Očakávalo sa, že slovenskí futbalisti získajú z dvojzápasu proti Azerbajdžanu a Bielorusku šesť bodov. Napokon však získali iba jeden. Nepresvedčili herne a ani výsledkovo. Bilancia našich reprezentantov je z posledných piatich zápasov žalostná. Vyhrali iba raz a prehrali až trikrát. K zlepšeniu nedošlo ani po angažovaní talianskeho trénera Francesca Calzonu.
 
Zo situácie je znepokojený náš bývalý skvelý obranca Ján Ďurica. „Skutočne ťažko sa mi hľadajú slová, pretože človek sa aj snaží nájsť nejaké pozitíva, ale momentálne nemám aké. Situácia začína byť v našej reprezentácii doslova kritická. Najmä, čo sa týka výsledkov. Podľa mňa je najvyšší čas, aby sme bili na poplach, pretože to môže dopadnúť veľmi zle. Chalanov poznám, s niektorými som aj hrával, ale výsledky sú fakt zlé,“ zdôraznil pre náš portál.
 
Slovensku v zápase proti Bielorusku opäť chýbal pokoj v zakončení. Hoci mali naši hráči veľkú prevahu, dokázali streliť iba jeden gól. „Zápas s Bieloruskom potvrdil to, čo sa dialo aj po minulé roky. Keď sme museli hrať so slabším súperom do plných, tak zrazu bol problém a nevedeli sme sa presadiť. Aj v nedeľu mali naši problém vojsť do šestnástky a presadiť sa. Dnes už sú mužstvá kompaktnejšie. Dokážu útočiť a brániť. Ak chcete uspieť, musíte byť rýchlejší, presnejší a to nie sme. Navyše nám chýba kvalita,“ skonštatoval Miroslav Karhan.
 
S našou futbalovou reprezentáciou to ide v posledných rokoch dole vodou a žiaľ blíži sa ku krajinám, ktoré partia do futbalového suterénu. Slovensko je aktuálne, po odohratí všetkých svojich zápasov v Lige národov 2022/23, na priebežnom 40. mieste nasadzovacieho rebríčka do kvalifikácie EURO 2024, teda na hrane medzi štvrtým a piatym košom. O tom, či sa udržíme vo štvrtom koši, alebo „spadneme” až do piateho, rozhodne pondelkový zápas Severné Macedónsko - Bulharsko a utorkové súboje Grécko - Severné Írsko a Kosovo – Cyprus.

Ďurica pomenoval problémy, prečo je momentálna situácia tak zlá a alarmujúca. „Podľa mňa nám chýba nejaká dlhodobejšia vízia, koncepcia, ako by sa mal uberať náš futbal. Problém je tu totiž hlbší, čo sa týka výchovy mladých hráčov. Pri mládeži chýbajú profesionáli a tréneri, ktorí by dali tým mladým potrebnú kvalitu. To, čo sa momentálne deje je podľa mňa výsledkom toho, ako pracujeme s mládežou. Chýba nám kvalita a zahraničie nám uniká,“ myslí si bývalý zadák Artmedie Petržalka či Lokomotívy Moskva.
Ďalším veľkým problémom je finančná podpora športu na Slovensku. V porovnaní s okolitými krajinami sme na tom mizerne. „Je to tak, veľkým problémom sú peniaze. Tých ide do športu u nás každoročne žalostne málo. Napríklad v Maďarsku si dali nejaký cieľ a ten sa im darí plniť. Ich reprezentácia hrá perfektne. Orbán dáva do športu v porovnaní so slovenskom veľké množstvo peňazí. Buduje štadióny, akadémie a celkovo infraštruktúru. Najmä, sú tam ľudia, ktorí rozumejú futbalu a hrali ho. Toto keď my nepochopíme a nepôjdeme touto cestou čím skôr, tak to môže dopadnúť veľmi zle,“ dodal pre Šport24.sk Ján Ďurica.