Bývalej dlhoročnej opore reprezentácie sa nepozdáva najmä to, akým štýlom pracuje vedenie zväzu a výkonný výbor. „Je pre mňa záhadou, ako sa za posledné mesiace narábalo s pozíciou hlavného trénera Štefana Tarkoviča. Najskôr bolo jedenásť ľudí z výkonného výboru proti nemu, potom boli všetci za jeho zotrvanie a teraz najnovšie boli už zase všetci proti nemu. Chybu teda vidím aj vo vedení futbalového zväzu,“ cituje Karhana pravda.sk.

Prezident SFZ Ján Kováčik avizoval, že nový tréner bude zo zahraničia. V takom prípade Karhan preferuje Čecha. „Máme svoju mentalitu. Kouč by ju mal poznať a prispôsobiť sa jej. Česi sú nám blízki. Sadlo si to napríklad s trénerom Vladimírom Vůjtekom v hokeji. Na druhej strane, aj keď k reprezentácii príde Talian Fabio Capello, nebudeme majstri sveta,“ povedal na rovinu.

Najväčší problém reprezentácie však podľa Karhana nie je trénerská pozícia, ale kvalita hráčskeho kádra. „Tvrdím už nejaké obdobie, že budeme mať problém postaviť konkurencieschopnú reprezentáciu. Máme rezervy v hráčskom materiáli. Chýba nám generácia. Skončila jedna a zistili sme, že za ňu nemáme náhradu,“ tvrdí 108-násobný reprezentant.

Podľa neho by mali najmä najväčšie slovenské kluby pracovať inak. „Nevychovávame hráčov pre reprezentáciu. Keď sa pozriete na kádre Slovana, Dunajskej Stredy či nedávno Trnavy – teda klubov, ktoré by mali byť základom pre reprezentáciu – je tam veľmi veľa cudzincov a málo Slovákov,“ dodal Karhan a jedným dychom doplnil, že preferuje zastropovanie počtu cudzincov v najvyššej súťaži. „Veľa zahraničných hráčov na Slovensku nespĺňa kritériá legionárov. Poviem to s nadhľadom, dobrý cudzinec nebude hrať slovenskú ligu.“