„Je to veľká česť robiť trénera reprezentácie krajiny, v ktorej sa človek narodí. Som rád, že výkonný výbor na čele s prezidentom mi dali možnosť pokračovať. Je to zodpovednosť,“ začal na úvod tlačovej besedy Tarkovič. Všetko mohlo byť napokon úplne inak. Okrem neho SFZ oslovil aj bývalého kouča reprezentácie a momentálne lodivoda Slovana Bratislava Vladimíra Weiss st.

Rokovania s ním však stroskotali a vedenie zväzu sa opätovne obrátilo na Tarkoviča. „Poviem to zo svojho pohľadu. Osobne nevidím problém v tom, ako to bolo celé zrealizované. Mne sa skončila zmluva a výkonný výbor na čele s prezidentom Kováčikom sa rozhodovali, čo bude ďalej. Oslovili aj iných kandidátov. Vôbec to nevnímam negatívne, mohli osloviť aj ďalších piatich kandidátov a som veľmi rád, že sa rozhodli pre mňa. Či som bol oslovený prvý, alebo posledný, tak to nehrá žiadnu rolu. Vážim, si, že hlasovanie výkonného výboru bolo 14:0,“ zdôraznil rodák z Prešova.

Zvažoval dokonca alternatívu, že by ho náš futbalový zväz vôbec neoslovil. „Ak by ma zväz neoslovil, tak by som musel ísť iným smerom. Myslím si, že to je úplne normálne v trénerskom remesle. Ak by tu sedel niekto iný, tak by som s tým nemal vôbec žiadny problém. Taký je život trénera,“ nechal sa počuť Štefan Tarkovič.

Staronového trénera našej reprezentácie čaká náročné obdobie plné napätia. Prezident SFZ Ján Kováčik v stredu informoval, že v Tarkovičovej zmluve sú stanovené výkonnostné ciele, najmä postúpiť do B-divízie Ligy národov. Respektíve aj na EURO 2024 do Nemecka, keďže mu zmluva platí do konca roka 2023. „Urobím všetko, aby sme naplnili postupové plány. V lete je tu edícia Ligy národov, nie je to ľahká súťaž, ale myslím si, mužstvo má na postup z C-divízie. Vravím, že v B-divízii je naše miesto. Je dôležité takéto zápasy vyhrávať, je dôležité, aby sa to mužstvo naučilo. To nám pomôže aj v kvalifikácii na EURO. Je to výzva, urobím maximum, aby mužstvo bolo úspešné. A to, čo nám nefungovalo, chcem odstrániť,“ vysvetlil bývalý asistent Jána Kozáka pri národnom tíme.

Radikálne zmeny neplánuje robiť

Náš národný výber bude skôr či neskôr čakať generačná výmena. Tarkovič ju však nechce poňať ako radikálny rez kádrom. „Nie je to teraz reštart. Beriem to pozitívnejšie ako pred rokom, keď na koncepčnú prácu nebol čas. Tento rok je lepší na to, aby sa s mužstvom dalo lepšie pracovať. Moja prvá úloha bude cestovať najmä za staršími hráčmi a rozprávať sa s nimi ako vidia situáciu. Vieme, že v marci 2023 budú opäť starší. Pre mňa osobne bude rozhodovať výkonnosť, nie vek. Neverím na žiadne radikálne rezy, musí to byť kontinuálne," vysvetľoval Štefan Tarkovič.