Máme nové štadióny, kamerové systémy, ale na našom futbale stále nie je pre ľudí vytvorené bezpečné prostredie. Prečo?

Pravda je taká, že máme nové alebo zrekonštruované štadióny, ktoré sú bezpečným a komfortným prostredím. Ak však narážate na konkrétny nedeľný zápas a problémy počas jeho organizácie, musím konštatovať, že tam nebol problém v štadióne. Zlyhávajú organizátori, problémom je ľudský faktor, chýbajúce skúsenosti, nepripravenosť manažmentu na problémy technických zariadení v objekte, zlé vyhodnotenie rizikových faktorov a aj integrovaný prístup všetkých zložiek.

Prečo sa napriek kamerovým systémom nevieme vyrovnať s tými istými ľuďmi, ktorí robia neustále zle?

Snažíme sa spoločne nastaviť systém založený na princípoch prilákania fanúšikov, zabezpečenia komfortu a bezpečnosti počas zápasov a vylúčenia výtržníkov. Niekde je problémov viac, inde je ich menej.

Rizikové zápasy stoja veľké peniaze, no mnohí sa sťažujú, že policajné manévre by mali platiť kluby alebo zväz, a nie daňoví poplatníci.

Všetkých to stojí veľa námahy, nervov a finančných prostriedkov. Keď sa však správne nastaví systém prilákania, organizácie zápasov a vylúčenia výtržníkov, bude to mať vplyv na úsporu finančných prostriedkov. Aj v Anglicku to trvalo 30 rokov, kým sa dopracovali na kvalitu dnešnej Premier League.

Čo sa týka zápasu Slovan - Trnava, kto by mal pykať za to, že divák napadne hráča?

Všetci by sme si mali sadnúť za jeden stôl a povedať, že to odsudzujeme a je to neakceptovateľné pre šport. Je nutná individualizácia trestov pre výtržníkov, tresty ich, samozrejme, musia aj bolieť, ak ich bolieť nebudú, nič sa nezmení.