ROZHODKYŇU MIŠKU

Hamšík alebo Škrtel?

Škrtel je mi sympatickejší štýlom hry.

Messi alebo Ronaldo?

Ronaldo. Priateľ Patrik je obrovský fanúšik Realu Madrid. Inú voľbu by nepripustil.

Pískať finále Ligy majstrov alebo majstrovstiev sveta?

Finále majstrovstiev sveta. Keďže sa konajú každé 4 roky, je to niečo výnimočné.

Trnava alebo Slovan?

Celá rodina sme hokejoví slovanisti, chodíme na zápasy pravidelne. Futbalovo skôr Trnava, pretože sa mi nepáči, že v Slovane hrá veľa cudzincov.

Výlet k moru alebo na zápas obľúbeného futbalového tímu?

Za mňa výlet k moru, keďže nemám svoj obľúbený tím, ale keby išlo o Real Madrid, mala by som to veľmi ťažké s Paťkom.