V ako stave sa podľa vás momentálne nachádza slovenský futbal?

Ján Kováčik: „Myslím si, že slovenský futbal je dnes v dobrej kondícii. SFZ je stabilizovaná inštitúcia, ktorá sa dostala na trhu do pozície, ktorá jej prináleží. Nemáme zásadné problémy, ako tomu bolo pred štyrmi – piatimi rokmi, keď sme sa borili s financiami, alebo infraštruktúrou. Nespíme však na vavrínoch a stále sa chceme a musíme zlepšovať.“

Pavel Hapal: „Ja sa k tomu vyjadrím zo športového hľadiska,. Veľa práce urobilo okolo štadiónov, máme nový národný štadión a pribúdajú ďalšie. Z tohto pohľadu som veľmi spokojný."

A v akom stave je slovenská reprezentácia krátko pred začiatkom kvalifikácie na EURO 2020?

Pavel Hapal: „Som presvedčený, že budeme pripravení od prvého momentu, ako vstúpime na ihrisko. Kvalita kádra je vysoká. Teraz bude dôležité dobre odštartovať kvalifikáciu a ešte lepšie ju dokončiť.“

Ján Kováčik: „Mňa teší, že tréner cez zimu veľa cestoval za hráčmi a komunikoval s nimi. Verím, že to dokáže zužitkovať hneď v prvých dvoch zápasoch. Súhlasím s ním, že máme veľmi kvalitný tím. Pozitívne hodnotím aj rozhodnutia hráčov zmeniť klub, pričom mám na mysli Juraja Kucku. Tomu návrat do Talianska pomohol a verím, že to prenesie aj do reprezentácie."

Prezident SFZ Kováčik dostal reprezentačného trénera Hapala pod tlak: Musíš postúpiť na EURO!
Zdroj: Július Dubravay

Čo očakávate od prvého tohtoročného zrazu? Ten váš prvý bol taký hektický a v dobe, keď sa riešili mimofutbalové problémy?

Pavel Hapal: "Máte pravdu, bol taký špecifický a rýchly. Aj keď som veľa hráčov poznal z „dvadsaťjednotky“ , s tými staršími hráčmi prišlo niečo nové, také oťukávanie. Odvtedy sme veľa komunikovali a už nepôjdeme do toho , ako sa hovorí z „voleja“.

Ján Kováčik: "Z môjho pohľadu pôjde o štandardný zraz, pričom hráči ako profesionáli vedia, že o čo pôjde. Že nebude čas na nejaké veľké diskusie a od prvého momentu pôjdeme za naším cieľom.“

Kvalifikácia bude tentoraz veľmi netypická, expresne rýchla. Veď bude trvať iba od marca do novembra. Čo bude dôležité a čo bude rozhodovať?

Pavel Hapal: „Dôležitý bude každý zápas. Skupina je počtovo menšia a odohráme ju v rýchlom slede, pričom dôležité bude, aby hráči chceli v každom zápase niečo dokázať a boli dostatočne motivovaní. Môže sa veľmi rýchlo rozhodnúť a na rozdiel od dlhodobejších kvalifikácii, kde pribúdajú skúsenosti, tu bude rozhodovať momentálna forma všetkých mužstiev.“

Ján Kováčik:“ Určite bude hrať úlohu forma hráčov a najmä tých kľúčových. Dôležité bude, či budú reprezentanti hrávať vo svojich kluboch. Videli sme to aj na predchádzajúcich zrazoch, keď hráč pravidelne hrával v klube, ako z neho sršala pohoda a naopak, ako sa trápili, keď v klube nedostávali priestor. "

Netradičný je aj kontrakt trénera Pavala Hapala. Platí iba na kvalifikačný cyklus. Čo sa stane v prípade, že by sa na EURO nepostúpilo?

Ján Kováčik: „Na túto otázku nebudem ani odpovedať. Nepripúšťam si situáciu, že by sme sa mali po roku rozísť. Nič iné, ako postup si nepripúšťam a k zmluve sa vrátime iba pri uplatnení opcie."

Prezident SFZ Kováčik dostal reprezentačného trénera Hapala pod tlak: Musíš postúpiť na EURO!
Zdroj: Július Dubravay

Futbalovú verejnosť zaujíma aj situácia okolo Vladimíra Weissa. Čo nám k tomu poviete?

Ján Kováčik: „Pre mňa je táto téma definitívne uzatvorená.“

Pavel Hapal: „Pre mňa je to tiež momentálne uzavreté, napriek tomu, že som otvorený a viem si veľa vecí vydiskutovať. Vlado sa však vôbec neozýva a iba najhlúpejší človek by bol proti mne, keby mi nedal za pravdu. To čo si dovolil, si nedovolí ani Ronaldo.“

Nemáte obavy, že by sa počas kvalifikácie mohli zopakovať „prúsery“, ktoré v minulosti neslávne preslávili slovenskú reprezentáciu?

Ján Kováčik: „Myslím si, že toto už máme za sebou a opakovať sa to nebude. Mali sme na túto tému s hráčmi diskusiu a hráči si uvedomili, ako to škodí nielen im, reprezentácii, ale aj celému slovenskému futbalu."

Pavel Hapal: „Súhlasím s prezidentom. Stanovili sme si pravidlá a verím, že hráči ich budú rešpektovať. A v nabitom programe ani nebude čas na nejaké výstrelky. "

Pri podpise zmluvy s trénerom Hapalom ste zverejnili aj podmienky jeho odmeňovania. (Plat 15-tisíc eur mesačne + postupová prémia 200 tisíc eur – pozn. red.). Ako to majú nastavené hráči?

Ján Kováčik: „Tieto záležitosti sme vyriešili už na novembrovom zraze. Zachovali sme model ako pri predchádzajúcej kvalifikácii a Lige národov. Hráči majú za jednotlivé zápasy prémie, z ktorých polovica sa vypláca po zápase a druhá iba v prípade postupu. Výška prémii za navýšila u súperov z prvého koša zo 150 tisíc na 200 tisíc eur. Chcem ešte dodať, že sedmička hráčov, ktorá po minuloročnom zápase s Českom porušila štatút reprezentanta odohrá kvalifikáciu zadarmo a ich peniaze budú poukázané na účet slovenských internacionálov. "