Už predchádzajúci šampionát, ktorý hostilo Rusko vyvolal vlnu kritiky, no mundial v Katare ho ešte prekonal. Malá krajina nachádzajúca sa na pobreží Perského zálivu, v ktorej futbal rozhodne nie je národným športom a verejnosť ju v spojený s najpopulárnejším športom nevnímala.

Porazili aj USA

Katar zbohatol vďaka bohatým náleziskám ropy a peniaze z "čierneho zlata" použila krajina aj pri kandidatúre na usporiadanie najväčšej športovej udalosti roka. A čo sa zdalo ako úplná utópia sa nakoniec potvrdilo a v roku 2010 oznámil vtedajší prezident FIFA Sepp Blatter, že šampionát v roku 2022 bude hostiť Katar.

Zvlášť keď protikandidátom a najväčším favoritom na organizátora bolo USA. Nakoniec sa hlasovanie skončilo v pomere 14:8 pre Katar a bolo rozhodnuté! Krajina, v ktorej sa letné horúčavy šplhajú nad 40 stupňov, absentuje infraštruktúra, štadióny, či akékoľvek futbalové zázemie bude hostiť najväčší futbalový sviatok.

Turnaj plný problémov

Verejnosti a futbalovým odborníkom sa rozhodnutie nepáčilo a jasne dali najavo svoj nesúhlas, avšak bolo už neskoro. Turnaj musel byť pre spomínané horúčavy presunutý na koniec roka, čo zásadne poznačí program takmer všetkých futbalových súťaží po celom svete. Ďalším problémom sú škandály s nedodržiavaním ľudských práv a tiež katastrofálne podmienky pre pracovníkov pri budovaní štadiónov, ktorých výstavba si vyžiadala cez 650 mŕtvych.

Celosvetové protesty však nič nezmenili a tak nás čoskoro čaká šampionát v krajine, ktorá si organizáciu šampionátu kúpila a v podstate sa to ani nesnažila poprieť. Verme však, že kvalitu finálového turnaja to neovplyvní a my nezažijeme podobný scenár ako v roku 2002, kedy Kórea ako jeden z hostiteľov došla až do semifinále a to za veľmi pochybných okolností.