Fortunaligová sezóna 2021/2022 začína už tento víkend. Kluby našej najvyššej súťaže sú značne poznačené finančnými stratami, ktoré spôsobil koronavírus. Na pohode im ani zďaleka nepridáva maximálna povolená kvóta kapacity fanúšikov na tribúnach. Momentálne ide o 1000 divákov. Nepomohla ani iniciatíva zástupcov Slovana Bratislava, ktorí žiadali Úrad verejného zdravotníctva, aby umožnili vstup na tribúny 10-tisíc zaočkovaným ľuďom. S touto žiadosťou neuspeli. „Som z toho veľmi sklamaný, pretože by išlo o zaočkovaných ľudí. Nerozumiem tomu, pretože na Štrkovci pri kúpaní zhruba 6-tisíc ľudí, mnoho z nich je nezaočkovaných a nikto to nerieši,“ povedal sklamaný generálny riaditeľ Slovana Ivan Kmotrík mladší.

Búri sa aj verejnosť, pretože už len v porovnaní so susediacimi krajinami so Slovenskom ide o smiešne číslo. Napríklad v Česku je povolených 50% fanúšikov z celej kapacity štadiónov. V Maďarsku či Rakúsku je dokonca povolených 100% pre zaočkovaných, alebo testovaných priaznivcov futbalu. Slovenské kluby tak rátajú obrovské straty na vstupnom. Slovan odohral dva domáce zápasy v predkolách Ligy majstrov. Pri kapacite 20-tisíc miest a priemernej cene lístku 15 eur sa škoda vyšplhala na 600-tisíc eur. Podobne sú na tom aj Dunajská Streda, Spartak Trnava či Žilina, ktoré pôsobia v predkolách Konferenčnej lige. Tieto kluby môže zachrániť najmä úspech v pohárovej Európe. „Belasí“ doposiaľ zarobili 560-tisíc eur.

Zmena povolenej kapacity na Slovensku však môže priniesť dnešné zasadnutie konzília odborníkov, ktoré sa má týmto problémom zaoberať. Napriek tomu nie je isté, že sa niečo zmení. „V posledných týždňoch som pochodil štadióny po krajinách, ktoré susedia so Slovenskom. Platí tam, že pokiaľ ste zaočkovaný, alebo otestovaný, môžete ísť na futbal. Nerozumiem nezmyselnej kvóte tisíc ľudí u nás. Ďalšou vecou, ktorá mi príde ako úplný nezmysel je, že prečo nemôže ísť zaočkovaný človek na futbal. Pustil by som aspoň 50% kapacity, ako to je napríklad v Česku,“ rozhorčuje sa majiteľ cestovej kancelárie Travelstar Viktor Kríž.

Povolená kapacita okolité krajiny

Česko - 50% pre zaočkovaných a otestovaných

Poľsko – 80%  kapacity pre zaočkovaných a otestovaných

Maďarsko – 100% pre zaočkovaných a otestovaných

Rakúsko - 100% kapacity pre zaočkovaných a otestovaných

Ten upozornil na ďalší zarážajúci fakt. Na stredajšom zápase 2. kola Ligy majstrov Slovana Bratislava s Young Boys Bern boli zavreté bufety a ľudia sa nemali ani kde napiť vody. „Zaskočilo ma, že tých tisíc ľudí, ktorí sa na zápas dostali sa nemali ani kde občerstviť. Bufety boli zatvorené a vlastné nápoje si nemôžete priniesť, pretože vám ich pred vstupom na štadión vezmú. Zaujímalo by ma, kto bude zodpovedný za to, že počas horúčav môže prísť zle na tribúne starším ľuďom, ktorí budú 3 hodiny bez prístupu k tekutinám,“ dodal nahnevane.

Možné prémie pre Slovan v pohárovej Európe

1. kolo Ligy majstrov 280-tisíc eur

2. kolo Ligy majstrov 380-tisíc eur

3. kolo Ligy majstrov 480-tisíc eur

Postup do skupiny Ligy majstrov – 15,3 milióna eur

3. kolo Európskej ligy 280-tisíc eur

Postup do skupiny Európskej ligy – 3,6 milióna eur

Postup do skupiny Konfederačnej ligy – 3 milióny eur

600-tisíc eur strata za 2 domáce zápasy LM pri kapacite 20-tisíc a cene 15 eur za lístok

560-tisíc eur je doterajšia odmena Slovana