Slovenský futbalový zväz túto informáciu potvrdil na svojej stránke. "Napriek postupu do finále baráže kvalifikácie ME 2020 cez Írsko vyhodnotilo vedenie výsledky v zápasoch Ligy národov UEFA a herný prejav tímu v októbrových stretnutiach ako nedostatočný a nespĺňajúci oprávnené očakávania odbornej aj širokej verejnosti. Preto vedenie SFZ navrhlo ukončenie spolupráce s trénerom Pavlom Hapalom a jeho asistentom Otom Brunegrafom. Výkonný výbor SFZ s navrhovaným krokom súhlasí a v utorok ho na svojom zasadnutí už iba potvrdí."

Oslovili sme aj prezidenta SFZ Jána Kováčika, ktorý vysvetlil dôvody Hapalovho konca. "Môžem to potvrdiť. V utorok na výkonnom výbore oficiálne potvrdíme ukončenie spolupráce s trénerom Hapalom a asistentom Brunegrafom. Za týmto rozhodnutím sú neuspokojivé výsledky a herný prejav mužstva. Meno nástupcu oznámime v utorok po výkonnom výbore. "

Kováčik síce oznámi meno nového trénera po utorkovom zasadnutí výkonného výboru, RTVS informovala vo svojom spravodajstve o nástupcovi českého trénera. „V prípade, že Pavel Hapal bude odvolaný, medzi hlavných adeptov na jeho post patrí Štefan Tarkovič, ktorý je známy najmä ako asistent úspešného trénera Jána Kozáka.“

Do úvahy však pripadajú aj mená ako Vladimír Weiss st., Ján Kozák ml., Pavel Vrba či Karel Jarolím, ktorí boli s príchodom do slovenskej reprezentácie spájaní aj v minulosti. Priestor na vyjadrenie sme dali aj najhorúcejšiemu kandidátovi Štefanovi Tarkovičovi. "O tomto rozhodne výkonný výber Slovenského futbalového zväzu. K tejto téme sa do zasadnutia vyjadrovať nebudem. Ďakujem za pochopenie," poskytol nám stručnú reakciu.

Hapal prevzal slovenskú lavičku 22. októbra 2018 po Jánovi Kozákovi staršiemu. Súťažnú premiéru absolvoval o necelý mesiac v Lige národov proti Ukrajine, jeho zverenci vtedy zvíťazili 4:1. Celkovo Hapal viedol SR v sedemnástich zápasoch, šesťkrát sa tešil z víťazstva, štyrikrát Slováci remizovali a sedemkrát prehrali. Naposledy v stredu doma s Izraelom 2:3, hoci po polčase viedli 2:0. Hapal však pri tom chýbal, keďže bol v karanténe po pozitívnom teste na koronavírus.

Pred pôsobením pri A-mužstve Slovenska viedol aj výber do 21 rokov. S ním v období 2015-2018 dosiahol úspech, keď mladí Slováci zvládli kvalifikáciu v konkurencii Holandska či Turecka a z prvého miesta postúpili na ME 2017 v Poľsku. Tam v tabuľke A-skupiny obsadili 2. miesto, keď zdolali domácich a vtedajších úradujúcich šampiónov Švédov. V tabuľke druhých tímov skončili na nepostupovom druhom mieste o skóre za Nemeckom.