Predstavitelia slovenského futbalu čelili pred niekoľkými rokmi tvrdej kritike kvôli zastaranej infraštruktúre a rozpadávajúcim sa štadiónom. To už však neplatí a v poslednom období sa predstaviteľom SFZ za pomoci dotácii od štátu darí tento veľký problém riešiť. Na Slovensku postupne vyrástlo vo väčších mestách v rámci projektov rozvoja infraštruktúry SFZ viacero moderných štadiónov, ktoré zodpovedajú tým najprísnejším kritériám UEFA.

TOTO SÚ SLOVENSKÉ ŠTADIÓNY, NA KTORÝCH SA MÔŽE HRAŤ EURO 2025 

Pýšiť sa môžeme novučičkými štadiónom v Bratislave, Trnave, Dunajskej Strede či Trenčíne. Kompletnou rekonštrukciou prešli stánky v Nitre, Banskej Bystrici a Poprade. Na základe týchto potešujúcich skutočností sa náš futbalový zväz rozhodol uchádzať o majstrovstvá Európy. „Je to ďalší z krokov, ktorý sme sa rozhodli urobiť v roku 2010, kedy bol prijatý cieľ, že každé dva roky sa budeme snažiť priniesť na Slovensko významné podujatie. Infraštruktúra, ktorú teraz máme, je vhodná aj na usporiadanie majstrovstiev Európy do 21 rokov, tak našu kandidatúru považujeme za logický krok,“ povedal nadšene generálny sekretár SFZ Peter Palenčík.

Spoločne so Slovenskom sa o ME 2025 hráčov do 21 rokov uchádzajú Chorváti. Výhodou SFZ by mohlo byť práve to, že štadióny v mestách mestách sú novučičké a spĺňajú potrebné kritériá. „Na zorganizovanie šampionátu vekovej kategórie do 21 rokov v roku 2025 bude potrebných osem štadiónov. V našom prípade by išlo o štadióny v Bratislave, Trnave, Dunajskej Strede, Nitre, Trenčíne, Žiline, Košiciach a Prešove. Všetko to musia byť štadióny kategórie tri alebo štyri,“ povedala pre Šport24.sk hovorkyňa SFZ Monika Jurigová.  

Tento šampionát sa uskutoční až o tri roky a tak bude dostatok času v prípade, že Slovensko uspeje so žiadosťou o organizovanie vychytať „všetky muchy“. Zo spomínaných ôsmych arén je momentálne plne k dispozícii šesť. „V tomto období sa dokončuje štadión v Košiciach a vo výstavbe je štadión v Prešove,“ doplnila Jurigová.

Šampionát U21 sme tu už mali

Elitné dvadsaťjednotkové výbery sa pod Tatrami predstavili už v roku 2000 a slovenskí reprezentanti obsadili 4. priečku. V Bratislave, Trnave a Trenčíne vtedy o celkový triumf bojovalo osem výberov a na prvom mieste skončili Taliani. Teraz o titul európskeho šampióna bude súperiť 16 tímov. O 15 voľných miesteniek zabojujú reprezentácie v kvalifikácii, ktorá sa začne v septembri 2023.

TOTO SÚ SLOVENSKÉ ŠTADIÓNY, NA KTORÝCH SA MÔŽE HRAŤ EURO 2025