Každú anketu sprevádzajú rôzne kontroverznosti, pričom tá o najlepšieho futbalistu sveta za uplynulý rok nebola výnimkou. Okrem novinárov a trénerov majú totiž právo hlasovať aj kapitáni národných tímov, a práve ich hlasy sú častokrát jablkom sváru. Hráči totiž strácajú objektivitu predovšetkým vo vlastnom záujme, resp. pomôcť niektorému zo spoluhráčov na klubovej či reprezentačnej úrovni.

Kompletné výsledky ankety a ako v nej hlasovali najväčšie hviezdy, si pozrite v GALÉRII 

Nijako inak si nemožno vysvetliť napríklad fakt, že Poliak Robert Lewandowski, ktorého meno sa za posledné dva roky skloňuje vo futbalovom svete azda najčastejšie, chýbal na hlasovacom lístku Lionela Messi. „To je otázka naňho. Neurobil som nič, aby bol na mňa nahnevaný, okrem športovej stránky. V súkromí dúfam, že je všetko tiež v poriadku. Bolo to jeho rozhodnutie, ja to rešpektujem,“ povedal kanonier Bayernu Mníchov na adresu Argentínčan, ktorý sa zasa neobjavil v zozname najlepších u jeho dlhoročného konkurenta Cristiana Ronalda z Portugalska. Lewandowski zaradil pre zmenu obidvoch medzi trojicu najlepších. A takých príkladov by sa našlo viac než dosť.

Ako vlastne hlasovanie funguje? Nie je to žiadna veda. Každý hlasujúci napísal na lístok tri mená, z ktorých prvé obdržalo päť bodov, druhé tri a tretie jeden bod. Body sa následne sčítali a výsledky boli na svete. Víťaz Lewandowski získal celkovo 1649 bodov, čo bolo viac, než druhý Messi s tretím Salahom dokopy. Celkovo sa na hlasovacích lístkoch objavilo len jedenásť futbalistov, z ktorých si každý pripísal aspoň jedno prvé, druhé i tretie miesto.