Slovenský futbal zažíva v posledných týždňoch turbulentné obdobie. Po nepresvedčivých výkonoch a výsledkoch skončil na lavičke našej reprezentácie tréner Pavel Hapal. Pred zápasom roka so Severným Írskom, ktorý napokon naši futbalisti zvládli, ho nahradil Štefan Tarkovič. Ten priniesol do národného tímu veľmi potrebnú novú energiu. Po postupe na európsky šampionát zvládli slovenskí futbalisti v nedeľu ďalší dôležitý zápas Ligy národov so Škótskom, s ktorým vyhrali 1:0. Poslednou prekážkou bude susedné Česko.

Náš národný výber je momentálne v 2. skupine B-divízie na poslednom mieste. Pokiaľ sa v nej chcú slovenskí futbalisti udržať, musia v Plzni v stredu zvíťaziť. „Pôjdeme sa do Čiech pobiť o dobrý výsledok a o to, aby sme sa dokázali posunúť ďalej," nechal sa počuť Štefan Tarkovič. „Som veľmi rád, že sme zvládli naozaj ťažký zápas so Škótskom aj z toho pohľadu, že sme stále v hre o udržanie sa v B-divízii. Vieme, že nám musia pomôcť aj súperi. Za naše mužstvo však môžem povedať, že pokiaľ existuje šanca na záchranu, budeme sa o ňu biť," dodal odhodlane obranca Peter Pekarík.

O veľa však pôjde nielen nám, ale aj Česku. Zverenci Jaroslava Šilhavého sú momentálne v našej skupine druhí a v prípade víťazstva nad Slovenskom by mohli z prvého miesta postúpiť do A-skupiny. Izrael by však musel Čechom pomôcť a obrať o body vedúce Škótsko, ktoré má na čele náskok jediního bodu. „Slováci po výhra nad Škótskom teraz idú k nám, určite budú dobre pripravení. Bude to derby so všetkým, čo k nemu patrí. Motiváciu súpera znásobuje fakt, že hrá o udržanie v B-divízii,” skonštatoval Šilhavý.

Na štadióne Viktorie Plzeň to bude bezpochyby boj. Slovenským reprezentantom nenahráva fakt, že posledné tri vzájomné zápasy prehrali. Naposledy sa tešili z triumfu s Českom pred piatimi rokmi 1:0 po góle Ondreja Dudu. Všetci fanúšikovia si určite želajú, aby sa zopakoval scenár z kvalifikácie na MS 2010, keď sme na pražskej letnej senzačne zvíťazili 2:1.