Mužstvo na úvod bojov v E-skupine jasne zdolalo Maďarsko 2:0 v Trnave. V nedeľu v Cardiffe v prvom polčase nefungovalo podľa predstáv, nevyrovnalo sa rýchlosti a agresivite Walesu. Po chybe obrancu Petra Pekaríka rýchlo inkasovalo a hoci v druhom polčase ukázalo oveľa krajšiu tvár, aj napriek čistým gólovým šanciam nezískalo ani bod po prehre 0:1.

Hapal priznal slabšiu efektivitu ako aj fakt, že inkasovaný gól s hráčmi zamával a nevedeli zareagovať. Až v polčase po udelení jasných pokynov sa herný prejav zmenil, na body to aj s troškou smoly v zakončení už nevydalo. "Sme sklamaní. Gól sme im darovali, to bola možno tá najväčšia chyba. Ak by bolo v polčase 0:0, bol by súper nervóznejší. Ale na výkone v druhom polčase sa dá stavať. Boli sme s nimi vyrovnaní, potom sme ich zatlačili a boli sme možno aj lepší. Mali sme dve stopercentné gólové situácie, ktoré sme bohužiaľ nepremenili. Potom sa nedá odviesť ani bod," premýšľal český kouč už s odstupom niekoľkých hodín po stretnutí na Cardiff City Stadium.

Tréner Hapal po prehre s Walesom o rozhodcoch: Niektoré karty udelili úplne zle
Zdroj: Július Dubravay

Štyridsaťdeväťročný kormidelník základnú zostavu oproti súboju s Maďarmi nezmenil, čo vysvetlil slovami: "Rozhodli sme sa na základe toho, že hráči po Maďarsku, resp. v predzápasovom tréningu nejavili žiadne známky únavy. Nevyzerali, že by neboli dostatočne zregenerovaní, čo sa aj potvrdilo, keďže záver zápasu patril nám aj po tej fyzickej stránke. Nebolo veľa dôvodov meniť víťaznú zostavu, aj keď sme nad nejakými možnosťami uvažovali, napr. že by sme pošetrili Peťa Pekaríka a dali tam Luba Šatku. Peťovi budú teraz všetci vyčítať chybu, ale futbal je o chybách a možno už v budúcom zápase nám Peťo najviac pomôže, aby sme vyhrali, že pripraví gólovú prihrávku alebo bodaj by dal gól."

Tréner Hapal po prehre s Walesom o rozhodcoch: Niektoré karty udelili úplne zle
Zdroj: TASR

Keďže Slovensko hrá v päťčlennej E-skupine, už má za sebou z kvalifikačnej porcie štvrtinu bojov. Najbližšie hrá v júni v Azerbajdžane, v septembri privíta vicemajstrov sveta z Chorvátska a nastúpi v Budapešti, v októbri hostí Wales a novembrovým vrcholom bude duel v Chorvátsku a posledný doma s Azerbajdžanom. Momentálne je na čele, no až štyri tímy majú na konte 3 body, okrem SR aj Wales, Chorvátsko a Maďarsko, ktoré v nedeľu doma pokorilo práve strieborných z MS v Rusku 2:1. Hapal tabuľkovú situáciu pravdy vidí optimisticky: "Hodnotím to pozitívne. My si ešte stále na seba zvykáme. Je tu dosť nových hráčov. Máme na konte tri body a vieme, že skupina bude ohromne vyrovnaná. A to teda bude. Máme pred sebou ďalšie zápasy, ktoré musíme zvládnuť."

Pozornosť po dvoch zápasoch sa upriamila aj na nečakane vysoký počet inkasovaných žltých kariet. Po dve majú na konte kapitán Marek Hamšík, obranca Denis Vavro a stredopoliar Juraj Kucka, po jednej Milan Škriniar, Róbert Mak, Stanislav Lobotka, Michal Ďuriš a Miroslav Stoch. "Musím povedať, že som to nečakal, ale aj to, že najmä v zápase s Walesom boli niektoré karty udelené úplne zle. Nebol to až taký vyhecovaný a agresívny zápas, aby bolo toľko kariet. Rozhodcovia ale asi pojali takýto meter a my sa s tým budeme musieť vyrovnať, aby sme takéto karty nedostávali," zareagoval na tento fakt tréner SR.