Z bezgólovej remízy na Cypre sa nepoučili a po ďalšom slabom výkone nezvíťazili ani v sobotnom domácom vystúpení proti outsiderovi H-skupiny Malte. Po polčase prehrávali 0:2, gólmi Dávida Strelca a Milana Škriniara dokázali aspoň vyrovnať, ale nie odvrátiť blamáž.

Prvopolčasovú mizériu favorita okrem dvoch inkasovaných gólov podčiarkla skutočnosť, že na bránku súpera nevyslal ani jednu strelu. Slováci mali šťastie, že pre covidové opatrenia nemohli byť v hľadisku diváci, ináč by ich pri odchode do šatní vyprevadili ohlušujúcim piskotom. "Prvý polčas bol veľmi zlý. Vedeli sme, že Malťania budú hrať organizovane a spoliehať sa na protiútoky. Po našich chybách sme prehrávali 0:2 a do konca polčasu sme vôbec neboli v našej koži. V druhom sa nám podarilo streliť dva rýchle góly a mali sme aj ďalšie šance, žiaľ, nepremenili sme ich. Stratili sme body, ktoré budeme ťažko dobiehať. Takéto zápasy musíme vyhrávať," povedal Škriniar, ktorý po vystriedaní Juraja Kucku nastúpil do druhého polčasu s kapitánskou páskou na rukáve. Slováci po zbabranej úvodnej 45-minútovke na chvíľu ožili, pritlačili súpera a bleskovo vyrovnali, ale v ďalšom priebehu zápasu už neboli schopní streliť 176. tímu rebríčka FIFA ďalší gól. "Sami sme sa dostali do tejto situácie a sami z nej musíme vyjsť. Treba si zhodnotiť tieto zápasy a dostať sa z toho," mrzel zbabraný vstup do kvalifikácie stopéra milánskeho Interu.

Pri absencii kapitána Mareka Hamšíka i ďalších hráčov sa snažil burcovať mužstvo a ísť príkladom v bojovnosti a prístupe. Hrozil pri štandardkách, vyvážal loptu, odmenou mu bol premiérový gól za národný tím, ktorý by však vymenil za tri body. "Uvedomujem si, čo sa odo mňa očakáva. Že musím zobrať zodpovednosť do vlastných rúk, či už slovne, alebo na ihrisku. Každý musíme dať do toho viac a začať od seba, ja ako prvý. Hlavne to však treba dokázať výkonmi na ihrisku. Máme z dvoch zápasov iba dva body a musíme z toho vykľučkovať," konštatoval Škriniar.

Slovensko odohralo s Maltou deviaty vzájomný zápas a iba druhýkrát nedokázalo zvíťaziť. V kvalifikácii síce čaká na zverencov Štefana Tarkoviča ešte osem zápasov, najbližší v utorok v Trnave proti zatiaľ stopercentnému Rusku, už po dvoch kolách sa však dostali do zlej situácie z hľadiska postupu. Na šampionát do Kataru sa priamo prebojujú iba víťazi kvalifikačných skupín. "Futbal je nevyspytateľný. Malťania využili naše chyby. Snažili sme sa to zvrátiť, vyrovnali sme. Mali sme aj ďalšie šance, škoda, že to tam nespadlo. Nemôžeme sa však vzdávať, treba sa pozerať dopredu a urobiť všetko, aby sme napravili chyby, ktorých sme sa dopustili. Musíme ísť ďalej s otvorenou mysľou," pridal svoj názor krajný obranca Martin Koscelník.