Nemajú alternatívu

Ten si nebral servítku pred ústa už v januári. Po vypršaní zmluvy Štefana Tarkoviča Slovenský futbalový zväz uprednostňoval na pozíciu trénera reprezentácie Vladimíra Weissa. Keď však dohoda padla, Tarkovič podpísal až dvojročnú zmluvu.

Po pol roku, v priebehu štvorzápasového cyklu v Lige národov, však pri reprezentácii skončil a zväz tak čaká repete z konca minulého roka v podobe hľadania trénera.

„Pripadá mi to, že odvolali trénera a nemajú žiadnu alternatívu. Už pri predlžovaní zmluvy so Štefanom Tarkovičom bola vízia, že bude trénovať počas Ligy národov a podmienkou bol postup na Euro. To, že bol odvolaný z večera na ráno bez jasnej a konkrétnej alternatívy, sa mi zdá ako netrpezlivosť,“ komentuje situáciu okolo stoličky reprezentačného trénera Luhový.

Aké sú vlastne kritériá?

Rovnako ako pred polrokom, aj teraz kritizuje spôsob, akým je zatiaľ vec ohľadom nového trénera komunikovaná smerom k verejnosti. „Otázka je, ako budú vyberať nového trénera, za akých kritérií. Kritériá na nového trénera reprezentácie sú pre mňa nejasné. My, ktorí sme hrali futbal, sa k tomu vyjadrujeme do médií, ale v prvom rade by sa k tomu mali vyjadriť jasne a zrozumiteľne tí, ktorí o tom rozhodujú. Mali by povedať, ako by mal ten tréner vyzerať, čo vlastne chýba slovenskému futbalu, kam by to mal tréner posúvať,“ pokračuje bývalý futbalista a pýta sa, kto vlastne rieši otázku nového trénera.

„Kto o tom rozhoduje, neviem. Kedysi fungovala trénersko-metodická komisia, dnes výkonný výbor dostane nejaké meno na papieri, zvyčajne to ľudia v ňom odsúhlasia a hotovo. Nemyslím si, že prebieha vyslovene odborná debata na úrovni výkonného výboru. Aspoň to tak nie je prezentované. Kto a ako tieto veci navrhuje, to by som aj ja rád vedel.“

Príklad Nemecko

Fanúšik podľa Luhového potrebuje vedieť jasné kritériá a stanoviská pri výbere trénera reprezentácie, naopak, vadí mu zahmlievanie, ktoré je okolo tejto témy. „Keby som viedol zväz, dal by som stanovisko, že hľadáme takúto a takúto osobu, objasnil by som, aké zameranie u trénera chceme. Zužoval by som výber a hlavne dopredu, lebo teraz mám pocit, že je to nepripravené,“ tvrdí bývalý futbalista a za príklad dáva Nemecko:

„Povedia si: ideme s trendmi niekam, kam sa bude posúvať náš futbal. Reprezentačný tréner ide s trendom a je akoby generál, výkladná skriňa, šéftréner všetkých trénerov a futbal sa tam niekam posúva. Zväz nebude večne viesť Ján Kováčik, resp. jedno to isté meno. Vždy tam bude nejaká zmena. To nastavenie a organizácia zväzu v rámci výberu trénerov musia byť nastavené správne bez ohľadu na to, kto zväz vedie v prospech futbalu.“

Uprednostňuje Slováka

V médiách sa objavilo niekoľko mien, ktoré by mohli obsadiť trénerskú pozíciu. Luhový by uprednostňoval slovenského trénera. „Ak sa táto možnosť vyčerpá, samozrejme, môžu siahnuť po Čechovi. Predsa len, ako národy sme si blízki, poznáme svoje mentality a ovládame svoj jazyky. Až následne by mali uvažovať o zahraničnom trénerovi, v tomto prípade by malo byť jasne stanovené, ktorým smerom by sa to malo uberať. Trénerom by mal byť človek, ktorý nemá obavu vyjadrovať sa jasne k veciam ako výkonnosť hráčov a ku všetkému, čo s tým súvisí,“ myslí si.

Jedným dychom však bývalý futbalista dodáva, že pre hráčov by nemal nový tréner znamenať extra zmenu. „Reprezentovať je totálna hrdosť. Hráčom by malo byť úplne jedno, kto je tréner, idú predsa reprezentovať svoju vlasť. Tento postoj by som očakával od reprezentantov. Keď som hrával, aj na klubovej úrovni mi bolo úplne jedno, kto bol tréner, pokiaľ to teda nebol úplný somár.“