Keď sa pred duelom objavili informácie, že do nášho sektora sa dostanú aj ľudia, ktorí budú fandiť Maďarsku, väčšina tomu neverila. Tieto predpoklady sa však naplnili. Už aj tak vybičovaná atmosféra dostala ešte dramatickejší priebeh. Nečudo, oba tábory oddeľovala iba hrádza ťažkoodencov. Priaznivcov, ktorí fandili domácemu mužstvu v našom sektore, bolo ľahké rozpoznať.

Obliekli sa do čiernych tričiek s dvojkrížom na hrudi. Títo fanúšikovia neváhali priamo v slovenskom sektore rozprestrieť zástavu s maďarskými farbami a nápisom Csallóköz - Lég, čo v preklade popisuje územie Žitného ostrova a obec Lehnice v okrese Dunajská Streda. Vrcholom primitívneho správania tejto skupiny bol pokus o zapálenie slovenského šálu.

Kontroverzné transparenty držali aj deti.
Kontroverzné transparenty držali aj deti.
Zdroj: Martin Domok

„Medzi Slovákmi kolovala informácia, že ide o fanúšikov z okolia Dunajskej Stredy. Malo ich byť údajne až okolo tisíc, no nakoniec ich bolo asi 300. Pokrikovali na nás a sem–tam preletelo pivo. Všetko však oddeľovali policajti z Maďarska a boli tam aj naši, takže k násilnostiam neprišlo,” povedal Marián, ktorý sedel v slovenskom sektore.

Podľa neho to bolo paradoxne najnebezpečnejšie pred a po zápase. „Pred štadión sme prišli približne tri hodiny pred výkopom. Všetkých fanúšikov so slovenskými symbolmi začala odchytávať polícia a odviedli ich do fanzóny. Odtiaľ sme sa v policajnom sprievode vybrali na štadión. Všade boli domáci fans, ktorí pokrikovali národnostné veci. Smutné je, že kričali aj malé deti,” povzdychol si Marián.

Slováci si nepríjemnosti zažili aj po záverečnom hvizde. Spomínaní priaznivci kradli zástavy, provokovali a dokonca na autách prepichli pneumatiky. „Toto robili Maďari, ktorí boli v slovenskom sektore. Domáci fanúšikovia nerobili nič. Počas cesty k autu nás prenasledovala skupinka v čiernych tričkách s dvojkrížom, no nakoniec nás nechali tak,“ dodal.

Bývalý futbalista: Prepichli mi všetky gumy

Desivé zážitky mal aj bývalý ligový hráč a v súčasnosti futbalový expert RTVS Peter Ďuriš. „Bol som tam ako súkromná osoba. Po zápase sme išli k autám, ktoré boli obkľúčené maďarskými fanúšikmi zo Slovenska. Zavolali sme políciu, aby sme sa k nim dostali. Tí fanúšikovia odišli na dodávke s dunajskostredskou značkou. Mal som prepichnuté gumy. Oprava ma vyjde na asi 2 500 eur,“ popísal Ďuriš.

Desivé zážitky mal aj bývalý ligový hráč a v súčasnosti futbalový expert RTVS Peter Ďuriš.
Desivé zážitky mal aj bývalý ligový hráč a v súčasnosti futbalový expert RTVS Peter Ďuriš.
Zdroj: archív