Calzonu odporučil na túto pozíciu práve Hamšík, ktorý však Slovensku v bojoch o účasť na šampionátoch ako hráč už nepomôže, keďže ukončil reprezentačnú kariéru. Talianske médiá teraz priniesli zaujímavé Calzonove slová, ktoré načrtli Hamšíkovu budúcnosť, keď ukončí kariéru aj na klubovej úrovni. „S Marekom sa často rozprávam. Zaujíma ma najmä to, ako sa stará o svoje telo. Na Slovensku je kráľ. Keď sa rozhodne ukončiť aktívnu kariéru, bude sedieť vedľa mňa,“ vyhlásil pred pár dňami Calzona pre Radio Crc.

Pri Calzonovi chýba Slovák

V nadväznosti na tieto slová sme oslovili slovenské futbalové osobnosti s otázkou, či si vedia predstaviť Hamšíka v realizačnom tíme Calzonu. „Všetko sa dá predstaviť. Otázne je, či sa s tým Marek vie stotožniť po skončení kariéry. Musíte vedieť, čo chcete, to nie je len o tom, že sa tam len posadíte. Je to aj o patričnej dávke zodpovednosti, o tom, že ste pravou rukou hlavného trénera. Hamšík a Calzona sa poznajú z Talianska, v podstate je tento tréner Marekov človek,“ tvrdí bývalý reprezentačný brankár Ladislav Molnár.

Vladimír Goffa vyhlásil, že Hamšík určite patrí do slovenského futbalu, či už v najvyšších štruktúrach vo zväze, alebo v realizačnom tíme v reprezentácii. „Marek je hráčska osobnosť, ktorá má predpoklady vyrásť v osobnosť trénerskú. U neho je podstatný ľudský rozmer: je rozhľadený, nekonfliktný človek, ktorý futbalu rozumie, má bohaté kontakty a aj skúsenosti s rôznymi trénermi. Keby sme aj chceli, nenájdeme na ňom negatívum, a to je úžasné. Ja som teda všetkými desiatimi za to, aby Marekova futbalová rozlúčka na ihrisku bola len symbolická v zmysle, že sa neskôr presunie na trénerskú lavičku v reprezentácii. Medzi talianskymi asistentmi Francesca Calzonu mi chýba Slovák,“ myslí si tréner s bohatými skúsenosťami.

Marek Hamšík po boku Francesca Calzonu? Takto by to vyzeralo podľa našej koláže.
Marek Hamšík po boku Francesca Calzonu? Takto by to vyzeralo podľa našej koláže.
Zdroj: Július Dubravay

Calzonovi nikto neporadí tak ako Hamšík

Práve nekonfliktná a pokojná povaha je podľa Milana Lešického predpoklad, ktorý si pozícia asistenta trénera vyžaduje. „Na pozícii asistenta sa vlastnosti, ktoré má Hamšík, vyžadujú. Tam nemôže byť konfliktný človek. Marek je veľmi inteligentný, mal som s ním množstvo rozhovorov na dobrej úrovni. Futbalu rozumie, prešiel celý svet, má všetky predpoklady na to, aby sa stal kvalitným asistentom trénera. Navyše, hovorí plynulo po taliansky, takže by mohol byť spojkou medzi mužstvom a trénerom Calzonom. Marek je jeden z mála, ktorý vidí do veľkej hĺbky slovenského, nielen reprezentačného futbalu. Calzonovi teda nikto nedá také rady, aké mu dá Hamšík,“ tvrdí Lešický.

Hamšík teda podľa neho má správne predpoklady na to, aby sa stal kvalitným asistentom trénera. Lešický sa však jedným dychom zamyslel, či by mohol byť raz kvalitným hlavným trénerom tímu.

„V tejto pozícii pri ňom vidím jednu chybu, je totiž na trénera príliš veľký dobrák. Väčšina trénerov, ktorá bola v našej reprezentácii úspešná, možno s výnimkou Vengloša, boli „gauneri“. Na jednej strane čokoláda, na druhej strane palica, a to prinášalo úspechy. To musíte mať vrodené, nedá sa to naučiť. Boli to počas aktívnej kariéry problémoví hráči. Keď ste problémový hráč a nastúpite na pozíciu trénera, viete, čo čakať aj v horších prípadoch. Hráči-dobráci si myslia, že všetci hráči urobia všetko, čo im povedia, tak to však nefunguje. Hráči sú špecificky nedôveryhodná skupina pre trénera. Tréner musí byť nad vecou a musí mať pod palcom kabínu,“ myslí si Lešický.

Na premenu treba čas

Hamšíka si na pozícii Calzonovho asistenta vie predstaviť aj futbalový expert Ladislav Borbély, podstatné je však podľa neho načasovanie. „Keď Marek skončí s futbalom a bude chcieť zostať vo futbale v pozícii trénera, je to veľmi dobrá správa, no treba mu dať čas na to, aby prišla premena z hráča Hamšíka na trénera Hamšíka. Akékoľvek uponáhľanie a šitie horúcou ihlou môže byť pre budúcnosť skôr kontraproduktívne. Marek je do budúcnosti dobré riešenie, ale nech sa neponáhľa a neskáče hlavou do hlbokej vody,“ tvrdí Borbély.

Počas reprezentačnej kariéry bol podľa neho Hamšík lídrom skôr výkonmi, ako slovným kočírovaním, čo môže byť pre prípadnú trénerskú kariéru Hamšíka a posun na pozíciu hlavného trénera tímu jeho hendikep. „Marek nebol typický líder v tom zmysle, že ťahal kabínu, resp. tlačil ju do nejakej polohy. Bol líder vďaka svojim výkonom. V trénerskej pozícii bude musieť prejaviť viac asertivity v správaní voči hráčom, a to aj počas tréningového procesu. Atribúty futbalovej legendy, ktoré Marek má, môžu byť veľkým prínosom pre tímovú chémiu. Musel by však byť dominantnejší v prístupe k hráčom, ako bol v prístupe k spoluhráčom, mám na mysli mimo ihriska. Treba mu dať čas, aby sa vyprofiloval. Na pozícii asistenta trénera sám zbadá, či bude mať ambície byť raz hlavným trénerom.“