Ihrisko napadla pleseň

Zápas sa hral na Tehelnom poli, kde hráva domáce zápasy Slovan Bratislava. „Ihrisko je vo veľmi zlom stave, napadla ho pleseň. Správcovia robia zázraky, no lopta skáče a plocha nie je v stave ako predtým,“ komentoval stav trávnika v polovici augusta tréner Slovana Vladimír Weiss.

Počas zápasu Slovenska s Chorvátskom si aj diváci pri televíznej obrazovke pri priblížených záberoch všimli, že trávnik na Národnom futbalovom štadióne je „rozbitý“ a hráčom trvá, kým si na ňom poradia s loptou.

„Pravdou je, že terén bol zúfalý,“ povedal bez servítky tréner Chorvátov Zlatko Dalič. Zverenci trénera Štefana Tarkoviča si aj na náročnom ihrisku dokázali vytvoriť tlak, ale brankára Ivušiča neprekonali. „Zápas mal kvalitu z oboch strán, nekvalitný trávnik sme neriešili a hrali sme futbal,“ podotkol ľavý obranca Dávid Hancko.

Kvalifikačný zápas o postup na Majstrovstvá sveta 2022 v Katare medzi Slovenskom a Chorvátskom.
Kvalifikačný zápas o postup na Majstrovstvá sveta 2022 v Katare medzi Slovenskom a Chorvátskom.
Zdroj: TONY ŠTEFUNKO

Súper navyše

K trávniku, na ktorom sa hral zápas s Chorvátskom a na ktorom Slováci budú hrať aj proti Cypru, sme oslovili futbalové osobnosti. „V televízii to nevyzeralo zle, keď som videl detailnejšie zábery, tak bolo vidno, že ihrisko je ťažké. Neviem, či ten trávnik bol horší ako v Slovinsku, tam to vyzeralo ešte oveľa horšie, čo sa týka kombinácií. Je to údel väčších štadiónov, že o trávnik sa treba veľmi dobre starať, a keď sa niečo podcení v údržbe, takto to dopadne,“ povedal pre Šport24.sk bývalý reprezentant Stanislav Šesták.

Kritickejší ohľadom terénu bol bývalý futbalista Peter Ďuriš, podľa ktorého sa u nás hralo na ešte horšom trávniku ako v Slovinsku. „Na to, aký je dátum, bol terén veľmi zlý. Keď už sme kritizovali trávnik v Slovinsku, my sme ho mali minimálne podobný, možno ešte horší, čo je na zamyslenie. Asi tam nebol nejaký voľný termín na výmenu, lebo pre Slovan Bratislava a Slovenský futbalový zväz, myslím, nie je problém vymeniť celý koberec. Tento trávnik bude potrebovať Slovan pre Európsku konferenčnú ligu aj pre Fortuna ligu a neverím, že sa dá len tak dokopy,“ tvrdí Ďuriš.

Práve trávnik bol podľa neho výraznou prekážkou v hre slovenského tímu. „Proti Chorvátsku bola zostava solídne vyskladaná smerom dopredu. Keby bol terén výborný, hráči ako Hamšík, Lobotka či Weiss by mohli vyprodukovať oveľa viac pre nábehových hráčov ako Schranz, Mak či Hancko. Terén uškodil nielen Chorvátom, ale aj našim top hráčom, ktorí museli dať loptu pod kontrolu a prešvihli tým správny okamih. Prišli sme tak o pár sľubných situácií, ktoré zavinil práve terén. Takí hráči, akých máme momentálne v reprezentácii, keď mužstvo hrá konečne kombinačný futbal, si zaslúžili hrať na špičkovom teréne, inak je terén pre nich súper navyše,“ tvrdí Ďuriš a dodáva, že proti Cypru budú Slováci v nevýhode kvôli terénu.

„Áno, budeme v nevýhode, keďže budeme musieť tvoriť hru, budeme sa s tým však musieť vysporiadať. Nikto v tomto zápase neberie nič iné ako víťazstvo, avšak futbalisti, ktorí hrali a hrávajú na tejto úrovni, vedia, čo pre hru znamená zlý terén.“

Ak bude trávnik na Tehelnom poli rovnako náročný aj proti Cypru, ako bol proti Chorvátsku, podľa Tomáša Kóňu by to pre Slovensko nemalo predstavovať extra problém na ceste za víťazstvom. „Nemyslím si, že by to bolo také hrozné, že by sa nedalo kombinovať. Aj proti Chorvátsku sme videli aj pekné kombinačné akcie z oboch strán, takže rýchly kombinačný futbal sa na tomto teréne bude dať hrať aj proti Cypru. Nehľadal by som v tom nevýhodu, ktorá by nám mala vadiť,“ myslí si.

Postup? Pomôže nám len zázrak

Slovensko má po piatich odohratých zápasoch na konte šesť bodov, za čo mu v šesťčlennej tabuľke patrí momentálne 4. miesto. Aké sú naše šance na postup na MS 2022?

„Šance sú, samozrejme, oveľa menšie ako pred zápasmi so Slovinskom a Chorvátskom. Môžeme vyhrať určite v Rusku, ale situácia je taká, že musíme doháňať ostatných a bude to pre nás veľmi ťažké,“ myslí si Šesták.

„Na postup už šance nevidím, oveľa dôležitejšie je pokračovať v trende z tohto zrazu. Hoci viacerí od trénerov po hráčov tvrdia, že každý stráca body, hneď po zápase s Maltou či Cyprom som povedal, že tieto body sa nebudú dať nahradiť ničím a v konečnom dôsledku nám budú chýbať. Musel by sa stať futbalový zázrak, ktorý by nám pomohol,“ tvrdí na rovinu Ďuriš.