Naši futbalisti pri prehre v Rusku vystrelili až 26-krát. Medzi tri žrde mierilo iba päť streleckých pokusov. Napriek veľkej hernej a streleckej prevahe nedokázali zverenci Štefana Tarkoviča skórovať ani raz. Strelecká nemohúcnosť však trápi našu reprezentáciu už niekoľko rokov a v zápas so „zbornou“ bol len vyvrcholením smutnej reality. „Je to problém, ktorý v našej reprezentácii trvá už niekoľko rokov. Po odchode Jakubka sme dlho hľadali útočníka. Potom tam bol Adam Nemec. Jednoducho, hráči po generácii útočníkov Roba Vitteka a Mareka Mintála nám žiaľ nerastú. Čo je najhoršie, ani si ich nevychovávame,“ povedal pre Šport24.sk tréner Ján Kocian.

Nášmu národnému tímu citeľne chýba hrotový útočník, ktorý by pravidelne strieľal góly. Najlepším strelcom v kvalifikácii na MS 2022 v Katare je paradoxne obranca Milan Škriniar s dvoma gólmi. Nasledujú Boženík a Mak s jedným presným zásahom. Bývalý reprezentačný lodivod vidí najväčší problém v tom, že naša najvyššia súťaž je plná legionárov. „Veľa útočníkov, ktorí hrajú v našej lige sú zahraniční. Možno tam treba hľadať príčiny, pretože naši dostávajú málo príležitostí a hrajú zahraniční. Tých, ktorých máme v zahraniční sú mladí a tiež takmer vôbec nehrávajú. Ešte potrvá, kým z Boženíka či Strelca budú hotoví hráči. I keď, v ich veku sú rovesníci z iných krajín na vyššom levely a sú ťahúňmi,“ hovorí Kocian.

Slovenskí futbalisti značne zaostávajú za konkurenčnými krajinami. Náš najlepší strelec dal dva góly, zatiaľ čo Holanďan Depay či Izraelčan Zahavi majú v kvalifikácii majstrovstiev sveta na svojom konte zhodne 7 gólov. „Základné riešenie musí vychádzať z toho, že čo sme schopní vyprodukovať. Na to nám slúžia akadémie. Zatiaľ tento status spĺňa u nás iba jedno jediné kritérium. Je ním to, že kluby dokážu zo štátneho rozpočtu získať peniaze na mládež. Tým chcem povedať to, že sme prestali vyrábať niektoré posty a väčšina akadémií sú iba na oko akadémie,“ nešetril kritikou tréner Vladimír Koník.

Aj v kvalifikácii na EURO 2020 sa ukázala naša strelecká nemohúcnosť. Najlepšími strelcami boli kapitán Marek Hamšík a Róbert Boženík, ktorí nastrieľali tri góly. Na porovnanie, najlepší strelec kvalifikácie bol Angličan Harry Kane s 12. gólmi. Koník si myslí, že jeden zo spôsobov, ako by sme mohli opäť produkovať kvalitných útočníkov je to, že sa im budú tréneri venovať individuálne už od mladého veku. „V zahraničí je bežná prax, že sa akadémie zameriavajú na výchovu hráčov na dané posty. Niečo podobné robil Stano Griga, ktorý mal v Senici a predtým v Žiline na starosti vyslovene útočníkov. Presne týmto smerom by sme sa mali uberať, že naši bývalí kvalitní útočníci by sa mali venovať mládeži a pomáhať s rozvojom talentov. Je to smutná realita, že voľakedy sme mali doslova liaheň kvalitných útočníkov a momentálne nemáme ani jedného, ktorý by bol na úrovni Vitteka, Mintála či Dubovského,“ dodal rozhorčene pre Šport24.sk Vladimír Koník.

Slovenskí strelci v kvalifikácii MS 2022

Škriniar 2
Schranz 1
Koscelník 1
Boženík 1
Mak 1
Strelec 1