Rodák z Dubnice nad Váhom, ktorý v uplynulých dvoch sezónach pôsobil vo farbách Mallorcy v španielskej najvyššej súťaži, presedel novembrový reprezentačný zraz na lavičke. A práve to nedokázal stráviť jeho agent, ktorý sa na sociálnej sieti doslova vybúril. „V La Lige odohral v minulej sezóne viac ako Messi, Ramos či Suarez. A v reprezentácii nie si ani prvý, ani druhý ani tretí a ani štvrtý stopér v poradí. A možno ani piaty, lebo určite ešte budú prehovárať Škrtela, aby sa vrátil. Nuž, niekomu nestačí hrať ani La Ligu a niekto sa môže prechádzať šesť zápasov v kuse napríklad na pravom krídle po ihrisku a hrá stále. Keď toto chcete (chceme), tak potom celému zhnitému Slovensku gratulujem,“ skonštatoval v úvode svojho príspevku Andrej Augustín.

Tým sa však agentova kritika ani zďaleka nekončí. Popri vychválení Valjenta do nebies si zobral na mušku viacero pálčivých tém, ktoré ho v súvislosti s našou reprezentáciou trápia, a tým, ktorí riadia slovenský šport, resp. futbal položil päť otázok. Prvá sa týka Suslovho nezmyselného debutu v súboji s Českom, v druhej sa pýta na to, čo dáva Rusnák národnému tímu, pri ďalšej čaká odpoveď na označenie generácie po Hamšíkovi, Kuckovi a Hubočanovi. V rámci štvrtej nevidí zmysel na návrat Škrtela, hoci ho sám označil za výborného lídra, no a v záverečnom bode si uľavil najviac: „Už aj slepý musí vidieť, že najlepšia dvojica pre stopérov je Škriniar - Valjent a dovolím si povedať, že ak by takto hrala celú kvalifikáciu, už dávno sme postúpení. Pretože našim problémom nie je hra v obrane, ale obranná hra všetkých pred nimi počnúc Lobotkom. O útočnej hre sa ani nebavme, lebo ju nemáme. My hráme doslova a dopísmena depresívny futbal. Bez úsmevu, bez radosti. A robíme presne tú istú chybu, ako sme spravili v hokeji a to, že stále hrajú tí istí. Žiadna obmena. Žiadny tlak zdola.“

Ku kritike toho, že Valjent nedostal v posledných troch súbojoch našej reprezentácie v Severnom Írsku (2:1 po predĺžení), so Škótskom (1:0) a v Česku (0:2) na ihrisku šancu ani na jedinú minútu, sa pridal aj Dušan Galis. „Rozhodne ju dostať mal. V uplynulej sezóne odohral náročné zápasy a patril k najvyťaženejším hráčom kvalitnej španielskej súťaže, čiže niečo ten chlapec musí vedieť. A keď tú príležitosť dostal osemnásťročný debutant Suslov, nevidím dôvod, prečo tréner Tarkovič neposlal na ihrisko aj omnoho skúsenejšieho Valjenta. Ja osobne by som mu tú šancu dal,“ povedal bývalý kormidelník národného tímu SR.

„Ak mám byť úprimný, už pred nasadením Šatku bol pre mňa prvou možnosťou ku Škriniarovi práve Martin Valjent. Šatka si však v dvoch zápasoch zastal svoj post veľmi dobre, no neviem z akého dôvodu v Česku nenastúpil. Neviem, čo sledoval tréner Tarkovič zaradením Gyömbéra na stopérsky post, z pohľadu perspektívy som miesto neho na tomto poste očakával Valjenta,“ povedal otvorene skúsený kormidelník Ján Kocian.

Valjent v reprezentácii

2018
4. júna SR – Maroko (11 min)

2019
6. septembra SR – Chorvátsko (90 min)
13. októbra SR – Paraguaj (90 min)

2020
4. septembra SR – ČR (57 min)
7. septembra Izrael – SR (90 min)
8. októbra SR – Írsko (120 min)
11. októbra Škótsko – SR (90 min)
14. októbra SR – Izrael (90 min)

celkovo
8 zápasov 638 minút