Našich reprezentantov čaká poriadne nabitý záver marca. Počas šiestich dní odohrajú až tri zápasy. Budúcu stredu 23.4. odštartujú  kvalifikáciu MS 2022 na pôde Cyprusu. O tri dni na to sa pobijú v Trnave o víťazstvo s Maltou. O ďalšie tri dni si zmerajú sily na štadióne Antona Malatinského s reprezentáciu Ruska. Celkovo čaká náš národný výber v roku 2021 až 15 zápasov, čo je historicky najväčšia porcia. „Čaká nás osem mesiacov intenzívneho futbalu. Osobne si myslím, že takéto obdobie už futbal na Slovensku nezažije, aby sme odohrali komplet kvalifikáciu MS a finálový turnaj ME. To je rarita. Ja osobne sa na to veľmi teším, je to pre mňa veľká výzva. Aj pre všetkých ľudí čo sú pri reprezentácii," vyhlásil odhodlane tréner Štefan Tarkovič.

Tomu spoločne s jeho realizačným tímom nie je čo závidieť. Pri skladaní nominácie na úvodný trojzápas v kvalifikácii majstrovstiev sveta sa museli boriť s veľkými problémami. Pre zranenie budú oproti úspešnému ťaženiu v kvalifikácii na ME 2020 chýbať, kapitán Marek Hamšík a brankár Marek Rodák. Vrásky trénerovi našej futbalovej reprezentácie tiež robí

pretrvávajúca zlá pandemická situácia s vírusom COVID-19. Len na prvý duel na Cypre budú k dispozícii hráči z Nemecka. S istotou sa to týka Petra Pekaríka z Herthy Berlín. Tarkovič očakáva, že rovnako tak to bude aj s Ondrejom Dudom z Kolína nad Rýnom a Lázslóm Bénesom z FC Augsburg.

Rozhodujúci faktor, prečo títo hráči nepomôžu nášmu mužstvu aj v domácich zápasoch je ten, že hráči z Nemecka by po absolvovaní zápasov na Slovensku museli po návrate do klubov do povinnej 14-dňovej karantény. Slovensko je totiž v zozname krajín, ktoré sú pre nemeckú spolkovú republiku rizikové. Kluby by tak prišli o svojich hráčov na dva týždne a tomu sa chcú vyhnúť. „Sú prísne kritériá ohľadom bezpečnostného protokolu a preto pôjdeme na Cyprus až v utorok ráno. Rozhodla aj situácia s uvoľňovaním hráčov. Hertha uvoľní Pekaríka len na zápas na Cypre a ja predpokladám, že sa to bude týkať aj Dudu a Bénesa. Je pravdepodobné, že na Slovensko sa už vrátime bez nich,“ dodal sklamane Tarkovič.

Negatívnym faktorom tiež je, že opora v strede poľa Stanislav Lobotka momentálne v talianskom SSC Neapol nehráva a nemá hernú prax.

Reglement FIFA nie je objektívny

„Čo sa týka reglementu FIFA, tak nie je úplne športovo objektívny. V platnosti je legislatíva FIFA, ktorá umožňuje klubom rozhodovať sa na základe danej situácie. Je tam domáca autorita, ktorá je nad úrovňou UEFA. Ak sa má hráč vrátiť z reprezentácie do svojho klubu a putovať do povinnej karantény, tak klub nemusí uvoľniť svojho hráča na zraz. Tento bod bol zaradený do reglementu FIFA na základe pandemickej situácie, čo osobne chápem, keďže žiadne dnešné rozhodnutie nie je úplne športovo objektívne. Priniesol však situáciu, že práve klub rozhoduje, kde a kedy uvoľní svojho hráča,” vysvetľuje ďalej Tarkovič.